iohan 81 samenstelling Mik Schots Jan Luitzen Cruijff een leider in het veld en een promotor van het voetbal. Nieuwe invalshoeken Nieuwe invalshoeken ten aanzien van het levensverhaal van Cruijff worden ook geboden naar aan leiding van de vergelijking tussen Cruijff en Beckenbauer door Marcel Rözer. Met name de verstoorde rela tie van Cruijff met zijn broer Henny wordt uitvergroot door Henny vrij uit over zijn broer te laten praten en zijn verhaal af te zetten tegen de veel positievere wijze waarop Walter Beckenbauer praat over zijn broer Franz. De verschillen tussen Cruijff en Beckenbauer worden door Rözer nader uitgewerkt. Zo was Beckenbauers genialiteit veel min der spectaculair. 'Waar Cruijff als voetballer wist te ontroeren, daar was er voor Beckenbauer eerder bewondering.' Of, anders gefor muleerd: 'Cruijff nam risico's, Beckenbauer vermeed ze. Cruijff viel aan, Beckenbauer voorkwam doelpunten. Cruijff was actief, Beckenbauer reactief.' Maar aan de andere kant heeft Beckenbauer in Duitsland na zijn actieve voetbalcarrière, als trainer en bestuurder, nadrukkelijk wel zijn verantwoordelijkheid genomen, terwijl Cruijff die in Nederland uit de weg is gegaan door nooit bondscoach te wor den of een bestuurs functie op zich te nemen. 'Beckenbauer voelde zich verplicht iets terug te doen voor het voetbal; Cruijff had daar lak aan. En in dat ver lengde: Beckenbauer deed het (ook) voor de anderen, Cruijff veelal voor zichzelf. De keizer als ver losser of vervuiler. De verlosser als keizer of lafaard. Eigenlijk is het maar net hoe je het bekijkt.' Rözer biedt vooral een nieuwe invalshoek voor het kij ken naar het fenomeen Cruijff. De onverschrokkenheid waarmee hij weergeeft dat sommige dingen die Cruijff deed eigenlijk niet konden, is bewonderenswaardig. Maar als hij Johans broer Henny laat ver klaren dat hun vader, als hij nog geleefd had, 'Johan verrot geschopt' had omdat Johan 'zijn familie in ruilde voor zijn schoonfamilie' en Nederland 'in Duitsland en mis schien ook wel in Argentinië' het wereldkampioenschap onthield, mag het geen verbazing wekken dat de meester zelf daarvan niet gechar meerd is. Het doet vermoeden dat het niet alleen is vanwege het feit dat Rözer geen geld afstaat aan de Johan Cruyff Foundation, dat het ma nagement van Cruijff Rözer heeft gedreigd met een proces voor het ongevraagd afbeelden van Cruijffs portret op de cover. Dat doet Van Os namelijk ook. Dat neemt ove rigens niet weg dat het boek van Rözer, net als dat van Van Os, in journalistiek opzicht een stuk hoger ingeschat moet worden dan dat van Cruijffs 'huisvrienden'. Pieter van Os Johan Cruijff, De Amerikaanse jaren 521 Uitgevers, ISBN: 90-499-7038-3,288 pagina's, 16,90 Marcel Rözer Beckenbauer Cruijff, De Keizer en de Verlosser Uitgeverij Houtekiet, ISBN: 90-5240-909-2,214 pagina's, 19,95 Johan Derksen e.a. Johan Cruijff Voetbal International/De Buitenspelers, ISBN: 90-811654-1-9,512 pagina's, 59 luni 2007

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 81