7~ 58 CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX velen in den lande. Men moppert over den achteruftgang in spelkwaliteit (en overdrijft daarbij m.i. schromelijk!) en dan heet het steeds: zooals Ajax toen, zoo speelt thans geen enkel elftal! Of men hoort of leest: het huidige Ajax is geen schaduw meer van het Ajax uit de kampi oensjaren! (Het heeft mij verbaasd dat dit „kietelen" de Ajax ploeg niet tot grooter krachtsontplooing prikkelde!) En vooral de ouderen bij Ajax, de enthousiaste supporters uit den glorietijd, klagen steen en been en ze vinden er tegenwoordig niets meer aan. En als ze dan na een vrij slappe vertooning 't oude veld verlaten, dan heet het: „weet je nog, voor vier jaren, toen we met 6 1 wonnen?" of herinner je je nog die 4-1 op Sparta? enz. Die glorie is gebleven, doch de oude kracht is gebroken! En onwillekeurig ga ik óók vergelijken. Ik maak het me gemakkelijk en plaats de spelers uit de glorie-jaren naast hen, die thans voor de hoofdpjoeg uitkomen. We krijgen dus links de spelers van Ajax l, kampioen van 't Westen en kampioen van Nederland in 't seizoen 19171918 ('t beste clubelftal dat Nederland ooit gehad heeft) en rechts Ajax I, dat in dit seizoen amper genoeg punten behaalde om aan de degradatie te ontsnappen. 1917-191 Smit F. Pelser Couton Hordijk J. Pelser Terwee de Natris v. Dort Broekman de Haan Gupfert Is dit verschil nu zóó groot? M i. is de voorhoede inderdaad zwakker (speciaal de vleugelspelers, omdat de Natris en Gupfert in die dagen voor treffelijk waren) doch de verdediging met de Boer en de Kruyff voor Smit en Terwee is zelfs sterker en 't geheel is in elk geval toch niet zóódanig verzwakt dat 't elftal minstens een klasse slechter behoeft te spelen, zooals het tegenwoordig inder daad doet. Wanneer straks de Natris weer in de ge lederen is en men weet nog een enkele nood zakelijke correctie in de ploeg te brengen, dan vermeen ik dat zelfs 't materiaal voorhanden is om opnieuw een ongeslagen kampioenschap te behalen. Men zal zich juist bij de opstelling van de ploeg aan het succes van de kampioensploeg moeten spiegelen. Ajax moet een forsche snelle spil hebben, die 't spel voortdurend openen kan en terdege profiteeren kan van het werk van hen die Gupfert en de Natris moeten vervangen. Zouden Hamel en de Natris zelf dat niet kunnen klaar spelen en zou er geen speler aan te wijzen zijn, die het zware werk op de spilplaats verrichten kan? Individueel ontbreekt de kwaliteit toch zeker niet bij de Ajacieden. Denk eens aan, dat de Boer, Pelser, Couton, Hordijk, de Kruyff, Delsen, Broekman en Addicks, dus 8 van de 11 reeds het oranje-shirt droegen en met de Natris zou dat dus 9 van de 11 zijn! En zijn de beide overigen zooveel minder? Neen, stellig nietDaarom kan gezegd worden, dat ook heden nog geen andere club over zulk spelersmateriaal beschikt als Ajax. Maar als dan 't spelersmateriaal vrijwel evengoed was, hoe is dan die achteruitgang ontstaan? Ik wil nu niet langer aarzelen met het antwoord op deze vraag te geven: de geest in de ploeg is bij lange na niet meer dezelfde als in de kampioensjaren. Er ligt een matheid over 't spel van de roodwitte ploeg en zelfs in de belangrijkste wedstrijden ontbreekt de bezieling, die aan het elftal uit de kampioensjaren zijn groote kracht verleende. Het élan is gebroken en daarmede de homogeniteit. Waar een vurig willen bestond, daar is thans een lusteloosheid bij een deel van 't elftal gekomen, die fnuikend werkt op 't geheel. Kan het huidige Ajax zich hieraan onttrekken, zien de leiders kans, als straks de spelers weer aantreden voor den grooten strijd in 't nieuwe seizoen, weer den geest van ware clubliefde (hiermede zijn wij het niet geheel eens. De clubliefde is gebleven Red.) en hooge sportieve eerzucht die destijds de ploeg tot onvergelijkelijke daden inspireerde, over de nieuwe Ajax-elf vaardig te maken, dan zal het weer luiden: Ajax aan de spits van het Neder- landsche voetbal! Wat 't nieuwe seizoen brengen kan, wat in verband met de „politieke woelingen" op 't spel J. doel r. achter 1. achter r. midden spil 1. midden r buiten r- binnen mid-voor 1. binnen 1. buiten 1922—1923 de Boer F. Pelser Couton Hordijk J. Pelser de Kruyff Hamel Delsen Broekman Addicks v. d. Vlis

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1923 | | pagina 2