Thomas leert in de aanval Vermaelen verdedigen 'DE MEEST JONGE SPELERS BIJ AJAX HEBBEN IN HET TWEEDE JAAR MET EEN TERUGVAL TE MAKEN, BEVESTIGEN IS MOEILIJKER DAN VERRASSEN' Het leek niet stuk te kunnen voor Thomas Vermaelen. Hij stond als een huis, en verdedigde de eer van Ajax bijzonder degelijk en zonder opsmuk. Het eerste seizoen verliep boven verwachting, maar dat kwam misschien ook doordat er nog niet zo heel veel verwachting was. Althans, bij de buitenwacht. De incrowd wist al lang dat er een verdediger van formaat zat aan te komen. tekst Raymond Bouwman fotografie Sander Nieuwenhuys Ronald Koeman liet Vermaelen op 15 februari 2004 debuteren tegen Volendam. Jelle van Damme zou die dag eigenlijk spelen, maar hij versliep zich en was onbereikbaar voor zijn trainer. Vermaelen speelde, en hoewel hij daarna weer gewoon met Jong Ajax meedeed was het dui delijk dat hij de toekomst had. Verslapen zou hij zich nooit. Het volgende seizoen zou hij uitgroeien tot vaste waarde. Dit seizoen werd hij teruggewor pen door in tweede instantie een knieblessure en in eerste de voorkeur van Ajax' nieuwe trainer Henk ten Cate, die liever het centrum liet bevolken door het duo Stam-Grygera. 'Het eerste jaar ging heel goed,' zegt Vermaelen. 'Ik speelde heel veel, en op een behoorlijk niveau. Het tweede jaar is vaak moeilijker, en dat was bij mij ook zo. Maar dat kwam ook doordat ik het vorige seizoen ben geëindigd met een scheur in mijn hamstring. Die blessure had ik opgelopen in het nationale elftal. Misschien dat het allemaal te veel was. Ik kon in de voorbereiding niet meteen meedoen. Ik wist dat ik niet helemaal fit was, maar wel fit genoeg om te spelen. Misschien niet fit genoeg om ook goed te spelen. Hard werken helpt altijd, dus daarmee probeerde ik het te compenseren. Maar dat lukte maar gedeeltelijk.' Heeft men je gewaarschuwd voor de terugval? Vermaelen: 'Nee, maar dat moet ook niet. Anders praten ze het je ook aan. Dat gebeurt veel. Veel wordt aangepraat. Dan moet je oppassen dat het niet vanzelf waar wordt. Wel is het zo dat je het vaak ziet gebeuren. De meest jonge spelers bij Ajax hebben met zo'n terugval te maken. Op zich is het ook niet onlogisch dat het tweede jaar moei lijker is. Het eerste jaar heb je niets te verliezen. Het tweede jaar heb je wel iets te bevestigen. De verwachting werkt misschien tegen je. Bevestigen is moeilijker dan verrassen. De druk is er opeens en dat is een nieuwe tegenstander.' Zijn knieblessure liep hij op bij een oefeninterland tegen Tsjechië. Het scheurtje in de binnenband van zijn rechterknie hield hem zeven weken aan de kant. Zijn rentree maakte hij tegen RKC, de wed strijd waarin Ajax naliet een enorme stap richting te titel te zetten. De avond ervoor had PSV van NAC verloren, waardoor Ajax bij winst de kop positie had kunnen overnemen. Voor Vermaelen was het een wedstrijd met een dubbel gevoel. Hij was verheugd over zijn fitheid, maar bedroefd om het puntverlies. 'Veel vrienden hebben mij op zaterdagavond een sms gestuurd,' zegt Vermaelen. 'Medespelers niet. Maar we hebben het wel allemaal in de gaten gehouden. Er waren er die de wedstrijd zelfs op Tele2 live hebben gekeken. Ik heb geen Tele2, maar ik heb wel de hele tijd naar teletekst ge keken. Iedereen was ermee bezig. Een verklaring voor ons falen is moeilijk te geven. Ik weet niet of het iets te maken heeft met scherpte. Dat moet ie dere speler voor zich bepalen. Iedereen was ervan doordrongen welk een kans we hadden. We praat ten er niet veel over, maar je merkt het in de groep. De motivatie was er. Het kampioenschap is toch het leukste om te halen. Maar als je dan ziet hoe we de tweede helft uit de kleedkamer kwamen, dat was wel heel slap.' Angstig leek het wel. Maar Ten Cate zal zeker niet vergeten zijn te zeggen dat jullie scherp het veld weer op moesten? Vermaelen: 'Dat ligt niet aan de trainer, dat ligt aan de spelers. Er wordt altijd op gehamerd. Het gebeurde niet. Onbegrijpelijk. In de kleedkamer is na afloop veel gevloekt. Iedereen was heel erg teleurgesteld. Het was verschrikkelijk. Als je zelf iets in handen hebt en je laat het tussen je vingers door glippen. Dan zit je wel even kapot. Er werden geen verwijten gemaakt, over en weer, maar de sfeer was natuurlijk heel slecht. De trainer stapte binnen, en hij zei dat we er nog steeds in moesten geloven en dat we niet zo'n begrafenisstemming moesten hebben. De kop moest omhoog. Maar dat kostte moeite.' Jij was net weer terug na een lange blessureperiode. Hoe was dat? Vermaelen: 'Het was heel kort dag. Na een bles sure van zeven weken had ik pas net een week met de groep kunnen trainen. Ik had een uurtje met Jong Ajax gespeeld. Maar ik had wel het idee dat ik er klaar voor was en het verliep prima. Iedereen heeft het dan over wedstrijdritme. En dat je dat dan zou missen. Ik moet eerlijk zeggen: ik heb er niet veel van gemerkt. Een gebrek aan wedstrijdritme is ook zoiets dat je vaak wordt aangepraat. Als je toch goed traint en je bent scherp, wat heb je dan nog van doen met wedstrijdritme? Als je er in je hoofd klaar voor bent, en fysiek ook, dan ben je in staat goed te spelen. Ik was ook gewoon blij dat ik weer mocht. Het had me allemaal al te lang geduurd. Vooral in het begin had ik het moeilijk. De eerste drie, vier weken kon ik mijn knie niet buigen. Ik kon niet eens fietsen. Ik kreeg de pedalen niet rond. Ja, met een hupje. Alsof je een slag in je wiel hebt. Dat had ook geen nut. De krachtoefeningen die ik wel kon doen, waren dodelijk saai. Toen het langzaam beter ging, werd het gemakkelijker. Revalideren is het moeilijkste in het voetbal.' Afkijken bij Stam Afgelopen zomer, na dat eerste goede seizoen van Vermaelen, kwam Stam Ajax versterken. In de winterstop kwam er nog een routinier naar Ajax. Edgar Davids maakte zijn rentree. Mede door het aantrekken van Stam raakte Vermaelen zijn basis plaats kwijt. Desondanks ziet hij de meerwaarde van de twee ervaren spelers binnen de selectie. 'Vooral Davids maakt je zoveel sterker,' zegt Vermaelen bewonderend. 'Hij is zo scherp. Ook op trainingen. Hij praat voortdurend. Zijn eerste mei 9007

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 21