33 Uit en over öe praktijk van het Voetbalspel. De taak der achterspelers. CLUBNIEUWS DER A. F. C. AJAX door J. REYNOLDS, trainer der A. F. C. AjAx. Het ligt in mijn voornemen, ten behoeve van de lezers van dit blad, in een serie artikelen over de praktijk van het voetbalspel, eenige punten naar voren te brengen, die ongetwijfeld van veel belang zijn voor hen, die het spel ernstig willen beoefenen en het daarin tot iets wenschen te brengen. Wat voor andere spelen en sporten regel is, geldt evenzeer ten aanzien van voetbal, n.l. dat vaardigheid en meesterschap alleen verkregen worden door ge regelde en voortdurende oefening eenerzijds en door leering te trekken uit de adviezen van ingewijden en meer gevorderden anderzijds. Hoofdzaak is echter goed te begrijpen, dat voetbal niet alleen een spel is van spieren, maar tevens een, waarbij men zijn hersens moet gebruiken. Een speler, die dit inziet en beide gebruikt, heeft een beslist overwicht in het veld. I De achterspelers vormen een belangrijk gedeelte van het elftal; immers zij hebben tot taak: verdedigen. Er wordt dan ook buitengewoon veel van hen gevergd. De voornaamste eigenschappen, die een speler tot een goed back maken, zijn de volgende: a) snelheidb) kalmtec) onbevreesdheid. Ongeacht dan de punten, waarop ik in mijn in leiding terloops doelde, en die meer in algemeenen zin gelden voor de beoefening van het spel. In de allereerste plaats nu moet de achterspeler er op bedacht zijn het doel, resp. doelgebied schoon te houden. Wil hij daartoe in staat zijn, dan is het een eerste vereischte, dat hij in eiken stand, zoowel met linker- als rechtervoet volkomen zuiver kan trappen. Zijn streven moet echter eerstens gericht zijn op zuiver trappen. Door oefening zal hij lang zamerhand in staat zijn tevens ver en hard te trappen. De achterspeler moet voorts den bal steeds naar zijn voorhoede toespelen. Een besliste fout is het den bal hoog de lucht in te trappen. Niet alleen is het noodig, dat hij zuiver trapt, doch insgelijks moet hij in staat zijn zuiver te koppen. Vooral is dit van gewicht op oogenblikken, dat de tegenpartij tot voor het doel is doorgedrongen. Eepi hoogst belangrijk punt ten opzichte van het verdedigen is verder, dat hij (de back) en de half back elkaar volkomen begrijpen. Een goed systeem is. dat beide het spel als volgt verdeelen De vleugel-halfback dekt den binnen-voorwaarts der tegenpartij, terwijl de back den vleugelspeler der tegenpartij voor zijne rekening neemt. Üp deze wijze kan de middenspeler, achterwaarts trekkende (terwijl dus de back den vijandelijken vleugelspeler aanvalt) de verdediging van het doelgebied overnemen. Een zegswijze, die de voetballer steeds in gedachten moet houden, is ,,wie aarzelt is verloren". Vlug handelen is absoluut noodzakelijk en het eenig juiste voor den back is, direct in te grijpen op het moment, dat de vijandelijke voorwaarts den bal toegespeeld krijgt en den aanvalt opent. De achterspeler moet den aanval dus niet afwachten, maar zijn tegenstander onmiddellijk te gemoet gaan en dezen derhalve dwingen öf te schieten, öf hem te passeeren. Hoe verder de voorwaarts van het doel verwijderd is, des te minder gevaarlijk zijn schot natuurlijk is. Het is noodig, dat dit „ingrijpen" van den back forsch en krachtig geschiedt. Dit dwingt den vijandelijken voorwaartsen een zeker respect af. Natuurlijk voor forsch en krachtig niet te lezen „ruw en wild", want ook de back moet in zijn speelmethode steeds fair te werk gaan Een ander ook goed systeem is, dat de snelste van de beide achterspelers zich voor den anderen opstelt. Op deze manier kan hij zich, stel dat hij gepasseerd wordt, door snel terugloopen her stellen. Het nemen van vrije schoppen geschiede steeds door de achterspelers. Alle free kicks behooren op hunne speelhelft door de achterspelers genomen te worden. Hierdoor krijgt het geheele elftal een vooruitgeschoven positie in de richting van het vij andelijke doel. Speelt de doelverdediger den bal, dan moeten de backs toezien, dat op die oogenblikken de vijandelijke voorwaartsen geen gelegenheid krijgen hem te dicht te naderen. Ten slotte zou ik nog willen opmerken, dat 'n goede achterspeler in de eerste minuten van den wedstrijd scherp let op de voorwaartsen van de tegenpartij, hoe zij spelen en welke eigenaardigheden hun spel kenmerken. Op deze wijze zal hij in staat zijn zich daarbij aan te passen en eventueele voordeelen van die speelwijze te coupeeren. In mijn volgend artikel hoop ik het een en ander mede te deelen over het spel der halfbacks, van welker sterkte en prestaties de kracht van een elftal grootendeels afhangt. Op onze uitnoodiging werd de heer J. Reynolds, onze trainer, gaarne bereid gevonden, eenige bijdragen te leveren over de praktijk van het voetbalspel. Wij zijn overtuigd van de belangrijkheid van deze artikelen en hopen gaarne, dat door onze kolommen hiervoor beschikbaar te stellen wij er toe bijdragen, het spelpeil onzer spelers te verbeteren en te verhoogen. RED.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1917 | | pagina 9