7\| Het sport-ideaal in den modder trappen!! IV. Steunt het Olympisch fonds 1928! ir~~ CLUBN1EUWS DER A. F. C. AJAX gemaakt, dat het doel der vereeniging was Het bovenal hoog houden der amateur sop vat tingen en -beginselen en de propaganda van de voetbalsport onder die vkringenwelke zich gaandeweg aan actieve deelneming onttrekken. De tekst van de officieele uitnoodiging, gericht aan de a.s. leden, luidde echter: Het doel der vereeniging is het bovenal hoog houden der amateurs opvattingen en -beginselen en de propaganda van de voetbalsport onder de meer BESCHAAFOE*) kringendie zich gaandeweg aan actieve deelneming onttrekken. Het verschil is meer dan duidelijk. Nogmaals: men kan in onze vrije wereld niemand het recht ontzeggen zich te vereenigen tot ver schillende groepen van bepaalde personen en men kan dan ook de ballotage zoo scherp en zoo zonderling desnoods invoeren als men dat bij iedere groep verkiest. Zoo zal dus ook niemand er bezwaar tegen kunnen maken, wanneer in een club als bijvoorbeeld H.V.V. andere eischen gesteld worden aan het opnemen harer leden dan b.v. bij Feyenoord (deze namen zijn slechts onwillekeurig genomen) al zal bij menigeen dit feit dat men helaas ook buiten de voetbalmaatschappij overal aantreft - uit sportieve en democratische gevoels overwegingen wellicht nimmer onverdeelde sym pathie ondervinden. Maar waar men wèl en terecht bezwaar tegen kan en moet maken, is, wanneer Nederlandsche voetballers, die tot het verband behooren, waarin wij allen zijn opgenomen (N.V. B. 1) zich buiten het groepsverband gaan vereenigen en gaan varen onder valsche vlag. Dat is het doel van de Nederlandsche Corinthians, die het brevet van amateurisme en beschaving voor zich alleen opeischen. Dat is een slag in het aangezicht van ieder, die aanspraak maakt op den naam van sportman •i» Als er in den loop der jaren menschen geweest zijn, die, op grond van hun «standing* meenden niet meer te kunnen deelnemen aan een sport, dóór alle lagen van de maatschappij beoefend, een sport, waarin arm en rijk, bestudeerde en analphabeet, elkander ontmoetten in het kleed van den sportman, een elk, strijdend voor de club, waaraan hij zijn sympathie geschonken had wanneer er zulke menschen geweest zijn, dan kunnen wij niet anders dan blij zijn en een wel gemeend godlof uitspreken bij'hun retraite, omdat dergelijke lieden met den titel van sports man, in den waren zin des woords, niets dan den naam gemeen hebben en in de sport organisatie niet thuis behooren. Thans heeft een deel van deze »Kultur- menschenzich opgeworpen om hen allen te verzamelen, een selectie te vormen van «be schaving en amateurisme«, die zich hun principe getrouw toch moeilijk met de «ordinaire* menschen, die zoo gaandeweg onze sport zijn binnengeslopen, kan afgeven. Een andere uit legging, kan men aan het principe, dat aan dit woord beschaving ten grondslag ligt, toch moeilijk geven. Gefeliciteeid dan, met zulke frissche denk beelden, Gij, museum van antieke 'ideeën! Voor de nieuwe vereeniging zijn een aantal oud-spelers uitgetioodigd en men zal zich kunnen voorstellen, dat in deze lijst H.V.V. en H.F.C. troef is. Maar niet alleen oud-spelers, ook actieve leden van vereenigingen worden uitgenoodigd en dit zou wel eens tot een precedent kunnen leiden. Ik zou haast willen zeggen Er is voor de Hollandsche vereenigingen in deze kwestie slechts één houding: Men negeere de club! Men late haar links liggen, want, als haar leden zich te beschaafd en te amateuris tisch* achten om mét de overigen te spelen, laten deze dan, par conséquence, ook niet tégen deze zoogenaamde Corinthians uitkomen. Het moet toch het eergevoel krenken van ieder rechtgeaard sportsman, om te spelen tegen een ander, waarvan hij weet, dat deze hem feitelijk beneden zich acht. Dat is C. H. GEUDEKER Jr. (In een volgend nummer kom ik op deze kwestie nog nader terug). Ik cursiveer G.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1922 | | pagina 2