Simon Tahamata wordt belaagd door Arnold Mühren in de wedstrijd Ajax - Feyenoord (1 -2) op 6 oktober 1985. FOTO: GEORGE VERBERNE al te vroeg zijn doel uit te stor men. Dat zou te risicovol zijn. Stuy werd vooral opgedragen om zijn ver dedigers op hun plaats te houden. Michels beloofde Stuy dat de keeper, mocht hij in zijn taak slagen en géén doelpunt incasseren van de Grieken, in de laatste competitiewedstrijd als veldspeler mocht fungeren. Ajax won op Wembley met 2-0 en Stuy speelde in de Adelaarshorst in de aanval. Toch ging dat niet van harte. Stuy: 'Ik wilde gewoon als keeper die wedstrijd spelen, maar Michels zette door. We hadden een aantal gebles seerde spelers en Michels vroeg of ik wilde meevoetballen. Dat zou sche len, want dan konden we in ieder geval reservekeeper Sies Wever in de goal opstellen.' Barry Hughes voelde zich door de fantasie-opstelling van Ajax niet serieus genomen. 'Dit kun je niet maken. Dit is belachelijk. Tegenover je tegenstander en tegenover het publiek. Er zaten hier toch 24.000 mensen en dan ben je verplicht iets te laten zien. Ajax heeft zich belachelijk gemaakt.' Stuy blesseerde ook nog collega Wim Suurbier, normaal verdediger, maar nu ook al in een offensieve rol spelend. Nadat een strafschop van Gerrie Mühren tegen de paal be land was, stormden Suurbier en Stuy beiden op de terugspringende bal af, waarbij Stuy bovenop Suurbier viel. Suurbier liep daarbij een zware meniscusblessure op. Stuy liep door zijn optreden als veldspeler ook nog een persoonlijke triomf mis: 'Ik had de minst gepasseerde doelman van Nederland kunnen worden, maar aangezien ik nu één wedstrijd min der in de goal had gestaan dan mijn concurrenten, viel mijn eerste plaats weg.' Met al deze toestanden is het jammer dat er van deze Historische Wedstrijd (weer een categorie!) geen televisiebeelden meer bestaan. Applaus Ajax maakte er niet na iedere Europa Cupfinale een potje van. Na de allereerste, verloren eindstrijd tegen AC Milan in 1969, speelde Ajax bij GVAV net als twee jaar later tegen Go Ahead in een fantasieopstelling (Swart rechtsback, Gerrie Mühren rechtsbuiten), maar Ajax won wel, met 2-1. Misschien had het gehol pen dat het Groningse publiek Ajax vooraf op een applaus had getrak teerd. De finales tegen Internazionale, Juventus, KV Mechelen en (de return tegen) AC Torino waren de laatste wedstrijden van het seizoen, maar in 1987 moest Ajax na de Europa Cup 2-winst tegen Lokomotive Leipzig thuis tegen eeuwige rivaal Feyenoord. Ajax verloor na een ereronde met de cup, bloemen van Feyenoord en applaus van de eigen fans met 3-1, maar niet nadat het één helft werve lend had gespeeld, maar de kansen niet had benut. Frank Rijkaard: 'Na het succes van woensdag wist je dat het moeilijk zou worden. Feyenoord was dubbel gemotiveerd, al hadden we het voor de pauze moeten be slissen.' Feyenoord-uitblinker Mario Been wilde liever zelf met de eer strij ken: 'Ajax moe? Laat me niet lachen. Ik feest ook wel eens doordeweeks', aldus de huidige trainer van NEC. 'Als ik zo'n cup in de hand mocht houden, zou me dat alleen maar motiveren om er ook in de eerstvol gende wedstrijd weer keihard tegen aan te gaan. Nee, Feyenoord heeft goed gespeeld.' (Twee jaar eerder had Feyenoord Ajax na een Europa Cupwedstrijd ook al pijn gedaan: na de uitschakeling tegen FC Porto verloren de Amsterdammers met 2-1 thuis; debuterend trainer Johan Cruijff leek maar geen belangrijke wedstrijd te kunnen winnen.) Na de eerste van de twee wedstrijden in de UEFA Cupfinale van 1992 ffihrnari 2007

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 65