Jeugd Verkeerde shirt De mogelijkheid om een aanko mende wereldster te aanschouwen vormden voor velen, niet alleen de jeugdige fans, de grote aan trekkingskracht. Toch schuilde daar ook een gevaar in. Zo weet Hagen dat de secretaris van Blauw-Wit altijd blij was wan neer Pinksteren laat in het jaar viel, na de overschrijvingslimiet van 31 mei. Dat scheelde in het aantal vertrekkende spelers, want tussen het publiek bevonden zich ook altijd veel scouts. Hagen kan zich nog een toernooi herinneren waarbij Johan Cruijff Aiax Maaazine De spelers van Ajax en Galatasaray bedanken de supporters van Galatasaray voor aanvang van de strijd om de derde en vierde plaats. Ajax won met 3-0. FOTO FFRRYTDTH Jan Vertonghen vorig jaar in actie tijdens Ajax - Galatasaray (3-2). FOTO: FERRY TOTH Opvallend genoeg slaagde oud-Ajacied Edo Ophof als speler van NEC daar in 1978 ook in. 'Hoezo opvallend?' zegt de 47-jarige Ophof nu. 'Wij hadden dat jaar gewoon het beste team, een echte vriendenploeg. Passend bij de cultuur van het toernooi wisten wij het aangename - beetje stappen in Amsterdam - te ver enigen met goed voetbal. Dat ik toentertijd nog tegen DWS met Ruud Gullit heb gespeeld, weet ik niet meer. Maar zeker is dat hij er als voetballer niet boven uitstak. Als-ie toen al zo goed was geweest had-ie dat toernooi echt wel gewonnen.' aanwezig was bij een voorwedstrijd tussen juni orenteams van Ajax en Blauw-Wit en een speler van de laatste club de toenmalige technisch di recteur van Ajax opviel. Hagen: 'Ik hoor Johan het nog zeggen: dat zwarte jongetje heeft het verkeerde shirt aan.' Een jaar later speelde Bryan Roy in de jeugd van Ajax. In 1984 - de 48ste editie, die net als de voorgaande vijf jaar op het nieuwe sportpark Sloten werd verspeeld - kreeg de organisatie met grote proble men te maken. Dankzij tegenvallende toeschou wersaantallen een jaar daarvoor was sprake van een openstaande schuld van liefst dertienduizend gulden. En voor het eerst lukte het niet alle buiten landse spelers onder te brengen bij gastgezinnen. Hulp van de Hogere Zeevaartschool zorgde ervoor dat veel spelers in het internaat nabij Kattenburg konden slapen. Maar volgens Hagen was dat een 'duidelijk teken van veranderende tijden'. Voetbal op televisie, concurrerende sporten en attractieparken, toenemende luxe, vergaande indi vidualisering van de maatschappij: Hagen noemt verschillende oorzaken van de teruglopende be langstelling voor het toernooi, maar de belang rijkste was: 'de komst van de caravan'. 'Vroeger bleven mensen met Pinksteren thuis en dan was het Pinkstertoernooi een machtig mooi verzetje. De komst van de caravan zorgde ervoor dat men met Pinksteren op vakantie ging. Zonder goedlo pende kaartverkoop werd het lastig het toernooi te organiseren.' Desondanks lukte dat nog jarenlang. Al werd door de concurrentie van andere toernooien met een soortgelijke internationale opzet (met name het Eurosporttoernooi in Groningen en de Haarlem Cup) het steeds lastiger een aansprekend deelne mersveld te krijgen. In 1992 werd in samenwer king met het toenmalige televisiekanaal Sportnet nog een keer groot uitgepakt. Ook dit keer was Ajax met een jeugdelftal verte genwoordigd. Het team bestond onder anderen

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 38