Wamberto en Wesley Sonck belagen Graz-doelman Andreas Schranz, die de bal echter weg kan stompen. de vaart der Europese volkeren. Een hoogtepunt werd in 2003 bereikt onder trainer en oud-international Walter Schachner, toen de club als tweede eindigde in de competitie en zich zo voor het eerst plaatste voor (de voorronde van) de Champions League, tegen Ajax. De winnaar over de twee duels plaatste zich voor de groepsfase van het toernooi. Belgen Ajax keek ook reikhalzend uit naar de Champions League. In de voorbije jaargang was de club in de kwartfi nale ongelukkig uitgeschakeld door de latere winnaar AC Milan. Onder leiding van Ronald Koeman was er - wel met heel wat gelijke spelen - indruk gemaakt in Europa. De wed strijd in Graz zou voor Ajax de eerste officiële wedstrijd van het seizoen worden; Grazer AK had er al enkele competitiewedstrijden opzitten. In vergelijking met de vorige jaargang waren Christian Chivu (naar AS Roma), André Bergdolmo (Borussia Dortmund), Mido (Celta de Vigo) en Andy van der Meijde (Internazionale) vertrokken. Ook Hatem Trabelsi leek Ajax te gaan verlaten, maar zijn overgang naar Manchester United ging uiteindelijk niet door. Ajax had inmiddels wel een vervanger voor Trabelsi aangetrokken: de Tsjech Zdenek Grygera. Voor Chivu was de Fransman Julien Escudé aange trokken en ook Anthony Obodai (Ghana) en de Belgische spits Wesley Sonck waren nieuw. Door de aan wezigheid van Jelle van Damme, de komst van Sonck en - even later - van Tom Soetaers steeg het aantal Belgen in de selectie van Ajax tot drie. Bovendien speelden in Jong Ajax Thomas Vermaelen en Tom de Mul. Ronald Koeman: 'Ik heb niks speciaals met Belgen. Ik kijk eerst naar de voetbalcapaciteiten, maar als die min of meer gelijkwaardig zijn, heb ik liever een Belg dan een Zweed of Tsjech. Een speler past zich gemakkelijker aan als hij zich in zijn eigen taal kan uitdrukken. Wesley Sonck stapt hier anders binnen dan Escudé of Grygera, die maar een paar woorden Duits spreekt en is aangewezen op de vertalingen van Tomas Galasek. En Belgen belijden hun voetbalpassie met hun hart en niet met hun mond.' Het waren bepaald niet alleen Belgen die het contingent buitenlanders in de selectie van Ajax uitmaakten. Bij de achttien spelers die naar Graz reis den, zaten slechts vier Nederlanders (Maarten Stekelenburg, Wesley Sneijder, Victor Sikora en Rafael van der Vaart). Algemeen directeur Arie van Eijden: 'We moeten ver der kijken dan de grens, willen we meegaan in de vaart der volkeren. We hebben Nederlandse vervangers gezocht voor Chivu, Van der Meyde en Mido, maar we hebben ze niet Steven Pienaar onderuit gehaald. Aan de overkant van het veld ziet Maarten Stekelenburg er een overtreding in. AiaxMaaazine

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 40