Ronald Spelbos 'Verdedigen is een kwestie van willen' De eerste! Ronald Spelbos kwam pas op zijn dertigste naar Ajax, maar in Amsterdam leerde de verdediger nog veel bij. Tactisch en verdedigend was hij een rots in de branding van een jeugdig, frivool Ajax. De bekroning, een Europa Cupfinale, ging vanwege een ernstige blessure aan Spelbos voorbij. 'Dat was destijds een persoonlijk drama, maar ik heb later leren relativeren.' tekst Marcelle van Hoof Cl k houd niet zo van in- terviews,' begint Spelbos I monter aan het gesprek. 'Als je een interview geeft, I moet je wel wat te ver tellen hebben. Ik heb nu een func tie, hoofd scouting van de KNVB, waarin ik juist weinig moet vertellen. Diegene die nu naar buiten treedt, is de bondscoach. Maar omdat dit vooral om mijn voetbalverleden gaat, heb ik hier geen moeite mee. 'Je kunt bovendien niet alles vertel len, maar je moet wel eerlijk zijn. Mijn motto was altijd dat ik nooit zou liegen. Immers, soms komen leu gens uit, later. Maar als trainer over een speler praten vond ik moeilijk. Alles komt op papier te staan, krijgt een lading. 'Ik ben geboren in Utrecht. Ik was een talentvolle speler, een aanvaller, maar ik had geen idee hoever ik kon komen. Ik had en heb een enorme ge drevenheid, die me ver heeft gebracht. Ik ben een echt voetbaldier, hoewel er belangrijker dingen in het leven zijn.' Lachend: 'Hoewel, als trainer is dat een lastig dilemma... Dan is er wel heel veel voetbal. Je draagt een enorme verantwoordelijkheid. Maar nu ik weer wat "normaler" in het leven sta, zie ik dat er ook andere za ken in het leven zijn dan voetbal.' Sociaal leven Spelbos was zo'n vijfien jaar lang met wisselend succes trainer bij FC Twente, NAC, Vitesse en FC Utrecht. Europees voetbal gehaald, maar ook op straat gezet. 'Ontslagen worden is een grote nederlaag. Je kunt wel naar anderen wijzen, maar je moet eerst in de spiegel kijken. Trainers die ook in de Europa Cup spelen, hebben geen sociaal leven. Dat gaat van woens dag naar zondag naar woensdag en zovoort. Dat is alleen maar voetbal. Ik heb dat ook een periode gedaan, en heb het toch ook als mooi erva ren. Je leert jezelf beter kennen. Ik had de kwaliteit om spelers beter te maken. Die bewijzen zijn er, al noem ik geen namen. Spelers beter maken vond ik het leukste om te doen. 'Op een gegeven moment kreeg ik aanbiedingen om andere dingen in het voetbal te doen. Ik werd analyti cus voor Studio Sport en werd docent trainersopleidingen bij de KNVB. Werken bij Studio Sport vond ik een leuke ervaring, maar ik verkeerde in een moeilijke situatie. Ik kwam als werknemer van de KNVB bij trai ners en clubs, terwijl ik op televisie een mening over hen moest vormen. Daar voelde ik me niet prettig bij. Ik merkte dat ik gereserveerder werd. Er moest een keuze gemaakt worden en die viel op wat ik leuker vond, en waar ik misschien ook wel beter in ben: werken in de voetballerij.' Fruitmand Er verschijnt een glimlach op zijn ge zicht als zijn eigen spelerscarrière ter sprake komt. 'Dat komt omdat ik een leuke carrière heb gehad. Begonnen als zeventienjarige in 1972 bij HVC in Amersfoort. Periodetitel gehaald, dat voelde alsof we kampioen van Nederland waren geworden. Dan naar AZ '67, de hele opbouw meege maakt die uiteindelijk resulteerde in het landskampioenschap van 1981. Daarna twee jaar Club Brugge. En als je dan op je dertigste nog naar Ajax kunt, dat is natuurlijk geweldig. Ik heb alleen maar geweldige perio des meegemaakt. Toch zijn er ook persoonlijk drama's: ik miste in 1987 de Europa Cup finale met Ajax tegen Lokomotive Leipzig en een jaar la ter het EK 1988 in West-Duitsland. In een bekerwedstrijd tegen Vitesse raakte ik ernstig geblesseerd aan mijn knie. Dat was de reden dat ik in 1988 moest stoppen met betaald voetbal. Of ik nog wel eens iets van de speler gehoord heb die me gebles seerd heeft? Ja, ik heb een fruitmand gekregen, en dan houdt het op. Met een fraaie kopbal brengt Spelbos Ajax op 9 maart 1986 op 7-0, de eindstand van de wedstrijd tegen SC Heracles. FOTO: GEORGE VERBERNE mfii2007

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 29