Theo Thijssen, een gepassioneerde Ajax-fan 16 juni 2007: Theo Thijssen Sport- en speldag In de rubriek Museumstukken worden voorwerpen, foto's en documenten besproken die te zien zijn in het Ajax Museum. Een enkele keer echter wordt er een uitstapje gemaakt naar een verwant onderwerp. Deze keer is dat de Amsterdamse school meester en schrijver Theo Thijssen, in wiens leven Ajax zo'n bijzondere plaats innam dat er op 16 juni een speciale Sport- en speldag aan hem wordt gewijd. tekst Carel Berenschot fotografie //Theo Thijssen Museum De schoolvoetbalcommissie. De langste man op de achterste rij is Theo Thijssen. Theo Thijssen is voor som migen een lpijna mythi sche figuur. De alsmaar beroemder wordende tele visiepresentator Matthijs van Nieuwkerk bijvoorbeeld, zette Thijssens boek Kees de Jongen zelfs op de eerste plaats bij de verkiezing van het beste Nederlandstalige boek aller tijden. Kees de Jongen redde het uiteindelijk niet, maar haalde wel de longlist. Ook voor Ajax-volgers is Theo Thijssen een bijzonder interessante figuur. Hij was namelijk al vroeg een fervent aanhanger van Ajax en door zijn huwelijk met Geertje Dade, de zuster van de Ajax-oprichters Han en Johan Dade, was er zelfs bijna sprake van 'bloedverwantschap'. Die band werd nog eens versterkt toen een van hun zonen lid werd van Ajax. Theo Thijssen werd op 16 juni 1879 geboren in de Eerste Leliedwarsstraat in de Amsterdamse volksbuurt de Jordaan. In dat geboortehuis is trou wens sinds 1995 het Theo Thijssen Museum gevestigd. Het gezin waarin Theo opgroeide had het niet breed. Vader Thijssen was schoenmaker en alleen dankzij een rijksbeurs kon Theo na de lagere school een oplei ding volgen aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers in Haarlem. In 1898 keerde hij in het bezit van een onderwijsakte terug naar Amsterdam en in het najaar kreeg hij zijn eerste betrekking, op een lagere school in Oost. In dat stadsdeel vond hij ook zijn volgende onderwijsbanen. Het langst - zestien jaar - werkte hij op een 'kosteloze' openbare school, voor kinderen uit arbeidersgezinnen, in de Tweede Boerhaavestraat, aan de rand van het Oosterpark. In zijn eigen schooltijd begon Theo Thijssen ook met schrijven en in 1899 werd er voor het eerst iets van hem geplaatst in een heus li terair tijdschrift. Twee jaar later verscheen zijn eerste bijdrage aan het blad School en Leven van de destijds bekende onderwijsvernieu wer Jan Ligthart. Thijssen schreef voornamelijk de kinderboekrecen sies. Vanaf 1905 richtte hij samen met een vriend uit zijn kweekschool- tijd, Piet Bol, het blad De Nieuwe School. Tijdschrift voor Practische Paedagogiek op. Zij ijverden in dat blad vooral voor meer waardering voor de gewone klasse-onderwijzer, die naar hun mening werd bedreigd door bemoeizuchtige schoolhoofden en schoolopzieners. Zeg maar: de managers van die tijd. Buurman Ajax Op 1 november 1906 trad Theo Thijssen in het huwelijk met Johanna Maria Zeegerman, een handwerkon- derwijzeres, en zij kregen een zoon. Johanna overleed echter onver wacht. Een jaar later hertrouwde Thijssen, met Geertje Dade, met wie hij een dochter en twee zoons kreeg. Als gezegd was Geertje de zus van de Ajax-oprichters Han en Johan Dade en getuige op dat huwelijk was Floris Stempel, een andere Ajax-oprichter. Sport had Theo's grote belangstelling. Op de website van het Theo Thijssen Museum valt te lezen: 'Zwemmen, rennen, schermen, schaatsen, scha ken, voetballen: Theo Thijssen deed het allemaal - of hij droomde ervan. Want van jongs af hield hij van li chaamsbeweging, maar helaas, bar weinig sporten waren rond 1890 bereikbaar voor een schoenmakers- zoon uit de Jordaan.' Ajax voetbalde sinds 1907 vrijwel 'om de hoek', aan de Middenweg, en Theo Thijssen was een fervent aan hanger en regelmatig toeschouwer. Dat zijn zoon in 1928 ook nog eens als lid werd aangenomen, deed hem Aiax Maqazine

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 38