Marco van Basten6Zo9n finale geeft mij wel een voldaan gevoel9 De doelpuntenmakers I CvèoiUÈLopier* Immod Bijzonder sfeervol was het niet tijdens de finale in Athene, en het voetbal was niet 'swingend', maar toen de buit eenmaal binnen was barstte er zowel onder de spelers als de meegereisde supporters een enorm feest lost. FOTO: GUUS DUBBELMAN keer mee. Je zag de koppies omlaag gaan toen Johan vertelde dat Frank opnieuw de plaats van Spelbos zou overnemen.' Verlaat speelde een puike partij. Verlaat: 'Cruijff zei ge woon tegen mij: "Die spits van hun kan er niks van, die heb je in je zak." En dat bleek. Ik werd bovendien goed gecoacht door Rijkaard, Boeve, Silooy en Wouters.' Verlaat en Ajax speelden op een perfect veld. Ook hierin had Cruijff een hand gehad. Hij had aan het hoofd van de terreindienst gevraagd om het veld op de wedstrijddag te besproeien zodat het minder hard zou zijn en de bal sneller zou rollen - een belangrijke voorwaarde voor het op techniek en snelheid gestoelde Ajax-voetbal. Geïmponeerd door de status van Cruijff vroeg de goede man beleefd aan Cruijff of vier uur een goed tijdstip was om de kranen open te zetten. Dat was het. Ajax speelde desondanks een ma tige, nerveuze wedstrijd, hoewel de 1-O-overwinning dik verdiend was. Het winnende doelpunt was wel van een on gekende schoonheid. Rechtsbuiten John van 't Schip (eigen kweek) zag na twintig minuten back Sonny Silooy (ei gen kweek) vanaf eigen helft opkomen. Met een prachtige pass bediende Van 't Schip de op volle snelheid liggende Silooy. Diens voorzet kopte de inlopende Marco van Basten (eigen kweek) steenhard achter doel man Müller. De fraaiste actie die de jeugdoplei ding van Ajax de afgelo pen eeuw op zijn naam heeft staan. Aanzien Marco van Basten zou later zeggen dat dit seizoen 1986-1987 misschien wel zijn mooiste voetbalseizoen was geweest. 'Er heerste vriendschap in het team en Johan Cruijff was voor dit talentvolle team de beste trainer die je je voor kunt stellen.' Arnold Mühren: 'Ik denk met veel plezier aan dit sei zoen terug. We kregen internationaal aanzien. Tientallen verslaggevers uit John Bosman 8 Marco van Basten 6 Frank Rijkaard, Rob Witschge 2 Jan Wouters, Aron Winter, Arnold Mühren, John van 't Schip 1 De geblesseerde Danny Blind en geschorste John Bosman feesten mee met de ploeg. FOTO: ARCHIEF AJAX heel Europa liepen wekelijks bij Ajax de deur plat. Het was een van de fijn ste seizoenen uit mijn carrière. In de eerste plaats speelde ik in een erg goed elftal, met een goede groep en er werd prachtig voetbal gespeeld. Er werd door sommigen een beetje smalend over het winnen van de Europa Cup 2 gedaan, maar ik kon die mensen echt niet serieus nemen. We speelden erg goed. Ik weet zeker dat we het ook ge haald hadden als we sterkere ploegen geloot hadden. Heel Nederland stond op zijn kop, er was eindelijk weer een Europa Cup gewonnen.' Een gouden toekomst lag voor de talentvolle ploeg in het verschiet. Dat viel tegen. Een jaar na Athene wa ren vier hoofdrolspelers (Marco van Basten, John Bosman, Frank Rijkaard en Johan Cruijff) bij Ajax verdwenen. iuni 2007

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 61