Copa Amsterdam Blauw-Wit Pinkstertoernooi voorloper van Gestion amsterdam Eind mei wordt op de velden van FC Blauw-Wit Amsterdam voor de derde keer de Gestion Copa Amsterdam gehouden. Dit jaar neemt naast Ajax A1 ook Ajax Cape Town deel aan het jeugdtoernooi, dat is voortgekomen uit het fameuze Pinkstertoernooi van Blauw-Wit. tekst Arthur van den Boogaard GESTION Vrije trap voor Ajax tijdens de openingswedstrijd Ajax - Barcelona (3-0), Gestion Copa Amsterdam 2005. FOTO: GUUS J. BAKS Aan dit internationale jeugdtoernooi doen teams mee van Glasgow Rangers, Fenerbah<;e, Cruzeiro en Werder Bremen. Ajax is op verschillende ma nieren vertegenwoordigd. Zo is de coach van het deelnemende jeugdteam van Florida Soccer Alliance de oud-Ajacied Barry Hulshoff en zal ook een team van Ajax Cape Town meedoen. Maar het belangrijkste is natuurlijk de deelname van Ajax Al. Het team van trainer Sonny Silooy zal proberen te bereiken wat de afgelopen twee jaar niet lukte: de Gestion Copa Amsterdam winnen. Al moet worden aangetekend dat tij dens het beroemde Blauw-Wit Pinkstertoernooi - de voorloper van de Gestion Copa Amsterdam - opvallend genoeg de grootste sterren van later vaak helemaal niet hoog eindigden. Zo speelden de jeugdige Johan Cruijff en Marco van Basten ook ooit met hun Ajax-elftal tijdens dat toernooi en kwamen ze niet verder dan een respectievelijke vijfde en derde plaats. 'Mijn jeugdherinneringen aan het Pinkstertoernooi van Blauw-Wit zijn even sterk als mijn latere herinneringen aan de Europa Cupsuccessen van Ajax.' Zo begon de in 1990 overleden bekende journalist Nico Scheepmaker in mei 1976 zijn wekelijkse column in Vrij Nederland. Een jeugd toernooi vergelijken met de Europa Cupwinst van Ajax lijkt onvoorstelbaar, maar in die tijd - Scheepmaker schreef naar aanleiding van de veertigste editie - was dat zo gek nog niet. Het amateurvoetbal in Amsterdam leefde heel sterk en van de vele jeugdtoernooien die aan het einde van het seizoen werden gehouden, stak er inderdaad één met kop en schouders bovenuit: het interna- finrmlp Pinkstertnernnni van Rlanw-Wit Copa het bestuur een bedrag van vijftig gulden voor een jeugdtoernooi tijdens de pinksterdagen. Dit zou 'vertier bieden tijdens de jaren van de crisis' en bovendien 'den saamhorigheid binnen de club versterken'. Of zoals Lakeman jaren later in het wedstrijdprogramma voor de 31ste editie van het toernooi schreef: 'Ons Pinkstertoernooi is door de jaren heen altijd de grote magneet geweest die oud en jong Blauw-Wit tezamen bracht.' Nadat de organisatie in 1939 het eerste jubileum had gevierd, werd ook in de oorlogsjaren - behalve in 1945 - gevoetbald. 'Daar moet u niet te veel ach ter zoeken,' zegt Piet Lippens. De huidige 86-jarige archivaris van Blauw-Wit is al sinds zijn veertiende lid van de inmiddels 105-jaar oude vereniging. 'Tijdens de oorlog probeerden wij zoveel mogelijk het gewone leven z'n doorgang te laten vinden. Voetballen hoorde daarbij, dus met verzet tegen de Duitse onderdrukkers had dat niets te maken.' Als zoon van een van de oprichters van Blauw-Wit stonden de pinksterdagen voor zover Piet Lippens zich kan herinneren altijd in het teken van voetbal. Maar sinds 1942 heeft het Pinkstertoernooi een bij zondere betekenis voor hem. Dat jaar overleed zijn Magneet Deze voorloper van het Gestion Copa Amsterdamtoernooi werd voor het eerst gespeeld in 1929. Blauw-Wit-commissaris Jan Lakeman vroeg destijds tijdens de vergadering van 24 april Aiax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 36