(r~- CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX 141 menschen. die anders 't blad waarin zoo'n sen satie-stukje afgedrukt wordt, nooit inzien, willen dan dat bewuste artikel lezen, tenminste wanneer de auteur nu niet de eerste de beste is. Dat is zeker Hans niet en daarom hebben zijn verdacht makingen tegen de Amsterdamsche voetballers in 't algemeen en tegen Ajax in 't bijzonder vooral in de hoofdstad meer aftrek gevonden dan 't blad waarin ze geplaatst worden anders in een geheel jaar, zoodat ik herhaal, Inter wat dat be treft zijn doel bereikt heeft. Dergelijke successen boekte hij al velemet zijn persoonlijke actie tegen Warner en zijn minachtende beschouwingen over de geheele bondsorganisatie zal hij vermoe delijk wel 't zelfde beoogd hebben en ook hier mede oogstte hij een zelfde succes als nu met z'n insinuaties speciaal aan 't adres van het Ajax-elftal. Een zeilde succes bij de geregelde lezers en ook bij de betrokken personen, die voelden dat hier iemand schreef, wiens voor naamste doel was te kankeren" n' importe hoe, 't komt er niet op aan of hij daarmede iemand ernstig griefde en veelal beleedigde. Zoo heeft Hans óók dit met z'n artikelen bereikt, dat hij zich bij de leden van het bestuur en allen die in elk geval de bedoelingen van de bestuuraeren en hun werkkracht apprecieerden, gehaat gemaakt heeft, zooals geen ander sportjournalist. Hebben zijne grove attaques tegen ons bestuurs college hem bij de sportofficials in den lande vrijwel onmogelijk gemaakt, als hij zich met z'n laatste sensatie-stukje „De Amsterdamsche Geest" tot martelaar heeft willen maken, dan heeft hij stellig wéér z'n doel bereikt, want zelden zal een courantenartikel meer verontwaardiging gewekt hebben, onder de duizenden voetballiefhebbers in de hoofdstad, maar zeer zeker ook bij duizenden daar buiten, als deze ongemotiveerde en tenden- tieuse aanval op den goeden naam van de ver- eeniging Ajax. In één opzicht geloof ik dat deze Sport-mede- werker zich toch schromelijk vergist heeft en wel wat betreft de populariteit van de kampioenclub buiten Amsterdam. „Zooals de waard is vertrouwt hij zijn gasten"! Hans nam aan, dat die ergernis over het voor zijn favorieten te sterke spel van de Ajax-elt in den wedstrijd Sparta-Ajax en zoo voor anderen in de overige wedstrijden, algemeen zoo zou zijn, niet alleen bij hem, bij de andere Sparta-chauvinisten, doch ook in Den Haag, in Dordrecht, Haarlem en overal in ons land. En hierin juist heeft Hans zich schromelijk vergist. Het bijzondere succes van de Ajax-ploeg heeft bij de directe concurrenten wel veel afgunst op gewekt en er zijn er in 't Haagje, in Utrecht, Rotterdam en enkele andere plaatsen velen die gegnuifd zullen hebben over de woorden van dezen Hans. Echter is mij reeds nu gebleken hoe ook buiten Groot Mokum de verontwaardiging over deze lastertaal niet gering is en hoe de groote massa toch over te veel sportiviteitsgevoel beschikt om geen eerlijke waardeering te koesteren voor het knappe spel van deze uiterst homogene ploeg. De aanvankelijk minder gunstige indruk, door de verklaarbare maar niettemin onhandige actie, welke twee jaren geleden voor het ie klasse schap gevoerd is en waaraan de spelers in elk geval niet debet waren, is door de prestaties van de spelers geheel weggenomen en eveneens door het huidige bestuur, hetwelk op correcte wijze leiding geeft aan deze werkelijk omvangrijke organisatie. Fouten worden er begaan, zoowel binnen de lijnen als op organisatorisch gebied (wij hebben nooit geaarzeld daar de aandacht op te vestigen) doch dit geschiedt bij Sparta en trouwens bij iedere vereeniging stellig in niet mindere mate. Een verstandig en eerlijk sportsman, óók al is hij geen Amsterdammer en al gunt hij zijn club het succes oneindig veel liever dan Ajax, beoordeelt dit alles toch heel anders als Hans dat doet en zoo zijn er èn in Den Haag èn in Haarlem en de andere Westelijke steden honderden sport liefhebbers, die het thans als een bijzondere attractie beschouwen wanneer Ajax komt spelen en zij zijn allerminst zooals Hans blind voor de kwaliteiten van dit elftal en voor de prestaties in 't algemeen van deze vereeniging die zich geheel uit eigen kracht opgewerkt heeft tot de hoogte die thans bereikt is. Zoo heeft zich ook buiten de hoofdstad in de Westelijke centra een kring van bewonderaars, zij het ook geenszins aanhangers van Ajax, gevormd en is de nationale kampioen, ondanks de antipathie van vele clubchauvinisten van de soort als Hans, in 't Westen populairder dan Sparta ooit geweest is. En in de provincie? In Oost en Noord is Ajax

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1918 | | pagina 5