=^1 CLUBNIEUWS DER'. A. F. C. AJAX geen kampioenschap zonder ons eerst kans gegeven te hebben en we benutten die kans; in een uitverkocht Stadion wonnen we met 2-"-1, om de week erna in Deventer gelijk te spelen. Het volgend jaar zaten we weer in de eerste klasse en toen begon de Ajaxperiodein'16'17 werden we ongeslagen kampioen van Nederland en van de 81 goals, die we maakten, had ik er 42 bijeengeschopt. iMet Gupfert en dë Natris op de wings en Broekman in het midden, hadden we toen een voorhoede, waar geen verdediging het tegen uithield. Toch, mijn mooiste wedstrijd was in Mei 1918 in Tilburg tegen Willem II, de beslissing om het kampioenschap van Nederland. Treinen vol sup porters waren er meegekomen en toen we met 3o wonnen, waren die lui niet meer te houden. Het was zoo aardig van dien voetbaltijd voor den oorlog, dat je als voetballer half Europa rondreisde; tegenwoordig begint dat ook weer een beetje op te komen, maar ik heb het wel buitengewoon getroffen, want Ajax was een echte reisclub. Toen ons elftal in Holland niet te slaan was, gingen we na de competitie over de grenzen en in Zweden, Denemarken, Oostenrijk en Frankrijk kennen ze Ajax nog wel. Een van onze mooiste successen was wel een wedstrijd in Zweden, toen we het officieele Zweedsche elftal met 31 sloegen, terwijl in hetzelfde jaar het Nederlandsche Elftal van diezelfde Zweden met slechts 32 won. In Engeland alleen ben ik nooit geweestin 1914 zouden we gaan, maar toen brak net de oorlog uit en onze Ajaxtoer werd „voorloopig" uitgesteld. Wel in ons land heb ik tegen Engelschen ge speeld. één keer zelfs tegen de Preston North End. Die Engelsche beroepslui stonden tien mi nuten voor tijd met 21 achter en toen maak ten ze nog eventjes vijf goals. Je kon zoo zien, dat ze het eerst een beetje kalmpjes aan gedaan hadden Ook met het Nederlandsch Elftal ben ik nog al eens op reis geweest; van de toer naar Zwit serland en Italië, een paar jaar terug, heb ik hier nog een mooi gedenkalbum. Wel aardig, dat ie op die manier je herinneringen aan zoo'n reis kan bewaren. De Olympische Spëlen in Antwerpen heb ik ook meegemaakt, 'n mooie herinnering aan de herrie, die daar allemaal uit voortvloeide door de oneenigheid tusschen spelers en leiders. Och, er werd een hoop overdreven en in Holland leek het veel erger dan het feitelijk was. In het geheel heb ik acht keer het Oranje- hempje aangehad en meestal was Jan de Natris met mè op de vleugel. In ons land heb ik tegen het Deensche Elftal gespeeld in het Stadion, maar de meeste van die acht wedstrijden waren over de grenzen. Dan het Amsterdamsch Elftal met zijn steden- voetbal; het waren prettige wedstrijden, de drie, die ik daarvan gespeeld heb, en het spel stond er op een behoorlijk peil. Een keer ben ik zelfs met het Westelijk Elftal in Leeuwarden geweest, dat was met de Dis trictswedstrijden in het voorjaar van 1920. We hadden een flink elftal en toen we in onze oranjeshirts de Wilhelminabaan opkwamen leek het heel wat. Maar we konden het niet houden tegen het Noorden, 21 werd het geloof ik. En nu is het Vitesse geworden. We zullen probeeren de geelzwarten weer in de eerste klasse terug te brengen en als je het mij vraagt, dan geloof ik vast, dat het lukken zal 1 Dat intusschen het spelen in de Oostelijke tweede klasse ook zijn narigheden heeft bewijst het volgende stukje, dat wij uit »De Telegraaf* knipten Het gevaar van den strafschop. AMERSFOORT, 29 Oct. Na den wedstrijd H.V.C.—Vitesse diende de aanvoerder der Arn- hemsche club een protest in tegen een niet toe- gekenden strafschop, waarop scheidsrechter Hul- sebos dezen alsnog liet nemen. Aanvoerder van Dort (de oud-Ajaxspeler) nam dezen strafschop en de H.V.C.-doelman kon den bal niet houden. Direct daarop ging van Dort, als voelde hij zich onveilig, hoewel daarvoor niet de minste reden bestond, aan den haal. Het publiek nam dat snel wegloopen anders op en wilde den Arnhemmer te lijf, doch hij wist zich in een gereedstaanden auto in veiligheid te brengen. Het HiV.C.-bestuur wist intusschen erger te voorkomen.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1922 | | pagina 8