Negatieve balans in Stade de l'Abbé Deschamps Auxerre wordt weieens het 'Ajax van Frankrijk' genoemd. Men doelt daarmee op de uitstekende reputatie van de jeugdopleiding van beide clubs. Ook speelt Auxerre - net als Ajax tot 1996 - zijn thuiswedstrijden in een niet al te groot stadion. Maar ondanks de wederzijdse sympathieke gevoelens is de balans van Ajax' wedstrijden in Stade de l'Abbé Deschamps negatief. Vraag dat maar aan Stanley Menzo en Ronald Koeman. tekst Marcelle van Hoof e naam van het sta dion verwijst naar een van de drie meest be palende mensen uit de historie van de club: Ernest Deschamps. De abt richtte in 1905 1'Association de la Jeunesse Auxerroire op, met als doel de ar mere jeugd uit de streek sportieve afleiding te geven. De kapelaan/voor zitter kocht daartoe een stuk land langs de rivier de Yonne. Het kleine stadion dat er in 1918 verrees, kreeg de naam Stade de la route de Vaux. Na de dood van Deschamps in 1949 kreeg het stadion zijn huidige naam: Stade de l'Abbé Deschamps. De in AJ Auxerre omgedoopte club was in de eerste 75 jaar van het be staan geen hoogvlieger in het Franse voetbal. Pas in 1980 promoveerde men - voor het eerst - naar de hoog ste profdivisie in Frankrijk. Dat was vooral de verdienste van Guy Roux, trainer van de club sinds 1961 De oud-speler was als voetballer geen groot talent. Op zijn 22ste werd hij trainer van Auxerre, een jaar later kreeg hij de verantwoordelijkheid over het eerste elftal. Roux besteedde veel aandacht aan de jeugdoplei ding van de bescheiden provincie club, die wereldberoemde spelers al Eric Cantona, Djibril Cissé, Laurent Blanc en Basile Boli zou opleveren. Wat deed Roux eigenlijk niet: ook zaken als de public relations en veld en stadiononderhoud stonden onder leiding van het drukke baasje. Dat hij voetbalgek is, vertaalde hij let terlijk in de titel van zijn eerste boek over voetbal, gepubliceerd in 1993: Fou de foot. D tNTRIfLXl CENTFEE ClUBERS Sinds 1994 zijn de tribunes van het knusse Stade de l'Abbé Deschamps volledig overdekt. FOTO: OMNIPRESS Aiax Maaazine

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 42