Een annonce in het clubblad Van het Secretariaat Johan Cruijff wordt lid van Ajax Aangenomen als jun. B.: P. v. Alphen, L*. A. Admiraal, R. Bachra, E. Kóghee, R. Rein,- P. Voogt. Aangenomen als welp: J. P. Bos, H. X Cruyff, B. Gerritsen, L>. Happé, H. v. d. Metj- den, Fr. Nieuwhof, A. J. Overdiek, D. Perrier, Th. Roos, T.' Stro- ker, P. Theunisse. In de rubriek Museumstukken wordt aandacht besteed aan de voorwerpen die geëxposeerd zijn in het Ajax Museum. In deze aflevering is dat een kleine advertentie uit het clubblad, die te zien is in de vitrine die gewijd is aan Johan Cruijff. Want het is op 25 april 1957 vijftig jaar geleden dat Cruijff officieel lid werd van Ajax. tekst Carel Berenschot m.m.v. David Endt In april zal het gaan losbarsten, de herdenking van de historische datum van 25 april 1947, de ge boorte van Johan Cruijff. Veel belangrijker voor de geschie denis van Ajax en het Nederlandse voetbal is echter de datum van 25 april 1957, tien jaar later. Toen na melijk werd Cruijff door Ajax in geschreven als welp, iets waarvan een kleine annonce in het clubblad destijds melding heeft gemaakt. In het geval van Johan Cruijff was de officiële aanmelding inderdaad een wassen neus, een papieren kwestie, want Cruijff zat allang bij Ajax. Wie je ook hoort uit die tijd, vrijwel ie dereen heeft het over 'dat mannetje' dat altijd op en rond de velden liep. Cruijff zelf vertelt daarover in het interview dat David Endt hem afnam voor het officiële gedenkboek Ajax 1900-2000: het Ajax-stadion was mijn speelterrein. Ik was daar elke dag te vinden en kende werke lijk elke plek. Ik wist precies hoe je binnendoor via een trap naar het dak moest komen en ook het kleedka- mergebied had geen geheimen voor mij. Het was een gigantische tijd. Het stadion was volledig onderdeel van mijn jeugd, van mijn leven. In de zomer hielp ik mee het speelveld op nieuw inzaaien, wanneer het had ge regend hielp ik mee zand te strooien en na de wedstrijden haalde ik de cornervlaggen weg. Nog voor de eer- ste-elftalspelers voor hun avondtrai ning de kleedkamer binnenkwamen, was ik er al geweest, om de schoenen of de shirtjes of de handdoeken klaar te leggen. Dat deed ik al vanaf mijn zevende jaar. Vandaar dat ik iedereen kende en dat iedereen wist wie dat kleine mannetje was.' Tien jaar en twee turven hoog Omdat in die tijd kinderen pas op hun tiende lid mochten worden van een voetbalclub, moest de kleine I Johan lang wachten voordat hij echt mocht meedoen. Maar toen hij een maal lid was, was het ook meteen menens. Ger van Mourik beschrijft dit elders in het gedenkboek: 'Ik weet nog precies dat de Oostenrijkse trainer Karl Humenberger mij een keer wees op een pupilletje. "Kijk," zei Humenberger, "daar gaat Ajax nog heel veel plezier aan beleven, die hoef je amper nog iets te leren." Dat pupilletje was Johan Cruijff, tien jaar oud. In die tijd hielp ik mee met het trainen van de jeugd, daar had ik lol in. En daar liep die kleine dan te voetballen. Tien jaar was-ie en twee turven hoog. Hij had splinters, van benen maar goals maken, man, man. Ik heb nog nooit een betere gezien en het maakte niet uit of je hem een honkbalknuppel gaf of en bal, hij kon er even goed mee overweg. Johan zou in elke sport hebben uitge blonken. De hele dag was hij met dat balletje bezig, bij de trainingen van het eerste elftal stond hij achter het doel en met de doorgeschoten ballen jongleerde hij eventjes voordat hij ze weer terug het veld inschoot." In het Ajax Museum zijn een paar unieke beelden te zien, foto's én be wegende beelden, uit het familiebezit De aan Cruijff gewijde vitrine in het Ajax Museum. FOTO: ROOS BLOM Ajax Maaazine

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 36