De 'vergeten' beker van 1987 Hij lijkt een beetje uit het oog verloren, de Europa Cup voor bekerwinnaars, die Ajax nu twintig jaar geleden veroverde. Wellicht speelt het latere verdwijnen van dit Europese bekertoernooi een rol, en het geruzie dat in het seizoen na de winst volgde was ook niet bepaald memorabel. Deze relatieve vergetelheid staat in schril contrast tot de euforie die er destijds rond het Ajax van Johan Cruijff heerste. Een terugblik. tekst Marcelle van Hoof Na veertien jaar eindelijk weer een Europese prijs voor Ajax. En weer was het Johan Cruijff, nu als trainer, die de beker aan den volke mocht tonen. FOTO: ARCHiEF AJAX We hadden er lang op moeten wachten, op weer een Europa Cup. De laatste Nederlandse club die een Europa Cup veroverd had was PSV, dat in 1978 de UEFA Cup won, en voor Ajax moesten we zelfs terug gaan tot 1973. Johan Cruijff was des tijds de aanvoerder van het Ajax dat voor de derde keer op rij beslag legde op de Europa Cup voor landskam pioenen. Nu, in 1987, was Cruijff twee seizoenen technisch directeur bij 'zijn' club. Het was daarom niet ver wonderlijk dat in de pers tot in den treure vergelijkingen met het team van de jaren zeventig gemaakt wer den. Spelers werden vergeleken en het spel van beide ploegen werd geanaly seerd. Middenvelder Arnold Miihren maakte beide periodes mee en werd (dus) veelvuldig ondervraagd. 'Toen was Ajax professioneler, nu is het leuker om naar te kijken,' meende hij aan de vooravond van de finale. Dat er in 1987 zo'n Ajax-euforie zou heersen, was niet echt verwacht. Men Ajax Maaazine

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 52