Europees debuut in het Otto Grotewohl Stadion In het tussen de ertsbergen gelegen stadion van Aue speelde Ajax zijn eerste Europa Cupwedstrijd ooit. FOTO: FC ERZGEBIRGE AUE Het is dit jaar vijftig jaar geleden dat Ajax zijn eerste Europa Cupwedstrijd speelde. Op 20 november 1957 waren 23 Ajacieden in het Oost-Duitse Aue voor de wedstrijd tegen SC Wismut. Naar goed gebruik uit die tijd droeg het stadion de naam van een leidende communist. tekst Marcelle van Hoof Het in 1950 binnen vier maanden gebouwde stadion was vernoemd naar Otto Grotewohl, de minister-president van de één jaar eerder gestichte Duitse Democratische Republiek. Het stond op de plaats van het daartoe gesloopte Stadtisches Stadion, oorspronkelijk Erzgebirgsstadion geheten (de stad ligt tussen de ertsgebergten). Dit complex werd in 1928 gebouwd in een dal van het gebergte. Het terrein diende na de Tweede Wereldoorlog vooral als oefenter rein voor het Rode Leger en het verkeerde in verouderde staat. Op dezelfde plek verrees dus een nieuw stadion, met ook nu faciliteiten voor andere sporten als atletiek en zwemmen. Het voornamelijk on overdekte stadion kon aanvankelijk 22.000 toeschouwers bevatten, die allen konden zitten. Vaste bespeler was de in 1946 opgerichte BSG Pneumatik Aue, hoofdsponsor was een lokaal bouwbedrijf. Vanaf de ja ren werden werden de meeste clubs gekoppeld aan bepaalde takken van industrie, met talloze naamsveran deringen als gevolg. In Aue was de club gelieerd aan de succesvolle ertsmijnen en de club kreeg de naam SC Wismut Aue. Het eerste decennium was zeer suc cesvol, met onder meer drie landsti tels. Mede door de goede prestaties van de voetballers c.q. arbeiders werd het stadion enkele keren aange past. Midden jaren vijftig ontstond in het stadion een Sportlerheim, met woningen voor spelers, trainer en gasten. Een jaar later kregen de tribunes aan één kant een overdek king, en in 1958 werden de zitplaat sen achter de doelen omgezet in staanplaatsen. De capaciteit steeg tot 25.000 toeschouwers. Opvoeding Voetbal was voor de communisti sche autoriteiten van de DDR geen belangrijke sport; het stond slechts veertiende op de lijst van sporten AjaxMaaazine

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 40