Ajax 'bevriest' rugnummer 14 De trein is gaan rijden Maarten Fontein Bij het ter perse gaan van dit Ajax Magazine is nog niet bekend welke plaats wij hebben bereikt op de ranglijst van de eredivisie. Kampioen of niet, duidelijk is natuurlijk dat we tot de laatste speeldag hebben meegestreden om het kampioenschap. Iets dat de afgelopen twee jaar niet is geschied. We hebben dit seizoen dus progressie geboekt. De resultaten zijn nog wel te wisselvallig; we hebben veel punten gehaald tegen onze directe concurrenten, maar we hebben te veel verloren tegen de op papier minder sterke tegenstanders. Het elftal van Henk ten Cate heeft echter wel beter en attractiever voetbal laten zien dan de seizoenen hiervoor. En naast de titelstrijd heeft dit in ieder geval wederom geresulteerd in het behalen van de bekerfinale in de Kuip, tegen AZ. Ik roep alle fans op er op die dag net als vorig jaar een groot feest van te maken in Rotterdam. Ons publiek verdient een fantastisch com pliment. De supporters hebben zich de laatste thuiswedstrijden van hun sterkste kant laten zien, of beter gezegd: laten horen. Het was overweldigend. Prachtig om te zien hoe iedereen achter onze ploeg is gaan staan. In de cruciale fase van het seizoen was alle steun van harte welkom. Als de supporters zo massaal achter de ploeg gaan staan als in de ArenA het geval was, is dat helemaal geweldig. Ook qua organisatie hebben we stappen gemaakt en beginnen de contouren bij Ajax goede vormen aan te nemen. Op voor de club belangrijke functies hebben we per 1 juli op hun vakgebied zeer gerenommeerde heren aangesteld. Adrie Koster treedt aan als hoofdtrainer van Jong Ajax. Hij neemt in het nieuwe seizoen samen met Aron Winter het tweede team van Ajax onder zijn hoede. Hoewel Koster de eindverantwoordelijkheid draagt voor Jong Ajax, zal de rolverdeling tussen beide trainers in de praktijk gebaseerd zijn op een grote mate van gelijkheid. Koster is een zeer ervaren hoofdtrainer en heeft ook als speler op het hoogste niveau geacteerd. Daarnaast staat hij voor aanvallend voetbal en past hij goed in de organisatie. Even zo content zijn we met de komst van Hans van der Zee, die het scoutingsapparaat van Ajax komt versterken. De Amsterdammer doorliep al eens de Ajax-jeugdopleiding en heeft een schat aan erva ring als trainer én als scout, waarvan hij de laatste zes jaar in dienst van PSV speurde naar internationaal talent. Tot slot keert een oude bekende terug bij de club, en wel als hoofd van de jeugdopleiding, het fundament van de club. Jan Olde Riekerink wordt verantwoordelijk voor de continuïteit van het beleid op de Toekomst. Binnen dit beleid valt onder andere het aansturen van de technische staf op het jeugdcomplex en het bewaken van de speelstijl. Kortom, we zijn een jaar op weg in het vijfjarenbeleidsplan, en we kunnen concluderen: de rails zijn gelegd, de trein is gaan rijden. Ajax haalt rugnummer 14 uit de roulatie en geeft het definitief aan Johan Cruijff. Vanaf links: Frank Eijken, Martin van Geel, Jeroen Slop, John Jaakke, Hennie Henrichs, Nummer 14 Johan Cruijff, Joop Saan, Maarten Fontein, Piet Keizer. Ter ere van de zestigste verjaardag van Johan Cruijff op 25 april hebben de directie en raad van commissarissen van Ajax besloten het shirt met rugnummer 14 voorgoed te 'bevriezen'. Dit heeft voorzitter John Jaakke tijdens een verjaardagsdiner met de clubleiding en Cruijff bekendgemaakt. Het verjaardagsdiner vond plaats voorafgaand aan de halve bekerfinale tussen Ajax en RKC Waalwijk in de ArenA op 18 april. Symbolisch overhandigde John Jaakke het shirt met nummer 14 aan Johan Cruijff. Het rugnummer werd door Ajax als het ware terug gegeven aan zijn beroemdste zoon. Met ingang van het komende seizoen zal het nummer nooit meer door een speler van het eerste elftal worden gedragen. John Jaakke: 'Johan Cruijff is van onschatbare waarde geweest voor Ajax en heeft de club wereldwijde naam en faam bezorgd. Wie nummer 14 zegt, zegt Johan Cruijff. Daarom bevriezen we "zijn" rugnummer als een hommage aan een unieke voetballer. Johan 60. 14 voor altijd.' Het 'bevriezen' is een traditie die afkomstig is uit de Verenigde Staten, waar de beste honk ballers, basketballers, ijshockeyers en footballers al decennialang op deze manier worden geëerd. Het shirt met rugnummer wordt ingelijst en verdwijnt bijvoorbeeld in de nok van het stadion of de sporthal. In het voetbal is het een uitzonderlijk gebeuren. In Argentinië wilde men het nummer van Diego Armando Maradona heilig verklaren bij de nationale selectie, maar de FIFA verplichtte de Argentijnen om tijdens het afgelopen WK tóch een nummer 10 aan te wij zen. Dat werd Joan Roman Riquelme. En bij Maradona's oude club Boca Juniors speelt Guillermo Marino met 10. FC Utrecht besloot in december 2005 het nummer 4 terug te trekken. Dat behoorde toe aan David Di Tommaso, de Franse verdediger die vorig seizoen was overleden. Aiax Maaazine

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 8