DAG 8 Bericht uit Kaapstad Jongensdroom Jaap Stam kondigt de bijdrage van de spelersgroep van Ajax aan. Vaarwel Kaapstad Vaarwel Kaapstad, vaarwel Ikamva. Ajax besloot het trainingskamp dinsdag met een loop training. Langs de zijlijn blikte technisch directeur Martin van Geel tevreden terug. Maandagavond werd de Missie Kaapstad 2007 formeel afgesloten. De dinsdagtraining was het sportieve eindstation. Een week met trainingen, een wedstrijd en uiteenlopende trips zit erop. 'Dit is een heel goede week geweest,' concludeerde Van Geel een handvol uren voor de terugreis. 'Er is goed en op hoog niveau getraind. Spelers waren geconcentreerd en scherp. Er is een goede basis gelegd voor de tweede seizoenshelft. De enige smet is de verloren wedstrijd. Die kwam op het verkeerde moment. Je weet dat je een tegenstander treft die de wedstrijd van het jaar speelt. Maar dat overkomt Ajax normaal gesproken elke vier dagen, dus daar zou je bekend mee moeten zijn. Het verlies viel tegen. Enorm tegen zelfs.' De groep is aardig naar elkaar toegegroeid, constateert Van Geel tot zijn genoegen. Buiten het sportieve is het trainingskamp ook in sociaal opzicht geslaagd. 'De groep is volwassen aan het worden,' meent Van Geel. 'Dat merk je ook tijdens plichtplegingen waar spelers echt niet op zitten wachten.' De technisch directeur verwijst naar de maandag. Een dag die 's ochtends om vijf uur begon. Na een safari en een pittige training zaten weinig spelers te wachten op een diner. 'Toch straalden de jongens plezier uit. Uit eigen ervaring weet ik dat je als speler na een lange dag weinig trek hebt in zo'n officieel diner.' Leonardo en Mitchell Donald waren dit trainingskamp de nieuwe gezichten in de Ajax- selectie. De Jong Ajacieden Jeffrey Sarpong en Vurnon Anita snuffelden vorig seizoen al aan het grote werk. 'Donald heeft het een hele week fysiek op kunnen brengen om met de selectie mee te trainen. Dat ziet er goed uit. Ook mentaal gezien is het een prima jongen. Net als Mitchell voegt ook Leonardo zich prima in de groep. Daar is een week als deze ook goed voor. Spelers zijn dag en nacht bij elkaar. Hij heeft het ook in de wedstrijd aardig gedaan. Toch moet hij zijn echte plaatsje in de groep nog verwerven. Het wordt anders dan bij NAC. Daar was hij toch de grote man. Ook Anita en Sarpong hebben het naar behoren gedaan. Vorig jaar zaten zij al kort bij de selectie. Maar dat was uit nood geboren. Kort samengevat kun je wel zeggen dat de Missie Kaapstad ook sportief is geslaagd.' tekst Ronald Jonges fotografie Louis van de Vuurst Welkom in Afrika, welkom in Kaapstad. Een delegatie uit de stad waar Ajax zijn Missie hoopt te volbrengen, ontvangt de roodwitte bezoekers met open armen. Armoede en misere tellen even niet. Na de landing op Cape Town Airport wacht de Ajacieden een swingende ontvangst. Kleurig en fleurig uitgedoste en breed lachende Zuid-Afrikanen realiseren een heldenonthaal. Ook Mitchell Donald wordt groots verwelkomd. De A-junior heeft op de heenreis, hoog in het luchtruim tussen Amsterdam en Kaapstad, al een half etmaal mogen genieten van alle nieuwe indrukken, ledereen verlaat vermoeid het vliegtuig, maar Donald oogt fris. Zijn eerste trip met de A-selectie is meteen een bijzondere. Met Ajax Amsterdam naar Ajax Cape Town. Van de ene kant naar de andere zijde van de aarde. De jonge middenvelder, op Schiphol nog een behouden reis toegewenst door zijn moeder, slurpt alle nieuwe ervaringen gretig in zich op. Generatie- en reisgenoten Vurnon Anita en Jeffrey Sarpong zijn ietsjes minder groen. De Jong Ajacieden debuteerden afgelopen seizoen al in Ajax 1Donald is nog niet zover. De youngster droomt er wel van. Vanzelfsprekend. Daar, in het spelershotel aan de Westkaap met uitzicht over de oceaan, krijgt menig jongensdroom als vanzelf ruim baan. Donald in de voetsporen van al die beroemde en minder bekende voorgangers. Donald als nieuwkomer in de lange reeks Ajacieden die het vanaf 1900 tot Ajax 1 schopten. Legio Ajacieden moesten zich uiteindelijk tevreden stellen met een enkel optre den, een enkeling schopte het tot de recordscore van 603 Ajax-duels. Ook op de Ikamva, het trainingscomplex van Ajax Cape Town met de Tafelberg als decor, is de hoop en de wil om te slagen bijna tastbaar. Op zijn opval lend sobere en degelijke adidas worldcups voetbalt Donald zich dagelijks de longen uit het lijf. Onder de Zuid-Afrikaanse zomerzon laat de junior zich - uiterlijk - onvermoeibaar gelden. Mooi om te volgen, fraai om te zien. De inzet en alle toewijding blijven niet zonder beloning. Net als zijn collega-debutant Leonardo is Donald een helft van de partij tegen Ajax Cape Town. Ajax Amsterdam verliest het prestigeduel, maar Donald lacht. Breeduit. Zijn persoonlijke Missie Kaapstad is geslaagd. De eerste onof ficiële speelminuten neemt niemand hem meer af. In het Athlon Stadion te Kaapstad doet Donald in een glimp denken aan Manus ten Herckel, de oer-Ajacied. Borst naar voren. Kin omhoog. Een zelfverzekerde, maar in het geval van Donald toch vooral dolblije blik. Ik ben Ajacied. Op naar een officieel debuut! Technisch directeur Martin van Geel concludeerde op de laatste dag van het trainings kamp: 'Mitchell Donald heeft een positieve indruk achter gelaten. Hij behoort tot de A-junioren die we een contract gaan aanbieden. Hij wordt overgeheveld naar de afdeling betaald voetbal. Volgend jaar kijken we of hij een plek krijgt in de eerste of de tweede selectie. Op dit moment is het belangrijk dat hij zijn studie sport beweging afrondt. Die studie loopt nog een halfjaar door. Het is stom om die studie nu te verwaarlozen. Wellicht kan hij wel twee of drie keer per week met de selectie blijven meetrainen.' fphrnari 9007

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 53