Naspel Hoe Ajax presteert na Europese wedstrijden 60 Tweeënhalf jaar geleden analyseerden we op deze plaats hoe het Ajax verging in de wedstrijden die voorafgingen aan Europa Cupwedstrijden. Het is logisch dat we hetzelfde nu doen bij de wedstrijden die na een cupwedstrijd gespeeld zijn. Leed een wellicht vermoeid elftal verhoudingsgewijs meer puntverlies na een inspannende cupwedstrijd, of putte men uit de internationale krachtmeting juist inspiratie voor de nationale? Eén ding is - net als bij het 'voorspel' - duidelijk: een verband is er. 'Donderdag na de Europa Cup heb ik al gezegd dat het nog te vroeg voor ons was om te juichen.' tekst Marcelle van Hoof In het'voorspel'-artikel kwamen we snel tot één constatering: tot 1966 maakten de cupwedstrij den weinig indruk binnen Ajax. In 1957 speelde Ajax voor het eerst in de Europa Cup, maar dat was eerder leuk dan spannend of zeer belangrijk. Verbanden tussen de cupwedstrijd en het eredivisieduel werden door Ajax zelf, in bijvoor beeld het clubblad, niet gelegd. In de pers kwam naar voren waarom dat mede was: Ajax beschouwde zich terecht als een onbeduidende club in vergelijking met de Europese top. 'Wat Vasas Budapest de afgelopen week voor Ajax is geweest, was Ajax voor Elinkwijk: een tegenstander waarvoor men veel respect heeft, maar die men ten koste van veel energie wil bedwingen,' schreef Het Parool daags na de competitiewed strijd Ajax - Elinkwijk, die in 1-1 was geëindigd. Vier dagen eerder had Ajax in Amsterdam het grote Vasas Budapest op 2-2 weten te houden, en het is niet onwaarschijnlijk dat Ajax de tegen de Hongaren gebruikte ener gie te kort kwam tegen Elinkwijk. Dat bleek eigenlijk ook al in de duels die na Ajax' eerste twee cupwedstrij den, tegen het Oost-Duitse Wismut, werden gespeeld. Een verdedigender dan normaal spelend Ajax won door doelpunten van Loek den Edel ter- Aiax Maaazine Na de 2-0 nederlaag tegen Espanyol haalde Ajax in de competitie genadeloos uit tegen Willem II. Mede door doelpunten van Urby Emanuelson Klaas Jan Huntelaar (2) en Nicolae Mitea werd het 6-0. FOTO: LOUIS VAN DE VUURST

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 60