Baaie enthousiast fotografieLouis van de Vuurst ÜG clftïcip Vos preekt de passie rondom de Amsterdam ArenA te vinden. En dat al bijna tien jaar lang. 'Het is gewoon een kwestie van clubliefde,' motiveert Els Bergkamp alle vrijwillige dien sten. Ad Bergkamp: 'Het is simpel. Waar no dig steek je de handen uit de mouwen voor je club. Dit kistje hadden we nooit verwacht. Je doet het toch niet voor jezelf? Alles voor de club. Daar gaan we voorlopig lekker mee door ook. Dat moet ook. De club draait niet zonder vrijwilligers.' Ajax-kop Voorzitter John Jaakke liet zich tijdens zijn nieuwjaarsrede inspireren door het opmer kelijke feit Ajax, als een van de weinige voet balclubs, een hoofd als logo heeft. 'Alleen een hoofd. Geen lijf met benen en armen maar een hoofd. Vreemd eigenlijk want bij sport zou je toch eerder denken aan een atletisch en welgevormd lijf. Dat hoofd heb ben we, daar zijn we trots op. Tegelijkertijd doen we er soms te weinig mee. Verliezen we het soms zelfs. Misschien is dat wel te kenend voor sommige gebeurtenissen uit de afgelopen tijd. Best gek eigenlijk want alles wat een mens doet wordt aangedreven uit zijn hoofd. Iedere beweging die wij maken, ieder woord dat wij spreken, de emotie die wij tonen, de prikkel die binnenkomt, al les zet zich om in ons hoofd, komt uit ons hoofd. Niet voor niets verwijzen heel veel uitdrukkingen, spreekwoorden en gezegden in onze Nederlandse taal naar ons hoofd. Je kunt in zijn algemeenheid bijvoorbeeld zeggen dat het goed gaat met Ajax wanneer wij ons koppie erbij houden en fout als wij ons hoofd verliezen. Gaat u maar na. Een fier hoofd tegen Feyenoord. Met opgeheven hoofd tegen Groningen. En koppig tegen Utrecht. Het hoofd tussen de schou ders tegen Sparta en in de schoot tegen Vitesse. Met het hoofd in de nek ten onder te gen Kopenhagen. En ja, op andere momenten het hoofd gebogen. 'Vreemd is het wel, dat wij, wanneer wij ons hoofd ver liezen, niet naar ons eigen hoofd wijzen maar naar dat van een an der. Alsof zij gek geworden zijn. De tegenstander, het veld, de scheidsrechter, de media. Er zijn dan vele oorzaken aan te wijzen voor ons eigen falen. Dit gedrag past wat mij betreft bij Calimero maar niet bij Ajax. We hebben dit seizoen laten zien, dat wanneer Ajax gaat voetballen, wij weinig te vrezen hebben en geen zondebokken nodig hebben.' Jaakke riep alle Ajacieden op hun hoofd te gebruiken en erbij te houden bij alles wat ze doen. Hij had het daarbij ook over zichzelf. 'Tijdens ons kerstdiner heb ik de Ajax-kop aan de selectie aangeboden met het verzoek die een plaats te geven in de kleedkamer. Gewoon voor iedere wedstrijd even naar de Ajax-kop kijken en pas dan het veld op. "Nou voorzitter, kijk naar je eige," hoor ik de Amsterdammer zeggen. "Waar was je eigen hoofd tijdens dat radiointerview? Zet die kop maar in je eigen kamer!" 'Hij heeft gelijk. Ik kon mij wel voor de kop slaan! Soms is er nou eenmaal geen plaats voor nuance. 'Op zulke momenten is het overigens goed vast te stellen dat mensen binnen en rondom Ajax niet alleen een hoofd hebben maar ook een hart. Dat hart sprak en kwam massaal op voor de waarden van de club. Zijn jul lie niet goed bij je hoofd of zo? Ajax is een voorbeeldclub en dat geldt voor iedereen die bij ons werkzaam is. Bij sommige ge beurtenissen moet je geen vraagteken zetten maar een vet uitroepteken. De uitzondering bevestigt de regel. Uit de zeer vele reacties die ik heb gekregen, blijkt overigens dat dat hart niet alleen bij mensen binnen de club, maar ook bij zeer vele van onze fans op de juiste plaats zit. Als Ajax dan toch als lijf moet worden afgebeeld dan in ieder geval met een hoofd en een hart. Ik ben dan ook trots op onze club!' Lovende woorden voor de inzet van vrijwilligersechtpaar Ad en Els Bergkamp. Zij kregen dit jaar 'het kistje van het bestuur'. tekst Klaas Vos Het begon al bij de aankomst op de lughawe van Kaapstad. Met de slaap mistdicht nog achter de ogen vanwege de te krappe stoelen in het vliegtuig, waarin we elf uur vastgeklemd zaten, werden we niet alleen welkom geheten door stralende zon, maar ook door een groep Ajax Cape Town-supporters met hartverwarmende zang, dans, tromgeroffel en een hartstochtelijk geblaas op rode toeters van een meter lang. De Ajax-delegatie werd in de armen gesloten en wij sloten onze broeders van tienduizend kilometer ver in het hart. Ajax in the house, klonk het uit tientallen zwarte kelen en diep vanuit in roodwit gehulde fragiele lijven. En zo bleef het de hele week. Het was thuiskomen! Als ergens een volk het bijbelwoord 'uw vriendelijkheid zij alle mensen bekend' waarmaakt, dan daar onderin Afrika. Vooral de zwarte bevolking opent op alle tijden en plaatsen hart, handen en stralend witte tanden. Geen stress, geen opgefokt gedoe, geen drukdoenerij. Het toverwoord is 'relax'. Maar dat weerhoudt onze broeders en zusters er niet van waar nodig een innemend enthousiasme te tonen. Enthousiasme betekent letterlijk: 'In God zijn'. In een god van vuur, passie, gedrevenheid. En dat was er baaie veel, oftewel heel veel. We werden erin onderge dompeld in het Philippistadion, dicht bij een enorme township, waar ons team een clinic gaf aan honderden jongetjes en meisjes uit die township, voor de gelegenheid uitgedost in onze clubkledij. Een zeer vrolijk, opwekkend gezicht. En zij wonnen onze selectiespelers voor zich. Enthousiast zag ik Markus Rosenberg koples geven, Thomas Vermaelen dito aan een groep meisjes, Ogararu de kunst van het zuiver passen aanleren enz, enz. En Leonardo ging terug naar zijn eigen jeugd. In zijn ogen zag je hoe hij in z'n eigen Braziliaanse 'township', de favela zich de weg naar boven via voetbal trachtte te worstelen. 'Ik weet precies wat deze jongens dromen en het is heel belangrijk dat ze al jong met sport in aanraking komen, want anders wacht heel snel alleen de criminaliteit om te overleven.' De hartstocht, vergezeld van percussie, gezang, dans en getoeter werd nog voelbaarder bij de eerste steenlegging van een Johan Cruyff Court. Ajax in the house. En dan was er tot slot de wedstrijd der wedstrijden voor de Cape Towners. En het wonder gebeurde: de Kaapstedelingen versloegen hun grote, wereldberoemde broeder, of misschien moet je wel zeggen: vader. De hele wedstrijd door was het gevlag, getoeter en gezang niet van de lucht, maar na het laatste fluitsignaal kende het enthousiasme geen grenzen meer. Voor ons Ajax was het natuurlijk een schande dat we met 3-1 op de broek kregen, maar voor hen was het geweldig en wellicht ook een op steker van jewelste. Zo van: het heeft zin om door te gaan, aan de droom te blijven werken. Als we het grote Ajax Amsterdam al aan kunnen... En ook van het spel van Ajax Cape Town moet gezegd worden dat en thousiasme het sleutelwoord was. Een enorme wil tot winnen, waardoor alles wat de ploeg in huis heeft aan techniek en fysieke weerbaarheid - en dat is echt niet onaardig - voluit tot z'n recht kwam. Een twintigtal supporters maakte deze reis mee. Ik zou willen dat elke supporter ooit de zuidelijke reis zou maken. Om de ontroering en de schoonheid van het enthousiasme van onze broeders en zusters te ervaren en dat dan terug te vertalen in ons supportersgedrag. We zullen Nederlanders blijven en vooral Ajax-aanhangers en dus zal gezeik en gekanker ons nooit vreemd blijven, maar een flinke scheut 'zwart' enthousiasme zou ons en ons team baaie goed doen. En een oplossing tegen spreekkoren heb ik ook gevonden. Twintig van die rode toeters van een meter kopen en twee blaasgroepen vormen. Een in de buurt van de F-side posteren en de ander bij het uitvak en zodra kwetsende spreekkoren aangeheven worden, erop los toeteren. Weg spreekoren! Want een lawaai dat die dingen maken! Om kippenvel van te krijgen!

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 9