CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX 67 buiten, enz. De anders zoo tactisch optredende Joop Pelser schoot nu in kwaliteit van aanvoerder te kort. En waar deze bedenkelijke afwijking blijkbaar geboren werd uit zenuwen en wanhoop, kan er niet genoeg op aangedrongen worden, toch nimmer zich zóó te laten deprimeeren. Het succes is meestal nihil, vooral in 'n situatie als in dezen wedstrijd, waar het vijan delijke doel toch aan alle kanten even krachtig werd bewaakt. Terwijl het bovendien de tegenpartij moreel sterker maakt door den indruk van zwakheid, dien dit gedoe vestigt. Nooit meer doen Pelser 1 Het respect voor individueele prestaties verdwijnt er door, en het onderling vertrouwen zoowel als het vertrouwen op de kracht van 't geheel wordt er ernstig door geschaad. Zooals gezegd was de speelvorm niet slecht maar bleef deze zonder succes tegenover dien van de rood gelen. Smit heeft weinig te doen gehad, het eenige doelpunt had hij wellicht kunnen voorkomen door den bal te onderscheppen, overigens werd hij, vooral na rust, weinig gestoord in z'n zonnige overpeinzingen. In de 2e helft even geblesseesd, was hij gelukkig spoedig weer present. Zoowel Fons als Frans hadden zwakke momenten, ondanks ze wel actief genoeg waren, maar zich ver gisten in de plannen der aanvallers. Daardoor stond de linksbinnen van G.-A. keurig vrij, toen de kogel door de kerk ging. Niettemin hebben ze ruim vol doende gespeeld. De geheele middenlinie was vanmiddag de sappige middenmoot niet. Terwee de beste, daarna Hordijk. Door het fraaie uitkoppen van 2 ballen, toen Smit ter aarde lag, heeft hij een zeker doelpunt voorkomen. Vóór was Wim weer de ster, na hem direct Brokmann. Wat hebben vooral deze twee 'n schitterende partij weer gespeeld en even onberispelijk als onverwachts geschoten. Brokmann alleen verdiende met z'n uit nemend schot al meer succes. Jammer dat Gupffert een kwartier voor tijd een spier scheurde, waardoor een goede kans op beter ernstig verminderde. v. Dort was hard-werkend en aanpassend als ge woonlijk. Van Kooge kan ik wel het eerste, niet het laatste beweren. Om den aanval succesvoller te maken, moet deze baby-speler minder afhankelijk spelen. Samenspel is prachtig, maar als te zien is dat 'n partner als Wim voortdurend zwaar gedekt wordt, profiteere men daarvan door zelf er door heen te breken. Allicht had men dan Gupffert wat los gelaten. Jan de Natris mist de mate van spirit en initiatief van Wim, anders zou hij even onovertroffen zijn. Z'n spel was ook nu nog goed, maar niet enthousiast genoeg. Laat hij daarnaar nog wat meer streven. De speelwijze van G.-A. was na het eenige doelpunt van dezen spannenden strijd verdedigend, waardoor van fraaie momenten weinig sprake meer was. Vooral na rust was Deventer zoo goed als ingesloten, en stonden de robuste rood-gelen ook vrijwel alleen met kalmte en zekerheid hun heiligdom te beschermen. Alleen voor de wijze, waarop zij daarin slaagden, behouden we respectvolle gedachten, maar verder ook niet. Een Kampioenselftal moet meer durf toonen c^m zoo'n spelletje aanduidt, en al mag men aannemen dat het tot het spelen van een meer gedetailleerde partij voetbal even goed in staat is, getoond is dit maar half. Alleen in 't verdedigen bleek het geheel schitterend en onvermoeid. Tegen dit bolwerk plat te loopen, was haast geen schande. Het optreden van den arbiter kon maar matig beko ren. De warmte moge dan als een excuus gelden, een feit is toch, dat verschillende feiten in zijn onmid- delijke nabijheid hem ontgingen. Vooral het geval, toen Smit gekwetst tusschen de andere spelers op den grond lag, en het spel maar kalm doorging, moest wel vreemd aandoen. De leiding der Kampioens wedstrijden schijnt intusschen alleen in handen van enkele ouderen te mogen blijven, terwijl andere func tionarissen eenvoudig niet in aanmerking. Tot dezen onbillijkcn toestand werkt de Pers intusschen vol ijverig mee. Het meest kromme optreden weet ze goed te praten (geval Tromp bij W. II—G.-A) ofte verontschuldigen. Zondag 26 Mei 1918.. Ajax—A.F.C. 4 3 'n Desillusie Het schijnt niet onwaarschijnlijk, dat het verloop der kampioenscompetitie ten slotte op '11 desillusie voor de Rood-Witten zal uitloopen, want het op treden der Ajacieden in de laatste ronden biedt zoo weinig zekerheid en vertrouwen, dat wij sterk be ginnen te twijfelen aan een bevredigend eindresultaat. De wedstrijd tegen A.F.C. heeft ons weinig hoopvol gestemd, 'n Dergelijke débacle in een ontmoeting met een tegenpartij, wier kracht over alle liniën vrij gemakkelijk werd overtroffen, is op z'n minst genomen treurig en heeft de reputatie van onze gevreesde ver dediging kortweg door het slijk gesleurd. De over winning verloor alle glans en verdienste en wij vroegen ons af, hoe de rood-witte verdedigers van de Amster- damsche voetbaleer zich wel gevoeld zouden hebben, indien A.F.C. hun eens alle illusie had ontnomen, door nog 'n paar gaten in het Ajax-net te boren Wij kunnen geen woorden vinden om de verbazing te schetsen, die zich van ons meester maakte, toen

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1918 | | pagina 3