'Ik vraag me weieens af of je die jongens niet zelf kunt laten voetballen. Bij wijze van voorwedstrijd laten we de supporters voorafgaand aan een wed strijd tegen elkaar spelen. Kunnen ze al die energie kwijt. Hoeft niet eens voetbal te zijn, mag ook een combi van kickboksen, rugby en voetbal zijn. Met Ali B. als initiatiefnemer. Daarna zijn ze zo moe dat ze in hun vak heel relaxed naar de wedstrijd kunnen kijken. We noemen het De Hooligames, dat lijkt me wel wat. Zou dit kunnen of ben ik nu te geitenwollensok? 'Passief recreant ben ik nog altijd. Gezellig met wat vrienden naar voetbal kijken, met een biertje erbij, hartstikke gezellig. Ik heb ook weieens in Toomler gekeken, met live-commentaar van twee cabaretiers. Ook hartstikke leuk, om op die manier een wedstrijd mee te maken. Hier in Amsterdam volg ik Ajax wat meer dan voorheen, ook doordat ik nu AT5 kan zien. tegengehouden door de bewaking. Heel vreemd allemaal, want ik had een paar uur daarvoor in een televisiepro gramma een interview gegeven over die sin gle. Ik zelf deed zang en gitaar, Hans Dulfer speelde op sax en een hoop Ajax-supporters dienden als koor. Alles lag klaar. Maar goed, mijn platenbaas en Ajax waren er kennelijk niet uitgekomen... Heel jam mer, anders was ik nu miljonair geweest!' Vandenburg houdt zo wel in zijn werk als in de sport van het uit proberen van zoveel mogelijk verschillende dingen. 'Ik wil het liefst zoveel mogelijk uit proberen. Ik heb dus heel veel sporten gepro beerd en vond ze al lemaal erg leuk. Ik was een goeie handballer en kon heel hard gooien. De Tour de France, daarvan geniet ik ie dere zomer opnieuw. Ik speel naast gitaar ook piano, mondhar monica, bas en drums. Maar ik ben ook goed in ballengooien op de kermis. Vond het altijd leuk om voor mijn zoon Hank een speelgoedje te winnen.' Hooligames 'Ja, de relschoppers heb je natuurlijk ook. Ik vind dat allemaal maar heel triest en zou ook niet we ten wat je moet doen. Ik weet nog goed dat ik ooit in een trein zat, 's nachts, net op weg naar huis van een optreden, toen bleek dat die trein vol zat met supporters. Ik stond daar met mijn gitaarkoffer en al snel hoorde ik: "Hé homo, speel eens een deuntje." Het klamme zweet brak me uit, want ik houd niet van grote groepen herriemakers en helemaal niet in de trein! Op een zeker moment herkende iemand me: "Hé joh, dat is die gozer van Sportivo.' Toen was het hek helemaal van de dam. Wat te doen? Uiteindelijk heb ik mijn gitaar maar uit de hoes gepakt en ben ik gaan spelen. Tokyo natuurlijk! Toen vonden ze me oké en kon ik geen kwaad meer doen. Let jij, als bandleider, op het gedrag en de houding van voetbalcoaches? 'Jazeker. Als er in een band zwakke elemen ten zitten, moet je toch ingrijpen. In een band heb je ook verschillende linies. De bassist en de drummer zijn zoals de verdedigers in het voet bal, die houden de boel overeind. Oké, Gruppo is al zolang samen, dus daar is sowieso sprake van een geheel. Ik ben zelf vroeger meer coach geweest dan nu. Ik weet nog wel dat sommige jonge jongens met wie ik toerde, duidelijk te veel gingen drinken als we in grotere steden optraden. Daar deed ik dan wat aan. Niet belerend, maar gewoon om ze te waarschuwen. Bij Herman Brood heb ik het ook gezien: gasten die zich net zoals Herman wilden gedragen, dope gebruikten en altijd maar wilden meedoen met wat Herman deed. Maar daarvoor moet je wel heel erg sterk zijn. Bovendien zijn het vooral veel verhalen, want geloof me, ook Herman Brood at regelmatig sla en deed het soms rustig aan. Anders had hij de vijftig niet eens gehaald.' Voetballen jullie zelf om de tijd te doden? 'Dat hebben we in Spanje heel veel gedaan. Maar dat kwam ook omdat het hotel en de locatie zich daarvoor leenden. Maar in België was het biljarten en in Engeland poolen. Eigenlijk doe je per land weer iets anders. Dat is natuurlijk ook de charme van het reizen. Ik vind die interviews en de trainingen wel leuk om te volgen. Ik heb de indruk dat het wel goed gaat met Ajax. Ik vind Ten Cate een sympathieke kerel, in ieder geval heeft hij humor. Trainers zijn tegenwoordig heel be langrijk in het verkopen van hun club. Dat moet je kunnen. Van Gaal en Ten Cate doen dat heel goed. Ajax heeft vol gens mij met Ten Cate de goede man op de goede plek. Ik hoop dat hij blijft.' Aiax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 46