V J' No. 7. DINSDAG 1 MEI 1923 6de JAARGANG. Pas op, Ajax! ik 4- i z I. AMSTERDAM, 22-4-'23. Bij het doorsnuffelen van enkele oude papa rassen krijg ik een boekske in handen, dat elk Ajacied zich herinneren zal: de Kampioensuit- gave van het seizoen 19171918. Op de aller laatste pagina's van dat aardig werkje liet amice Knegt mij ook even aan 't woord en 'k weet nog, dat ik even verlegen waswat moest ik zeggen 't Was feest. Vreugde heerschte er in den Ajax- kring, oprechte vreugde over de schitterende ver richtingen van het kampioenselftal en over den uiterst gunstigen toestand van den club. Dus feitelijk was het de aangewezen weg mijn juich kreet te slaken als alle anderen. Men wist dat 't van harte was. Maar ik meende juist in die feest stemming ook een ander geluid te moeten laten hooren en denkende aan 't droeve lot van R.A.P. een club die toch ook eens zoo'n glorietijd perk beleefdewaagde ik het in 't feestboekje van Ajax even ernstig te zijn en op de toekomst te wijzen. En ik uitte me o.a. als volgt: „Ik wil juist thans in de dagen van glorie voor Ajax een ernstig woord van waarschuwing doen hooren. Ajacieden, verheugt U in de huidige glorie van Uw club, doch denkt aan de toekomst! Gij allen kent het spreekwoord: ,,'t zijn sterke beenen die de weelde kunnen dragen", wat maar al te vaak op voetballers van toepassing bleek te zijn. „Nu volhouden dat moet het devies zijn van de huidige Ajax-generatie en 't streven van alle leden en van 't bestuur in de eerste plaats zij daarop gericht, de frissche, gezonde geest die allen thans bezielt, ook steeds weer over te brengen op de jongeren, die eens geroepen zullen zijn om de plaatsen, in te nemen, die thans bezet worden door hen, wier energiek werken deze roemvolle bladzijde in de Ajax- historie deed schrijven". Sedert zijn 5 jaren voorbij gegaan en aanstonds dient erkend dat Ajax zich gehandhaafd heeft. Wel zijn de groote gloriejaren voorbij, doch het geheele club-organisme is duidelijk gebleken bestand te zijn tegen de lastige reactie die uit den aard der zaak op zulk een hoera-tijdperk volgt. Maar nu Ajax dan niet meer aan de spits van het Nederlandsche voetbal staat (ik herhaal de woorden van Mr. Pius Arts op de gedenkwaardige algemeene vergadering te Utrecht, toen Ajax tot le klasser „verheven" werd) nu is hare positie ook zooveel te moeilijker geworden. Als we nagaan hoe., op 't oogenblik Ajax met 22 punten veilig is en H.V.V. met 19 punten in ernstig gevaar is, dan blijkt toch, dat de bevestiging van het le klasseschap niet al te stevig geweest is in het afgeloopen seizoen. En al wil ik aannemen dat een vereeniging als Ajax niet valt of staat met het le klasse-schap, toch ben ik van oordeel

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1923 | | pagina 1