Menzo leidt ondergang Ajax in met grote flater BjqMot auxerre lat.tteimam y v. h SOR^HAU1 ^iSTAUU Een Ajax-aanval met vanaf links Dennis Bergkamp, Stefan Pettersson, Marciano Vink en Sonny Silooy eindigt bij Auxerre-doelman Bruno Martini (1993). FOTO: LOUIS VAN DEVUURST tegenstander zien. Zo baarde de aanvallende speelwijze van Auxerre juist géén zorgen. Doelman Stanley Menzo: 'Ik vind het een voordeel dat Auxerre met drie spitsen speelt. Onze verdedigers spelen nu vanuit een vaste positie en kunnen altijd op rugdekking rekenen.' Sonny Silooy: 'We hebben in het Europa Cuptoernooi nog nooit tegen zo'n aanvallende ploeg gespeeld. Ook in Nederland treffen we weinig ploegen aan die zo spelen. Ja, Feyenoord, maar daar winnen we dan ook met 3-0 van.' Tijdens de wedstrijd leken Silooy en Menzo aanvankelijk gelijk te krijgen. Ajax nam al snel een voorsprong, een goed gebruik in uitwedstrijden in Europa Cupduels in die jaren, via Stefan Pettersson. Auxerre kwam terug, nam zelfs een voorsprong, maar nadat Marciano Vink nog vlak voor rust voor de gelijkmaker had gezorgd, leek er weinig meer aan de hand. Tot in de laatste tien mi nuten. Uitgerekend Stanley Menzo tastte mis bij een corner van Pascal Vahirua: 3-2. In de slotminuut werd het zelfs 4-2. Drie van de vier doel punten van de thuisclub kwamen voort uit spelhervattingen. Trainer Louis van Gaal: 'Daarvoor koesterde ik vooraf al enige angst. Je wordt door Auxerre in slaap gesust omdat je een optisch overwicht hebt, maar dat is juist een gevaar.' Over de blun der van Menzo: 'Als de keeper een fout maakt, kost dat altijd een doel punt. Dat is het lot van een keeper, hoe vervelend dat ook is.' Menzo, die al zijn plaats in het doel bij het Nederlands elftal was kwijtgeraakt, verloor ook bij Ajax na dit duel zijn plek. In de return stond Edwin van der Sar in het doel. Het mocht niet baten: Ajax won slechts met 1-0 en was uitgeschakeld. Niet uitverkocht Drieënhalf jaar later kwam een nog meer gelouterd Ajax naar Auxerre, dat voor het eerst in de Champions League speelde. Maar Ajax, twee voudig finalist in de afgelopen ja ren, was weliswaar gelouterd, maar verkeerde in een dramatisch slechte periode. In het weekeinde voor de uitwedstrijd in Auxerre verloor de club met 2-0 bij NEC. In de spits stond ene Ivan Gabrich, waarover Frank de Boer na Gabrichs roemloze vertrek aan het eind van het seizoen zou zeggen: 'Ik wist na maanden nog niet of hij nou rechts- of linksbe nig was.' In de Champions League was Gabrich nog niet speelgerech tigd. Op 11 september 1996 bleek maar weer eens dat een goede of slechte periode in eigen land geen betrouwbare graadmeter is in de Europa Cup. Waar drie jaar eerder een Ajax-in-vorm werd afgetroefd, speelde deze avond een Ajax-in-cri- sis Auxerre juist helemaal weg. Dat gebeurde in een opmerkelijk genoeg niet uitverkocht stadion. De club had de prijzen voor zijn Champions Leaguedebuut verdriedubbeld! Net als in 1993 scoorde Ajax in de openingsminuten, via Jari Litmanen. Onder leiding van de groots spe lende Fin en Frank en Ronald de Boer beheerste Ajax het duel. De 19-jarige Mario Melchiot maakte in het Stade de l'Abbé Deschamps zijn Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 44