mrwmt kSK life V' Bericht uit Alkmaar Mediavraag jSJn wm WTiPM. HvS B f* wvr./r Van Mourik kopt terug op keeper Eddy Pieters Graafland. FOTO: ARCHIEF AJAX dokter Tetzner, de spelers Pieters Graafland, Van Mourik, Geelhuizen, Ouderland, Van Ham, Anderiesen, Feldmann, Van der Kuil, Bleyenberg, Swart, Den Edel, Schmidt en Van Drecht, en de supporters Meinders, Hoopman en de broers De Bint. Men was na een reis van vijftien uur per trein en bus een dag voor de wedstrijd aangekomen en had de middag benut voor een bezoek aan het prachtig in een dal gelegen Otto Grotewohl Stadion. Trainer Humenberger en Vunderink waren al eerder in de DDR aanwezig, onder meer om een wedstrijd van hun tegenstander te bekijken, in Oost-Berlijn. De ontvangst in de 'Sowjetzone' was har telijk, met onder meer een begroeting aan de grens, een diner en een verblijf in een eerste klas hotel. Het was zelfs zo gezel lig dat enkele niet-voetballers het op een gezellig drinken met de gastheren zetten. De Bruijn beschreef het drinkgelag ('wodka met stoffering') via een heerlijk understate ment over de Wismutters: 'uitstekende gast heren'. Zijn verslag ging verder met de me dedeling dat men de volgende dag niet al te vroeg was opgestaan: 'Logisch!' Vervolgens vertrok men 'tijdig' naar het stadion. Een lichtinstallatie bestond nog niet in die tijd, dus de wedstrijd werd 's middags gespeeld. Het stadon was met zo'n 26.000 toeschowers meer dan uitverkocht. Vanaf een heuvel naast het veld volgden ook men sen het duel. Dit lijkt in de Ajax-historie een goed Oost-Europees gebruik; zo'n tien jaar later bekeken belangstellenden tijdens Dukla Praag - Ajax ook vanaf een tribune van gras de wedstrijd. Om vijf minuten over twee maakte Piet van der Kuil Ajax' eerste Europa Cupdoelpunt in de historie. Tien minuten later maakte Wim Bleyenberg er 0-2 van. Hierna was Wismut voortdurend in de aanval, maar men kon weinig potten breken. Na rust maakte Van der Kuil er 0-3 van, alvorens Bingfried Müller vlak voor tijd ook Ajax- geschiedenis schreef door het eerste Europa Cupdoelpunt tégen de Amsterdammers te maken. Met tien spelers had Ajax het eind signaal gehaald; Willy Schmidt was gebles seerd uitgevallen en wissels waren in die dagen niet toegestaan. Na afloop van de wedstrijd werd het op nieuw gezellig, voorzitter Wim Volkers had champagne beloofd bij een overwinning of eervolle nederlaag, al raakte de Ajax-dele- gatie tijdens het gezamenlijke banket even van slag door het grote aantal 'voorzitters' van Wismut dat een speech hield: vier. Van de stad had Ajax tijdens zijn eerste Europa Cuptrip trouwens weinig gezien, conclu deerde De Bruijn: 'Voetballers zijn toch wel eigenaardige kerels. Of niet?' tekst Ronald Jonges AZ en Ajax zijn dit seizoen blijkbaar tot elkaar veroordeeld. Aan de twee competitieontmoetingen en een bekerfinale met hoog thrillergehalte worden doodleuk nog eens twee play-offfinales toegevoegd. AZ - Ajax op 20 mei is meer dan alleen de eerste play-offfinalewedstrijd van de bizarre voetbaljaargang 2006-2007. Wedstrijden tussen Ajax en AZ zijn, vooral sinds dit seizoen, meer dan simpele doorsneeduels. Veel meer zelfs. De omschrijvingen 'burenruzie en het predikaat 'derby der Noord-Hollandse clubs' geven al iets meer prijs over het karakter van de onderlinge duels. Deze zonnige zondag staat bovendien een vierde weerzien gepland met Louis van Gaal. Altijd leuk, ontmoetingen met de succesvolle oud-trainer van Ajax (de AZ-trainer schijnt Ajax nog steeds 'zijn club' te vinden, maar dit terzijde...). Tijdens wedstrijden kan al onbeperkt worden genoten van Van Gaals meelevendheid, temperament en veel voetbalkennis verra dende aanwijzingen, omzettingen en wissels. Louis beheerst de kunst van het werkelijk beter maken van spelers en elftallen. Net zoals onze trainer Henk ten Cate die zeldzame kunst beheerst. Na een wedstrijd kijken velen halsreikend uit naar de persconferentie van Aloysius Paulus Maria (Louis) van Gaal. Sommige mensen, opval lend vaak journalisten, kijken zelfs letterlijk handenwrijvend uit naar het publieke weerzien met de trainer-coach. Knetterend spektakel verzekerd. Ook na de 2-1 -overwinning van zijn AZ op 'zijn' Ajax - oud-Ajacied Shota Arveladze is vandaag matchwinnaar - is de persontmoeting spannend en interessant. De liefhebbers worden in elk geval niet teleurgesteld in de ruimbemeten perszaal van het sfeervolle DSB Stadion. Hoewel, de inner lijke vulkaan in Van Gaal borrelt weliswaar, maar komt deze middag nooit tot uitbarsten. Denkbeeldig lava stroomt tot aan de lippen. Een kopje koffie wordt tussen alle bespiegelingen door rustigjes genuttigd. 'Dat is een typische mediavraag\' is nog het venijnigste antwoord waarop de oud-bondscoach een van de vragenstellers trakteert. De vragensteller is inderdaad een vertegenwoordiger van de media; de AZ-trainer heeft dus volkomen gelijk. Van Gaals voorganger Co Adriaanse (het aantal ex-Ajacieden in Alkmaar was en is groot) kijkt vanaf een foto aan de muur roerloos toe. Amsterdammer Co heeft zich in zijn Aikmaarse jaren onsterfelijk gemaakt met zelfbedachte woorden als woonerfvoetbal, kaas kijkers, scorebordjournalistiek en avondvoetballers. Zelfs zo onsterfelijk dat de fraaiste staaltjes van Co's taalgebruik megagroot zijn vereeuwigd op een muur van de persruimte. Afwachten of Van Gaal die prestatie van zijn voorganger kan evenaren, laat staan overtreffen. Mediavraag is in elk geval een dappere, goedbedoelde poging in de juiste richting... FOTO: LOUIS VAN DEVUURST iuni 2007

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 43