1962 Eerste prijs 6 (25 april 1953) 3 (25 april 1950) 1 (25 april 1948) 2 (25 april 1949) 5 (25 april 1952) 7 (25 april 1954) 8 (25 april 1955) 4(25 april 1951) Ook in de B-junioren, die bij Blauw-Wit het Paastoernooi wonnen, was Johan Cruijff de kleinste van het stel, maar desondanks een haantje de voorste. Niet lang na zijn zesde verjaardag speelt Johan Cruijff voor de eerste keer in een wedstrijd van Ajax. Het zogenaamde Welpenelftal komt een speler te kort en de langs de kant zittende Cruijff mag meedoen. 'Wat heb ik in die wedstrijd hard gelopen. Zo'n groot veld is heel wat anders dan zo'n klein stukje straat. Toch ging het aardig goed.' (Boem) James Watson en Francis Crick publiceren in het wetenschappelijke tijdschrift Nature de structuur van het menselijk DNA. 'Voor zijn derde verjaardag krijgt Jopie zijn eerste voetbaltenue, dat oma Kee Draaijer eigenhandig voor hem heeft genaaid van rode en witte lappen. De kousen heeft ze zelf moeten breien, omdat Jopies maatje nergens te koop is.' (Bert Hiddema: Cruijffie. Van Jopie tot Johan.) De Republiek der Zuid-Molukken wordt uitgeroepen. 'Jopie' Cruijff viert zijn eerste verjaardag. Ajax wint een vriendschappelijke wedstrijd in Gorkum tegen Willem II met 5-0. Ook daar is het een fees telijk gebeuren; Ajax arriveert pas na middernacht weer in Amsterdam. Op de dag dat 'Jopie' twee jaar oud is, viert Al Pacino zijn negende verjaardag en is in Zweden de jarige Björn Ulvaeus (4) zich nog niet bewust van het feit dat hij als lid van popgroep Abba later ook wereldfaam zal verwerven. Ajax is reeds afdelingskampioen als 'Jopie' zijn vijfde verjaardag viert. Hij is inmiddels een be kende op en rond het Ajax-stadion, dat voor hem een speeltuin is. 'Vanaf mijn vierde, vijfde jaar ging ik zondags in mijn eentje naar het stadion. Zo ver lopen was dat trouwens niet. Ik trok daar al tijd op met oom Henk, een goede kennis van mijn vader die daar terreinknecht was. Ik hielp hem de vlaggen planten op het veld, of zand strooien in de goals als het flink had geregend.' (Boem) In en tegen Haarlem verliest Ajax met 2-0, waar door het afdelingskampioenschap verder weg raakt en ook blijft. Johan Cruijff krijgt een nieuw paar voetbalschoenen, waarvan de noppen zijn vervangen door een leren zool, zodat het voetbal lertje er ook op straat mee uit de voeten kan. Ajax is aan zijn eerste seizoen als betaald voet balclub bezig. Cruijff doet er echter nog volledig onbezoldigd werk. 'Ik bracht handdoeken rond, als ze gingen douchen. Ik deed boodschapjes voor Eddy Pieters Graafland.' (Boem) De nieuwe televisieserie Swiebertje kan Cruijff die avond thuis niet zien; een televisie heeft de familie Cruijff nog niet. 'Wat me sterk is bijgebleven zijn de serie rinke lende ruiten, die steeds weer aan diggels gingen tijdens onze felle voetbalpartijtjes op straat. Was ik toen drie, vier jaar oud?' (Boem) mfii 9(¥)7

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 55