De koning van de sportdichters Nu het prozasportboek in Nederland langzaam maar zeker aan het vol wassen worden is, volgt in het kiel zog daarvan ook de sportdichtkunst. Recent verscheen het woordkun stige Atletische verzen van Ivo de Wijs en zijn neef, tienkamper Theo Danes, maar ook meer op voetbal- gebied georiënteerde dichtbundels van sportdichtpionier Henk Spaan en Huisdichter Cornelis!. De laatste dichtte: 'Op de bus staat Garage West In een flits lees ik George Best', maar ook het Ajax-gehalte in beide bundels is hoog. Huisdichter Cornelis! (pseudoniem van kroegbaas Cees van Zuilen) debuteerde op 8 september 2001 in de Volkskrant-rubriek Het Schavot met zijn uit woede ingezonden ge dicht Ajax: Shota is weg De poen is gevangen Maar Leo en Arie Gehaald met bombarie Zijn niet te verkopen Gewoon laten lopen Bij eb op het wad De vloed komt En golven Makkelijk zat Direct van toon, geen woord te veel. Onontkoombaar door de luch tige, maar toch ook agressieve hu mor. Na dat eerste gedicht was de geest uit de fles, want sindsdien publiceerde Van Zuilen de bundels Sportpoëzie (2002), Over waaier- loze wegen (2004) en vrij recent Garage West (2006), met vooral eerder in Hard gras en in De Muur verschenen gedichten. Sommige van de geschetste mini- portretjes van Van Zuilens sporthel den in zijn meest recente bundel zijn levendig en beeldend, bijvoorbeeld deze over Ronaldinho: Deinende paardenstaart Stralende overbeet Speelkwartier duurt voor Hem wedstrijden lang Camp Nou 't Schoolpleintje Onoverwinneli j k Klasje met rood en Blauw streepjesbehang Maar er zitten ook gedichten tus sen die vrijblijvend en gewichtig- doenerig overkomen. Dan lijken het geroutineerde gelegenheidskunstjes en zijn de woorden wel heel erg afhankelijk van de vorm om voor gedicht door te kunnen gaan en niet voor een paar gemakzuchtig in stukken geknipte prozazinnen met een aardige woordvondst. Klaas-Jan bijvoorbeeld: Tandspleetje pretoogjes Hoeker uit Hummelo Mediatraining Aan hem niet besteed Dat deze lieve en Goaltjesdiefachtige Vijftig keer scoorde Zegt Marco geen reet Tja, denk je dan, dit is niet bepaald poëzie die de woorden en betekenis sen uit het tekstkeurslijf probeert te laten ontsnappen. Hier valt niets te raden of te duiden - de fantasie van de lezer heeft het nakijken -, dit is proza dat één betekenis definieert. Een meninkje met twee rijmwoorden, opgehakt tot het uiterlijk van poëzie. Vergelijk dat eens met De wals van Henk Spaan in de in 2006 verschenen bundel De kop van Kuijt. Het gedicht gaat óók over Huntelaar, maar bij elk zinnetje leidt Spaan de lezer verder van de Ajax-aanvaller weg en vraag je je af wat hij nou precies wil zeggen: Een scoringsdrift met de Onontkoombaarheid van asfalteren Het storten van grind Teer koken Rupsbanden Walsen Het spoor van de snelweg De verte in Een zwarte streep Wit gekaderd in het land De bosrand wijkt Heuvels krimpen ineen Vallende verdedigingswerken Aiax Maaazine

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 80