Oranje 1953-1958: Michels, Eddy PG en de 'affaire Van der Kuil' 8? Breath MATTY VERKA VAN DEN VELDE PR AN i E buitenspelers inTERnnnonm €B0EKEN In Oranje toen en nu combineert ex-fromv-voetbalverslaggever Matty Verkamman in een jaarlijkse uitgave de historie van het Nederlands elftal met een beschrijving van de meest recente Oranje-interlands. In deel 6 is Verkamman, opvolger van de geschiedschrijvende 'voetbalprofessor' ir. Ad van Emmenes, toe aan de periode 1953-1958 en 2005/2006. Het Ajax-gehalte is in deze editie laag. De actuele jaargang van Oranje toen en nu wordt beschreven door Taco van den Velde, de vaste Oranje- watcher van Voetbal International. Slimme opzet van deze 15-delige se rie, want daardoor kunnen ook de successen van het huidige Oranje worden meegenomen. Nou ja, suc cessen... nog vers in het eigen geheu gen zitten vooral de mindere mo menten in de aanloop naar en tijdens het WK: de mislukte experimenten die Marco Van Basten uitvoerde met onder meer George Boateng en Martij n Meerdink, de roofbouw op Ajacied Hedwiges Maduro en de chaos waarin het WK voor Oranje eindigde. Wie heeft niet meer de gruwelijke schoppartij in de achtste finale tegen Portugal op het netvlies? In het boek staat een symbolische foto van Ruud van Nistelrooij die gefrustreerd voor de dug-out staat: gepasseerd door de bondscoach, geen invalminuten en dan ook nog de roemloze uitschakeling. Nee, ondanks de óók opgenomen beschrijving van de opkomst en schittering van groeibriljant Robin van Persie moeten we het in dit deel niet van 'het nu' hebben. 'Het toen' is stukken boeiender en heeft een hoog Abe Lenstra-gehalte, omdat vanaf 9 januari 1953 de nieuwe Keuze Commissie (KC) van het Nederlands elftal eindelijk helemaal meeging met de opinie van het grote publiek dat Abe de balkunstenaar was wiens briljante ingeving een wedstrijd zo maar kon laten kantelen. Het KC- trio maakte Abe dan ook belangrijk door hem tot nieuwe aanvoerder te bombarderen. 'Het is waarachtig een staaltje van ongekende nieuwlichterij dat de KC Abe in zijn rol van captain voortaan zelfs aan tafel wil hebben bij de bespreking over de te kiezen spelers en de te hanteren tactiek. Men gaf Abe een "adviserende taak".' De grote waarde die men toe kende aan de inzichten van Abe leidde er zelfs toe dat hij tijdens de 'Watersnood-wedstrijd' in Parijs van de Hollandse profs tegen Frankrijk, bestemd om de kas te spekken van het Rampenfonds na de overstro ming in Zeeland, ingeklemd zat op de perstribune tussen vooraanstaande Nederlandse voetbal journalisten als Leo Pagano en Dick van Rijn. 'Vanonder hun gleufhoeden zien deze journalisten Abe aantekeningen maken. Niemand weet voor wie het Friese fenomeen aan de slag is.' Pas toen alle bladen en radiopro gramma's enthousiast hadden bericht over de 2-1-overwinning - een stimu lans op weg naar officieel semi-prof- voetbal in Nederland - werd bekend waarom Abe in Parijs was. In een rapport voor de KC had hij zijn licht laten schijnen over de prestatie van het 'andere Oranje'. Dat rapport is nooit openbaar gemaakt, maar er lekte wél uit dat Abe zéér te spreken was over de Nederlanders in Parijs. Toch wel bijzonder dat Lenstra, nog volop in de bloei van zijn eigen Oranje-carrière die zich tot 1959 zou uitstrekken, voor de KC op de tribune ging zitten om zijn eigen toekomstige mede-internationals uit te zoeken. Daar zaten trouwens weinig Ajacieden bij. Een daarvan was Rinus Michels die - na twee wedstrijden in 1950 - drie keer een kans kreeg in Oranje en dat was opvallend, want in het seizoen 1953-1954 was de aanvalsleider van Ajax niet bepaald in vorm. Alle 26 competitiewedstrij den speelde hij mee en hij kwam niet verder dan twaalf doelpunten. 'In de vier eerste klassen spelen 56 clubs en er zijn niet minder dan welgeteld vijftig spelers die vaker scoren dan Rinus Michels.' Waaronder seizoen stopscorer en latere Ajacied Wim Blijenberg met 34 doelpunten. De later zo succesvolle trainer Michels moest het als international doen 'met een treurig stemmend lijstje: 5 in terlands gespeeld, 5 keer verloren, 4 goals voor, 21 goals tegen en zelf geen doelpunt gemaakt'. Behalve Michels leverde Ajax in de jaren 1953-1958 nog Hans Boskamp (speelde in totaal vier keer voor Oranje), Eddy Pieters Graafland (vaste reserve achter Frans de Munck) en Piet van der Kuil die - eerst als VSV'er, daarna als Ajacied (1957-1959) en ten slotte als PSV'er - als rechtsbuiten een vaste kracht voor het Nederlands elftal was. In zijn eerste interland als Ajacied was Van der Kuil het middelpunt van een enorme rel. Tijdens Nederland - België in 1957 was Van der Kuil door linksbinnen Theo Timmermans verzocht - na influistering door de KC - een blessure voor te wenden en het veld te ruimen voor het Kanon Coen Dillen van PSV. Van der Kuil weigerde verontwaardigd en baalde zo van de ongebruikelijke vraag dat hij het traditionele banket na afloop van de interland aan zich voorbij liet gaan. In de perscommotie daarna rondom de 'affaire Van der Kuil' ontkende Timmermans zijn eigen dubieuze rol, maar hij werd nadien nooit meer voor Oranje uitgenodigd, en de KNVB zette de aanstichters Henk Hoolboom en Henk Pellikaan uit de KC. Piet van der Kuil bleef tot 1962 international. De Ajax-component in deel 6 is dus aan de magere kant en de prijs van het lijvige boek is even slikken, maar toch is Oranje toen en nu zeer de moeite waard, al was het maar vanwege de veelal onbekende foto's en uit de ar chieven opgedoken documenten. Matty Verkamman Taco van den Velde Oranje toen en nu, deel 6,1953-1958 en 2005/2006 Uitgeverij de Buitenspelers, Arbeiderspers en Voetbal International, ISBN: 90-809676-7-X, 319 pagina's, €34,50 Aiax Maaazine

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 82