Sportleven Vermakelijke columns met een kern van waarheid BERT WAGENDORP waar,n opgenomen: Bergkamps Breipatronen, Hoffinan en Waarom Engelsen Geboren Schaatsers Zijn BOEKEN Elke krant en elk sporttijdschrift heeft zijn sportcolumnisten. Een van de meest prominente is Bert Wagendorp, tot december 2006 auteur van de maandagse column 'Sociëteit de Sport' in de Volkskrant. Een selectie van zijn sportcolumns uit de periode van september 2000 tot maart 2005 is in Sportleven gebundeld. De ene sportcolumnist is de andere niet. Er zijn er die vooral willen laten zien dat ze verstand hebben van sport en daarom veel feiten vermelden. Of zich te buiten gaan aan verregaande tactische verhandelingen over het wedstrijdverloop. Er zijn andere die graag nieuwtjes brengen. Of gelijk willen krijgen. Of die tot uiting wil len laten komen dat ze de sporters waarover ze schrijven persoonlijk kennen en een druk telefoon- en sms- verkeer met hen onderhouden. Er zijn ook sportcolumnisten die, met kennis van zaken, schrijven over hun sportbeleving, met een men geling van bewondering, ergernis, melancholie en spot. Die oog hebben voor de schoonheid van sport en het heldendom van sporters, maar tevens voor de overwaardering van sport en sporters. En voor de ver vuiling van de sport door de com mercie. Die een mening verkondigen waar om gelachen kan worden, ter wijl er bovendien minstens een kern van waarheid in zit. Tot de laatste categorie behoort Bert Wagendorp, tevens journalist, sport- schrijver voor wielertijdschrift De Muur en auteur van de sportromans De Proloog en De dubbele schaar. Tegenwoordig schrijft Wagendorp drie keer per week een algemene co lumn in de Volkskrant. Behalve een selectie van zijn sportcolumns bevat Sportleven stukjes voor de Literaire Scheurkalender 2006 en één niet eerder gepubliceerd stuk. Wagendorp schrijft veel over voet bal en daarnaast over wielrennen en schaatsen. Een terugkerend thema is zijn afkeer van de macht van de sponsors. 'Met groot genoegen zou ik bijvoorbeeld het monstrum van de Champions League wegens gebrek aan geldschieters een snelle dood zien sterven, zodat we einde lijk worden verlost van dat ellendige lied, die Wagneriaanse muzikale uit drukking van grootheidswaanzin, van die idiote vlag op de midden cirkel en van die modderpoel van wedstrijden die niemand wil zien. Gewoon weer op woensdagavond, de ene kampioen tegen de andere, uitdoelpunten tellen dubbel en wie verliest ligt eruit. Een hele mooie format, lijkt me.' Hij legt in een column uit maart 2002 uit waarom de overkill aan voetbal via de televisie hem als voet balliefhebber tegenstaat. 'Ik kijk nu nog naar Juventus - Arsenal, maar waarom eigenlijk? Het laat me koud wie er wint, ik weet de stand in de poule niet eens en Bergkamp is er niet bij om zijn wekelijkse wonder- doelpunt te maken. Bovendien is er volgende week weer een Juventus - Arsenal en de week erop weer eentje. Wat zeg ik? Het is elke week drie keer Juventus - Arsenal. De Champions League-inflatie is ondraaglijk.' De hang naar romantiek die hieruit spreekt, toont Wagendorp ook in een column over het te openen Nationaal Voetbalmuseum in Middelburg. Hij pleit voor de computergestuurde re alisatie van een 'volledig interactieve voetbal-experience'. 'Ik wil Johan Cruijff zijn tegen Brazilië, halve finale WK 1974. Johnny Rep te gen Oostenrijk, WK 1978. Marco van Basten tegen West-Duitsland, EK 1988, Dennis Bergkamp tegen Argentinië, WK 1998 - wachten op die ene bal van Frank de Boer waar van je weet dat hij zal komen. Ik wil Gerrie Mühren zijn in het Bernabeu- stadion, Real Madrid - Ajax 1973, en dan tot slot nog even Wesley Sneijder tegen Schotland 2003.' Hilarisch is de wijze waarop Wagendorp zich in juni 2003 op windt over Leo Beenhakker die bij Ajax weggaat en naar Mexico ver trekt vanwege het gebrek aan nor men en waarden in de Nederlandse voetballerij. 'Ik hoorde laatst ie mand zeggen dat hij, wanneer Leo Beenhakker over normen en waar den begint, snel al zijn tafelzilver verstopt, het briefje met zijn pin code verorbert, zijn vrouw opsluit in de kelder, al zijn dure whisky in de tuin begraaft en zelf doet alsof hij een doofstomme immigrant uit Mantsjoerije is.' Voor dit soort meningen, beschou wingen en gedachtekronkels zit je goed bij de columns van Wagendorp die, hoewel ze meestal verbonden zijn aan een specifieke gebeurtenis, ook jaren na dato nog vermakelijk leesvoer bieden. Bert Wagendorp Sportleven L.J. Veen, ISBN 90-204-0610-8,255 pagina's, 17,90 8? Aiax Maoazine

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 82