De eerste! staalbouw Ronald Spelbos in de wedstrijd AZ - Ajax (1 -2) op 16 september 1984, veertien dagen na zijn debuut voor Ajax. FOTO: GEORGE VERBERNE Ach, zo gaat dat in de voetballerij. Het leven bestaat niet alleen maar uit hoogtepunten. Maar op zo'n mo ment, als je een finale mist, bestaat er niets ergers in de wereld.' Hartinfarct 'Ik wil niet filosofisch overkomen, maar nare ervaringen zijn ook levens lessen. Later ga je dingen in de juiste verhoudingen zien, ook als je dingen in je privéleven meemaakt, zoals het overlijden van mijn zuster en mijn moeder. Dan wordt dat voetbal wel even iets minder belangrijk. Op mijn 42ste kreeg ik een hartinfarct. Dat had verschillende oorzaken: griep hebben, toch doortrainen enzovoort. Je krijgt nooit helemaal uitsluitsel daarover. Maar ik ben toen wel gaan denken, gaan terugkijken. Zo van: ik ben nu 42, heb een mooi leven gehad, een goede jeugd, maar wat wil ik nou eigenlijk? Ik ben 42, wil nog wel wat meemaken. Maar aan de andere kant: als je te veel relati veert gaat dat ten koste van je drive, van je bezetenheid. En die heb je als speler, maar helemaal als trainer nodig. En dan zijn er de financiën, je moet op een gegeven moment een gezin onderhouden. Dus dan kan en mag je niet verslappen. Op het mo ment dat je het veld opstapt, denken weinig voetballers aan geld, maar ik had ook wel iets van een broodvoet baller. Je taken uitvoeren. De spits uitschakelen, in mijn geval. 'Verdedigen is een kwestie van wil len. Ik wil die bal, ik wil die spits uitschakelen. Die tegenstander mag niet scoren. Of verdedigers een beter karakter hebben dan frivole aanval lers? Dat weet ik niet. Het is anders. Ik weet wel dat ik steeds beter ben ge worden. Vooral bij Ajax, met Johan Cruijff als trainer. Hij was een mees ter in het aanreiken van details. Hoe je moet staan in het veld, moet inpas sen enzovoort. Daarnaast moet je zelf ook altijd bezig blijven om beter te worden. Ik had als trainer de meeste moeite met gemakzuchtige voetbal lers. Mijn vader heeft bij mij erin gestampt dat ik ook mijn linkerbeen moest gebruiken. Die mooie pass van achteruit die ik bij Ajax liet zien, had ik al langer, maar de speelwijze van Ajax was uitermate geschikt om die pass te gebruiken. We speelden met twee buitenspelers en er is voor een centrale verdediger niets gemakkelij ker om dan te openen naar bijvoor beeld de linksbuiten.' Tegenslag 'De club Ajax heeft een enorme uit straling. Ik heb acht jaar bij AZ ge speeld, een mooie tijd gehad, maar als je naar Ajax gaat, kijkt iedereen naar je op. Het is toch Ajax. Overigens was in 1984 niet iedereen binnen en buiten Ajax enorm enthousiast toen ik naar de club kwam. Ajax was en is toch de club van creatieve spelers. Maar ik moest het verdedigend weer wat op orde brengen. Ze hadden een type als Spelbos nodig. Er was een hele jonge spelersgroep, die kon wel wat ervaring gebruiken. En dat mensen aanvankelijk wat schamper deden, dat maakte me helemaal niet uit. Ik heb vertrouwen van de trainer nodig, meer niet. En tegenslag of kri tiek maakten me alleen maar sterker. Ik had geleerd om voor mijn positie te vechten. Ik laat me niet zomaar aan de kant schuiven.' Opmerkelijk genoeg kan Spelbos met zijn imposante loopbaan zich nog iets van zijn eerste wedstrijd herin neren, uit tegen Sparta. 'Werd het niet 3-5 over zo (2-5, MvH)? Ik gaf geloof ik een pass op Koeman waar uit hij scoorde. We werden dat jaar kampioen, al ging het met horten en storten. Er was veel reuring in de club, Aad de Mos werd vlak voor het einde ontslagen. Als speler weet je niet altijd wat er speelt. De Mos was in ieder geval een gedreven trainer.' Kleinkinderen 'Het was opvallend hoe Cruijff werkte. Hij was niet het prototype van de hoofdcoach. Hij had men sen om zich heen verzameld, Tonny Bruins Slot, Spitz Kohn, Cor van der Hart, Barry Hulshoff, die ieder ook veel verantwoordelijkheid kre gen. Waar hij niet veel verstand van had, daar gebruikte hij zijn assisten ten voor. Cruijff was puur met die wedstrijd bezig, tactische praatjes, oog voor details. Hij deed niet meer mee in de wedstrijd, maar ergens fungeerde hij als speler/trainer. Hij had misschien niet meer, maar zeer zeker ander verstand van voetbal. Het was een unieke situatie.Hij had niet eens een trainersdiploma. Bepaalde personen kunnen dat doen en Cruijff helemaal natuurlijk. Ik heb veel van hem geleerd. In een wedstrijd zitten ongelooflijk veel de tails. Dat klinkt logisch, maar hoe Aiax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 30