De onbekende jaren en tekortkomingen van Johan Cruijff DE KEIZER VERLOSSER MARCELRÖZER tfBOEKEN De grootheid van Johan Cruijff is rondom zijn zestigste verjaardag in woord en beeld breed uitgemeten, met als een van de monumentjes het W-boek van zijn 'huisvrienden' Johan Derksen en Frits Barend, voorzien van prachtige foto's uit onder andere de archieven van Ajax en Barcelona. Maar is er ook nog iets nieuws te melden over Cruijff? Dat hebben Pieter van Os, Amerika-correspondent van De Groene Amsterdammer, en Marcel Rözer, freelance sportjournalist voor onder an dere Nieuwe Revu en de VPRO-gids, zich ongetwijfeld afgevraagd. Zij hebben het ieder op hun eigen manier gevonden. Van Os door de relatief onbekende jaren van Cruijff in Amerika te beschrijven en Rözer door Cruijff te vergelijken met zijn Duitse evenknie, Franz Beckenbauer. Men sprak bij Los Angeles Aztecs in Amerika van 'BC' en 'AC': de tijd before Cruijff en after Cruijff. Hij kwam aan op 19 mei 1979, speelde dezelfde dag nog zijn eerste wed strijd en scoorde in de eerste zeven minuten twee goals. Het was het begin van een seizoen, waarin trai ner Michels zijn elftal volledig op Cruijff afstemde. 'Michels zei alleen maar: "Jij moet gewoon lopen waar Johan niet is." Zolang ik Johan niet voor de voeten liep, ging alles goed,' herinnert de Amerikaan Bobby Sibbald zich. En keeper Eugene DuChateau, tegen wie Cruijff een spectaculaire goal scoorde, zegt vol bewondering: 'De dingen die Cruijff deed, konden gewoon niet.' Het seizoen erna verkaste Cruijff naar Washington Diplomats, waar hij zijn geniale voetbalkwaliteiten eveneens overvloedig toonde, zoals in de beste wedstrijd die ooit in de toenmalige North American Soccer League (NASL) is gespeeld, de play- offwedstrijd tussen de Diplomats en de New York Cosmos op 1 juni 1980. Deze wedstrijd wordt uitvoe rig beschreven in het boek over zijn Amerikaanse jaren van Pieter van Os. Ook is er aandacht voor Cruijffs bijzondere doelpunten die voor ons in Nederland verborgen gebleven zijn, zoals de lob van 37 meter afstand tegen de Toronto Blizzards op 16 augustus 1981. Die schijnt van grotere schoonheid te zijn ge weest dan de lob waarmee hij vier maanden later, bij zijn terugkeer naar Ajax, op 6 december, Edward Metgod van Haarlem verschalkte. Maar Cruijff liet zich in Washington ook van een andere kant liet zien. 'Dat gaan we natuurlijk effe hele maal anders doen,' zei hij 'niet on vriendelijk' tegen zijn medespelers als coach Gordon Bradley na de wedstrijdbespreking de ruimte had verlaten. 'En dan vertelde hij hoe we gingen spelen,' aldus Thomas Rongen. En toen dat tijdens een wedstrijd eens niet goed ging, 'stopte Cruijff opeens met spelen, met de bal aan de voet. Hij keek moedeloos om zich heen en riep: "Somebody please move?!"' Zo kwamen ook zijn onhebbelijk heden aan het licht. 'Hij geeft je nooit een bemoedigend woord of schouderklopje. Maar hij vertelt je wel altijd wat je fout doet,' klaag den sommige spelers. Als hij spe lers al niet uit het elftal liet zetten en desnoods taxi- en buschauffeurs vertelde hoe ze hun werk moesten doen: 'Better this way, yes?' Nee, sommige dingen die Cruijff deed, konden inderdaad niet. Met één speler liep zijn strijd zelfs bijna uit de hand. De ta lentvolle Amerikaanse voetbal ler Sonny Askew verzette zich bij de Washington Diplomats tegen de vanzelfsprekendheid waarmee Cruijff binnen en buiten het veld zijn zin doordreef en ging na een hoop treiterijen tijdens een training zelfs haast met hem op de vuist. Hij ondervindt ruim 25 jaar later nog dagelijks mentale hinder van zijn verloren strijd met Cruijff. Zijn ver haal laat, of het nou volledig waar is of niet, een kant van Cruijff zien die we in Nederland nooit zo expliciet hebben gezien. Het is uitermate verfrissend dat Van Os in Amerika niet alleen Cruijff- adepten heeft geïnterviewd, maar ook mensen die hem vooral lastig vonden. Van Os voegt met zijn impressie van Cruijffs periode in de NASL iets toe aan het beeld dat in Nederland van Cruijff bestaat en maakt tevens aannemelijk dat het verblijf van Cruijff in Amerika 'het scharnierpunt vormde tussen Cruijff de voetballer en Cruijff de leermeester'. Veel meer dan Beckenbauer bij de Cosmos bleek HOUTEKIET Aiax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 80