Gregory van der Wiel Boefje met bliksemcarrière De carrière van Gregory van der Wiel (19) is het afgelopen jaar in een stroomver snelling geraakt. De centrumverdediger begon het seizoen eigenlijk als tweede jaars A-junior, maar maakte in maart zijn debuut in het eerste, uit tegen FC Twente. Het gevolg van een geslaagd leerproces. tekst Jeroen Kleijne fotografie Louis van de Vuurst Gregory van der Wiel in zijn debuutwedstrijd tegen FC Twente. Een willekeurig moment uit de confrontatie tus sen AZ en Ajax tijdens de eerste playofffinale. In de eerste helft krijgt AZ-bui- tenspeler Julian Jenner de bal aan de zijkant van het veld. Op snel heid probeert hij zijn tegenstander te kloppen, maar tevergeefs. Met speels gemak houdt Gregory van der Wiel de weg naar het doel her metisch afgesloten, Jenner loopt de bal over de achterlijn. Van der Wiel speelt de volle negen tig minuten uit. Twee dagen eerder heeft Henk ten Cate het al aan gekondigd tijdens de voor beschou wende persconferentie. Hoe gaat hij de afwezigheid van de geblesseerde Jaap Stam oplossen, is de vraag van een van de journalisten. De Ajax- trainer: 'Of dat nu Heitinga wordt of Van der Wiel, ik heb heel veel* vertrouwen in allebei deze spelers. Beiden hebben bewezen dat zij die positie goed kunnen invullen.' Na de persconferentie van Ten Cate meldt Gregory van der Wiel zich in de perskamer voor het interview met Ajax Magazine. Als de jonge verde- Ajax Magazine diger geconfronteerd wordt met de lovende woorden van zijn trainer, lijkt hij nauwelijks verbaasd. 'Het is allemaal heel snel gegaan. Bij Jong Ajax raakte ik geblesseerd aan mijn rug, maar toen ik na drie maanden terugkwam, werd ik meteen aan voerder. Ik heb in het tweede goed gepresteerd. Mede dankzij blessures van anderen heb ik de kans gekregen om bij het eerste te komen.' Imponerend debuut In februari ging Van der Wiel al mee met de A-selectie naar Duitsland voor de wedstrijd tegen Werder Bremen. Een maand later volgde zijn officiële debuut tegen FC Twente. 'Ik hoorde het pas die ochtend, vlak voor we in de bus stapten. Ik was ongelooflijk blij. Onderweg heb ik natuurlijk wel even een sms'je gestuurd naar mijn ouders dat ik zou spelen. Gelukkig waren ze al door Ajax uitgenodigd om erbij te zijn.' Met nummer 35 verving Gregory tegen Twente de vijftien jaar ou dere Jaap Stam in het centrum van de verdediging. Al na enkele minu ten meldde hij zich aan het front; zijn afstandsschot zeilde rakelings over het doel van Twente-doelman Sander Boschker. Ten Cate sprak na de wedstrijd over een imponerend debuut. 'Ik vond zelf ook dat het lekker ging. Ik was vooraf wel een beetje zenuwachtig, maar na het eerste fluitsignaal had ik geen last meer van spanning. Ik heb gewoon mijn eigen spelletje gespeeld. Het was fantastisch om daar te staan, in zo'n vol stadion, en ook nog eens een mooie overwinning te boeken.' Sinds zijn debuut is Van der Wiel niet meer weggeweest uit de A-selectie. Tot en met de playoff-wedstrijd AZ - Ajax verzamelde hij vier basisplaat sen en één invalbeurt. Een mooie collectie voor een speler die het sei zoen eigenlijk begon als tweedejaars A-junior. 'Ik heb inmiddels wel het gevoel dat ik er echt bij hoor, ja. Ik heb een beetje mazzel gehad met blessures en schorsingen, maar toen ik eenmaal bij het eerste zat, heb ik naar behoren gepresteerd. Ten Cate zegt dat ik vooral mezelf moet blij ven. En dat ik niet bang moet zijn, maar gewoon moet dur ven. Daar probeer ik me zo goed mo gelijk aan te houden.' JHr éjm t* Talentendagen De nieuweling in de A-selectie woont sinds anderhalf jaar met zijn ouders en drie zusjes op IJburg, maar hij is geboren en getogen in Osdorp. 'Een buurt met heel veel verschil lende culturen herinnert Gregory zich. 'We voet balden met zijn allen op de plein tjes in de buurt, vaak tot 's avonds laat. Natuurlijk was er weieens ruzie of gedoe, maar dat heb je overal wel. Mijn techniek heb ik vooral op straat ontwikkeld, dus daar heb ik de basis gelegd om een goede voetballer te worden. Mijn ouders zijn allebei niet zo sportief aangelegd, maar ze hebben me altijd aangemoedigd om te voetballen. Ik was een heel druk jongetje, dus ze vonden voetbal wel een goede manier om mijn energie kwijt te raken. Ik geloof dat ik vijf was toen ik lid werd van DCG. En via een talentendag ben ik toen te rechtgekomen bij Ajax.' Het was een medewerkster van' de ABN AMRO die Gregory's moeder attent maakte op de mogelijkheid hem aan te melden bij Ajax. 'Ik ging met mijn moeder naar de bank en ik was weer eens heel druk. Op een gegeven moment kwam die vrouw met een formulier voor de Talentendagen aan zetten: misschien is dit iets voor uw zoon tje? Uit honderden kinderen werd ik uiteindelijk aangenomen. Ik weet nog dat ik de hele tijd aan het wachten was op de brief. Het is toch een droom van elke Amsterdamse jongen om bij Ajax te mogen spelen. Ik had zelf niet echt een favoriete speler, maar mijn kamer hing wel vol Ajax-posters,' Vanaf zijn achtste jaar speelde Gregory bij de F'jes van Ajax. Op het veld ging het meestal goed, buiten de lijnen wist hij zich alleen niet altijd te gedragen. 'Ik was een beetje een vervelend typetje. Soms kon ik bijvoorbeeld heel brutaal zijn tegen de trainers. Bij het over-

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 34