Spelvreugde met Johan Cruijff Jong geleerd: teamwork De zestig verjaardagen van Johan Cruijff 0 (25 april 1947) Beweging in beeld Johan Cruijffs zestigste verjaardag heeft een stortvloed aan boeken, specials, televisieprogramma's en zelfs een seminar gegenereerd. Het Ajax- erelid is nog steeds mateloos populair - in Amsterdam, in Barcelona en in de rest van de wereld. Ajax Magazine dook ter gelegenheid van 25 april 2007 in het beeldarchief van de club waar hij groot werd en die hij zelf op zijn beurt groot maakte. Uit de overweldigende hoeveelheid materiaal was een keuze snel gemaakt. In lijn met de filosofie van de jarige kozen we foto's die getuigen van spelvreugde, kenmerk van het beste voetbal, of het nu de spelvreugde van de speler is die hij zelf bij zijn actie ervaart of de spelvreugde die hij de toeschouwer daarmee bezorgt. Spelvreugde kan in vele gedaanten tot uiting komen. Voor de jeugdige Johan was alles wat met Ajax en een bal te maken had, puur plezier. De volwassen voetballer Cruijff, die bij Ajax in de jaren zestig een ster werd, in de jaren zeventig wereldfaam verwierf en in de jaren tachtig terugkeerde als vedette, gaf de voetballiefhebber puur plezier door zijn bewegingen. Onnavolgbaar voor zijn tegenstanders, maar haarscherp vastgelegd door de camera. Johan Cruijff bracht zijn jeugd bij Ajax door. Vanaf zijn tiende in teamverband. Eerste les: voetballen doe je met een ploeg. Tweedejaars welp Johan Cruijff (tweede van rechts op de voorste rij) realiseert zich dit al ton vnllo Zestig jaar Johan Cruijff betekent - dat is lo gisch - zestig keer een verjaardag. Wat deed Cruijff op zijn verjaardag, en/of wat gebeurde er op of rond die 25ste april? De zoektocht naar details bleek een leerproces in de beste Cruijffiaanse traditie. Over rode en witte lappen, een portiershuisje en wel of geen bezoek aan Disneyland. tekst Marcelle van Hoof In 1961 wordt het aspiranten-honkbalteam van Ajax kampioen van Amsterdam. Links zit catcher Cruijff. In Betondorp honkbalde Cruijff onder anderen met Jan Dick Leurs, de latere succesvolle bondscoach van het Nederlands honkbalteam. Totdat Ajax Cruijff het honkballen verbood. Dat Cruijff als catcher speelde, was een 'logisch gevolg' van zijn veelzijdige talent voor sport. Als jongste en fragielste kon hij zich ook in het honkbal uitmuntend weren. Tegen de kracht van zijn oudere en fysiek sterkere tegenstanders werd de breekbare Cruijff het best beschermd door de catchersoutfit. De straat was ook hier de belangrijkste oefer school. Honkballen in Betondom was honkballen oo straat met een tafelDOOt en een tennisbal. Hendrik Johannes Cruijff wordt op een vrij dag geboren in het Burgerziekenhuis aan de Linnaeusstraat in Amsterdam-Oost. 'Het was een gemakkelijke bevalling, heeft moeder me later verteld. "Om zeven uur lag ik in het ziekenhuis en om één uur was je er al. Je was snel."' (Johan en Danny Cruijff: Boem.) Diezelfde dag geeft de Nederlandse regering professor Eduard Meijers de opdracht een nieuw Burgerlijk Wetboek te ontwerpen. In de Amsterdamse bioscoop Corso draait Spellbound van Alfred Hitchcock. Het Parool begint met een nieuwe serie, 'Spel ik dat wel goed?', naar aanleiding van de vanaf 1 mei in te voeren nieuwe spelling, 's Avonds wordt voor het Bijzonder Gerechtshof tegen de Amsterdamse pro- Duitse oorlogsburgemeester E.J. Voute vijf jaar gevangenisstraf geëist. Twee dagen later wint Ajax de thuiswedstrijd tegen DWS met 1-0. Gerard Bruins maakt het enige doelpunt. Midvoor Theo Brokmann valt geblesseerd uit. fotografie Archief Ajax lm Aiax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 54