Technisch directeur Johan Cruijff en routinier Arnold Mühren waren er in 1973 al bij geweest toen Ajax de derde opeenvolgende Europa Cup 1 won. FOTO: ARCHIEF AJAX had daar een seizoen eerder meer op gerekend, toen Johan Cruijff de technische leiding bij Ajax kreeg en de club in het toernooi der lands kampioenen zou aantreden. Maar FC Porto had Ajax al in de eerste ronde eenvoudig uitgeschakeld en in de competitie was, ondanks bij vlagen grandioos Ajax-spel, PSV veel degelijker en gelijkmatiger. De aan wezigheid van Cruijff en de talenten Gerald Vanenburg, Ronald Koeman, Marco van Basten, John van 't Schip en Frank Rijkaard bleek geen ga rantie voor succes. Cruijff reorga niseerde zijn elftal, liet Vanenburg en Koeman naar uitgerekend PSV vertrekken en haalde onder ande ren de 'werkers' Danny Blind en Jan Wouters naar Amsterdam. Dat maakte de stemming er bij suppor ters én vedette in de zomer van 1986 niet beter op. De juiste stap Marco van Basten vroeg zich hardop af wat Ajax met een speler als Wouters aan moest. Wouters: 'Van Basten zei: "We willen terug naar de Europese top. Wat moeten we dan met Jan Wouters?" Ik kreeg toen zo'n gevoel over me van niet willen verliezen. Ik heb hem bewust een paar keer op de training gezocht, want ik vond dat je dat niet over je collega's in het openbaar kan zeg gen. Maar later hebben we het hier nooit meer over gehad. Marco had al in interviews aangegeven dat hij het fout had gezien. Dan is het voor mij ook over.' Wouters vervolgt: 'Ik had het ver mogen om vaak op de goede plek te staan. Cruijff hamerde daar vaak op. Niet te veel naar links zodat een an dere tegenstander te vrij stond, neen: precies goed. Ik deed precies de juiste stap naar binnen. Dat gebeurde op intuïtie. Voetbal moest begin mid den jaren tachtig in Nederland net jes zijn, maar internationaal golden en gelden andere wetten. Daar was Ajax en ook het Nederlands elftal niet tegen opgewassen. Ik weet nog goed dat Ajax in 1983 in de Europa Cup door Olympiakos Pireaus werd uitgeschakeld. In Griekenland ging Ajax in een keihard duel met 2-0 ten onder. Edo Ophof kreeg een rode kaart. Hij was de enige die echte fysieke weerstand bood. En als je de enige in je team bent die zoiets doet, ga je vaak over de schreef omdat je geen hulp krijgt.' Danny Blind was verrast door de belangstelling van Ajax. 'Ik dacht de boot gemist te hebben. Ik speelde al jong in het eerste van Sparta en bedacht me toen dat ik binnen af zienbare tijd bij een club uit de top drie moest zitten. Ik was juist bezig te concluderen dat ik de top niet zou halen toen Ajax naar me toe kwam. Er werd me weieens verweten dat wanneer ik bij Sparta tegen een onbekende jongen speelde, ik daar meer moeite mee had. Men had het over "onderschatting". Dat was niet zo. Ik was alleen gewend om aanval lend te denken en dan leek het soms alsof je nonchalant speelde. Cruijff schatte mijn kwaliteiten wel op de juiste waarde in.' Ideale prof De 'zwarte schapen' Wouters en Blind hadden vanaf het begin een ba sisplaats. Blind was de vaste rechts back. Al snel hadden ze de scepsis bij het Ajax-publiek weggenomen. Blind was een zekere schakel in de rech terkant van Ajax, met op het mid denveld Ar on Winter en voorin John van 't Schip. De rol van Blind was vooral dienend. Blind, destijds: 'Nou, ja, ik ben natuurlijk verdediger, man dekker, dus dan is het logisch dat je ballen afgeeft. Die kant met Aron en Schip draait als een trein, dus ik heb weinig te klagen. Kenners zien heus wel mijn waarde.' Aan het eind van zijn eerste sei zoen kreeg Blind opeens wel van alle kanten lof toegezwaaid, nota bene door een wedstrijd niet te spelen. In de aanloop naar de finale tegen Lokomotive Leipzig blesseerde Frank Rijkaard op de training zijn collega iuni 2007

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 53