Door ongelukkig optreden van Ton Pronk en Frits Soetekouw verloor Ajax in 1967 met 2-1 van Dukla Praag. In het 'naspel' werden beide spelers buiten de ploeg gehouden. FOTO: GUUS DE JONG tegen AC Torino (2-2) won Ajax zijn laatste competitiewedstrijd bij SW/Dordrecht '90 met 5-0. Trainer Louis van Gaal: 'We hadden dit jaar in de competitie nog niet verloren. Dat wilde ik graag zo houden.' In 1995 droeg Ajax voor het laatst een Europa Cup rond bij een com petitiewedstrijd. Ook werd tegen FC Twente Frank Rijkaard uitgezwaaid. Ajax wilde zijn nummer 4 geen af scheid met een nederlaag aanbieden, zoals een jaar geleden met Stefan Pettersson was gebeurd. Om de wed strijd zo normaal mogelijk te kun nen spelen, werd dan ook vooraf géén ereronde met de cup gelopen. De opzet slaagde. Ajax won in een leuke wedstrijd met 3-1 en Rijkaard kreeg een kwartier voor tijd, nadat hij bijna nog met het hoofd had gescoord, een publiekswissel. Na het laatste fluitsignaal nam Rijkaard in de middencirkel plaats, en onder ging schijnbaar rustig het knette rende Ajax-vuurwerk om hem heen. Uiteraard waren er weer bloemen en toespraken (waaronder vreemd ge noeg ook van FC Twente-aanvoerder Nico Jan Hoogma). Vervolgens was het tijd voor een ereronde, mét de Europa Cup. Opvallend genoeg was de sfeer in het stadion tijdens en na dit 'naspel' ietwat ingetogen. Er was al genoeg gefeest, de dagen ervoor. 'Ik ben trots op wat ik met dit elftal heb bereikt, maar ik ben blij dat het erop zit,' sprak Rijkaard. 'Het is mooi geweest.' Psycholoog Voor twee Ajacieden was een 'naspel' een voorteken dat hun loopbaan bij Ajax minder mooi zou aflopen. In 1967 verloor Ajax ongelukkig met 2-1 bij Dukla Praag en was hierdoor uitgeschakeld. De verdedigers Ton Pronk en Frits Soetekouw hadden beiden een zeer ongelukkig moment: Pronk veroorzaakte een strafschop en Soetekouw schoot in eigen doel. Voor de daarop volgende uitwed strijd tegen DOS (0-4) liet trainer Michels het tweetal uit de ploeg. Voor straf, zo leek het. Ajax had in die tijd een psycholoog in dienst en deze heer Sikboer gaf een andere uitleg: 'Natuurlijk is er geen sprake van straf. Het besluit om Pronk en Soetekouw niet op te stellen be rust op het voor de hand liggende overleg tussen trainer, arts en psy choloog. Het spreekt toch vanzelf je af te vragen of ze door wat hun is overkomen nog niet wat al te gedesillusioneerd zouden zijn, wat te onzeker misschien. Die vraag heb ben we zo goed mogelijk proberen te beantwoorden. Het resultaat kent men. Merkwaardig dat het behoed zaam omspringen met mensen zo de aandacht trekt.' Soetekouw was over die behoedzaamheid zo verbolgen dat hij aan het eind van het seizoen vertrok, naar PSV. 'Als ik vind dat me onrecht is aangedaan, ben ik heel koppig. Ik kon bij Ajax blijven, maar had er geen zin meer in.' Pronk, die tegen DOS al was ingevallen, knokte zich wel in het eerste terug. Stanley Menzo gooide begin maart 1993 bijna letterlijk zijn eigen glazen in door tegen Auxerre een corner in het eigen doel te slaan. Ajax verloor uiteindelijk met 4-2 en was uitge schakeld. De blunder voor Menzo was voor Louis van Gaal de drup pel, de doelman speelde al een tijd onzeker. In de eerstvolgende com petitiewedstrijd stelde Van Gaal de reservekeeper op, ene Edwin van der Sar. Menzo was binnen vijf maanden zijn vaste plaats bij Ajax én het Nederlands elftal kwijt. Van Gaal: 'Ik wissel spelers niet naar aanleiding van één slecht moment. Die blunder in Auxerre heb ik zien aankomen, maar ik geef mijn spe lers veel krediet. We hebben alles geprobeerd om Menzo uit het dal te halen. Dat is niet gelukt.' Menzo zag vanaf de bank Ajax met 0-0 gelijkspelen tegen Volendam. Kop in de Volkskrant: 'Van der Sar redt Ajax van afgang tegen Volendam'. Evenals Soetekouw verliet Menzo Ajax voor PSV, maar wel pas aan het eind van het seizoen erop. ffihruarl 9007

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 67