Correspondentie. Het Jaarverslag der A. F. C. AJAX over het seizoen 19161917. 156 CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX J. G. Menks, A. de Ruyter, K. Rammelt, J. van Leeven, S. Schuitenvoerder, V. van Coeverden, J. P. Jaspers, H. J. H. Godijn, N. L. Borst, D. Brocre, H. Wiedenbrugge, A. L. IJland. Voorgesteld ais werkend-lid, de Heeren J. Scharn Jr., Jac. Catskade 41, door J. v. d. Vlis en Chr. Alings; G. Moes Jr., Fred. Hendrikplantsoen 68, door J. v. d. Vlis en Chr. Alings. Als adspirant-lid, de jongeheer P. v. Tol, J P. Heijestraat 158, door Vunderink en Martens. Als ondersteunend-lid, de Heeren L. Prins, 2de Ooste'rparkstr. 234, door het Bestuur; G. J. Toren, Legerplaats bij Laren, door het BestuurTh. Boeljon, Linnaeusparkweg, Watergraafsmeer, door W. J. Ege- man en H. R. Reyenga. J. P. G. Niet onaardig, doch ongeschikt voor plaatsing in ons blad. VI Wij zouden vrijwel met ons verslag gereed zijn, ware het niet dat nog enkele regelen gewijd dienen te worden aan de belangrijke zaak van het seizoen, n.l. De Promotie. Met het schitterende vereenigings- jaar in het algemeen, en de enorme prestatie's van ons eerste elftal in het bizonder, als geduchte wapenen in handen, tegen diegenen, welke ons het recht van de iste klasse A nog ontzeggen wilden, naderde de Jaarl. Algemeene Vergadering van den N. V. B. op 14 Juli 1917 te Utrecht. Eerlijk gezegd, veel ver trouwen in een gunstige beslissing hadden wij niet. Wel is waar hadden wij het afgeloopen seizoen in alle streken des lands relatie's aangeknoopt, overal had het verschijnen van ons eerste elftal de kenners van voetbal eenvoudig verwonderd doen staan door zijn prestatie's, de eigenbelangen der vereenigingen zouden ons parten kunnen spelen. De eerste persoon, die ter vergadering de teere kwestie Ajax beroerde, was de Heer Pigge van E. D. Haarlem, welke de vereeniging Het Gouden Hoofd er een heftig verwijt van maakte geen enkel woord aan Ajax gewijd te hebben, bij de bespreking van het recht, dat alle vereenigingen in den Bond moeten hebben de degradatie-wedstrijden naar lagere klassen te spelen. Het langdurige applaus dat spreker ten deel viel deed ons meer vertrouwen in een gunstig resultaat hebben. Na langdurige debatten viel ten slotte in den laten middag de beslissing. Veel, heel veel, heeft de Heer Mr. Arts, voorzitter van Willem II, tot de voor Ajax gunstige beslissing bijgedragen. In een uitnemend en vlot betoog heeft hij onze belangen met klem verdedigd en den verschillenden afgevaar digden er op gewezen dat het belang van het Neder- landsche voetbal er door geschaad zou worden Ajax nog langer uit de West. Eerste Klasse A te weren. En toen tenslotte alle Nederlandsche vereenigingen hun oordeel over de kwestie uitspraken bleken slechts 4 vereenigingen, n.l. H.V.V.H.F.C., Hermes en de Spartaan tegen een promotie van Ajax, waarbij het eigenbelang van de laatste vereeniging wel den doorslag gegeven zal hebben. Na op 21 Mei 1911 voor de eerste maal naar de eerste klasse gepromoveerd te zijn en de degradatie tegen Heicules, zijn wij thans wederom in het,,Eldorado" van alle clubs aangeland, en diegenen, die denken, dat wij ons zonder meer nogmaals deze eereplaats zullen laten ontnemen, vergissen zich deerlijk. Door onze degradatie, voor eenige jaren terug, hebben wij leergeld betaald en met een kranig elftal als het huidige in het veld, met de geheele Ajax-gemeenschap achter ons, zullen en moeten wij de Nederlandsche sport wereld toonen de promotie bij keuze waardig te zijn. Meer dan ooit dient aangepakt te worden. Zoo ooit, dan is thans rusten op verdiende lauweren gevaarlijk. De „struggle for life" zal zich eerst nu doen gelden, nu in Amsterdam meerdere eerste klassers gekomen zijn, maar met het heilig willen voor oogen, met den steun van alle Ajaciden, vertrouwen wij dat wij nog niet op het hoogtepunt dat bereikt kan worden, zijn gekomen. Tevens dient gewezen te worden op het feit dat wij, ondanks onze prestatie's, dank verschul digd zijn aan het meerendeel der Nederl. Vereeni gingen. De verhonding van jax tegenover deze ver eenigingen is momenteel hoogst gunstig. Het meeren deel der eerste klasse vereenigingen in den lande hebben ons blijken van vriendschap gegeven. Deze verhouding dient voor alles bewaard en tot het instand houden daarvan dienen allen, niet het minst de eerste elftalspelers, bij de komende ontmoetingen, mede te werken. De kracht van Ajax zal er grooter door worden, de roep die thans reeds van Ajax uitgaat zal er bij winnen. Wij willen deze regelen over de promotie besluiten met een hartelijk woord van dank aan Mr. P. Arts, wiens voorstellen ter vergadering er toe hebben geleid Ajax naar de eerste klasse te promoveeren. En thans, Mijne Heeren, geloof ik alle voornaamste feiten over ons afgeloopen vereenigingsjaar in dit verslag naar voren gebracht te hebben. Mocht ik wellicht eenige belangrijke zaken niet gememoreerd hebben, het clubblad zal ongetwijfeld deze aan de vergetelheid hebben ontrukt. Allen, die zich öf op het veld öf in verband met onze organisatie in het afgeloopen seizoen verdienstelijk hebben gemaakt, zeggen wij dank, niet het minst den Heer Koolhaas, 2den Secr. der vereeniging, welke onze taak door zijne welwillende medewerking voor een groot deel verlichtte. Het seizoen 1916—1917, in alle opzichten geslaagd, moge voor latere vereenigingsjaren steeds ten voorbeeld gesteld worden. Met de beste wenschen voor de toekomst van onze vereeniging eindig ik dit verslag. A'dam, 21 Juli 1917. J. J. GROOTMEIJER, Secretaris.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1917 | | pagina 8