Comebacks Richard Witschge heeft gescoord tegen FC Zwolle op 14 september 2002 en wordt gefeliciterd door Jari Litmanen. Witschges tweede periode bij Ajax duurde lang genoeg om de rentree, die dag, van zijn oud-ploeggenoot Litmanen mee te kunnen maken. FOTO: LOUIS VAN DE VUURST Toch trakteerde hij het publiek op een heerlijk, ne genvoudig bal-hooghoud-trucje tegen Feyenoord. Vanaf de eerste dag na zijn comeback speelde de Amsterdammer alsof hij nooit was weggeweest. 'Ik heb er nooit bij stilgestaan dat ik ooit nog bij Ajax zou terugkeren. Maar het is een goede keuze geweest.' Het einde was minder glorieus. Trainer Co Adriaanse zag het niet meer in Witschge en de in 1999 teruggekeerde Aron Winter zitten. Beiden werden uitgeleend. Eind mei 2003 werden het tweetal na Ajax - Heerenveen echter op passende, mooie wijze uitgeluid. Ook Jari Litmanen kreeg, in 2004, een mooi afscheid, maar ondanks een paar sterke optre dens in 'zijn' Champions League, kon de blessure- gevoelige Litmanen na zijn comeback in 2002 niet meer brengen wat iedereen, inclusief hijzelf, zo vurig gehoopt had. Uitgeleend Vrije keuzes hebben verhuurde voetballers niet. Zij zijn torn between two lovers. Wie wil met ze door en onder welke voorwaarden? Michael Reiziger debuteerde in april 1991 als 17-jarige in Ajax 1. Na nog een paar invalbeurten stokte zijn ontwikkeling. Van Gaal vond het beter dat de middenvelder uitgeleend zou worden. Reiziger: 'Als je elders wel constant eredivisievoetbal kunt spelen, word je volwassenen Maar ik heb me altijd heel goed gerealiseerd dat als je eenmaal wordt uitgeleend, je bijna nooit meer terugkomt.' De gedwongen overstap van Ajax naar Volendam was geen gelukkige. Reiziger hield het er slechts een half jaar uit. Vervolgens ging Reiziger retour Ajax 2, het seizoen erop werd hij uitgeleend aan FC Groningen, dat aan een vrije val richting eerste divisie bezig was. Reiziger zelf onttrok zich aan die malaise. Hij voetbalde goed. Reiziger mocht in 1994 van Van Gaal terugkeren, op één voorwaarde: hij moest als rechtsback kun nen spelen. Voor het middenveld kwam hij onder andere handelingssnelheid tekort, oordeelde Van Gaal. Reiziger greep de uitdaging met beide han den aan. Binnen een paar maanden schakelde rechtsback Reiziger gerenommeerde spelers als Savicevic en Gullit uit en nog dat seizoen won hij de Champions League. Met dank aan Van Gaal, die Reiziger in een andere rol wél kon gebrui ken. Naast de voetballer zelf kan de trainer dus ook zeer van invloed op het welslagen van een comeback. Wat Edgar Davids betreft, zit hij wat dat betreft met Henk ten Cate bijzonder goed. De twee hebben elkaar leren waarderen tijdens hun gezamenlijke periode in Barcelona. Ook Tom de Mul gedijt bij de gratie van de huidige trainer. De Mul lijkt, net als Reiziger, het voorbeeld van een uitgeleende speler die het in zijn tweede periode bij Ajax nu wel lijkt te gaan maken. Uit het oog, uit het hart, het gaat niet altijd op. Aiax Maaazine

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 52