DAG 5 'Ongelooflijk en indrukwekkend zijn woorden die ik vandaag wel het meest heb gebruikt,' vertelt Hedwiges Maduro. De Ajacied is zichtbaar onder de indruk van het verhaal van Kathrada. 'De cel len waren kleiner dan ik had verwacht. Je moet mentaal zo sterk zijn om hier te kunnen overleven. Zoveel jaren moeten boeten voor iets waar je geen schuld aan hebt. Dat de mensen hier onschuldig zaten, is nog het ergste.' Maduro begrijpt wel dat Kathrada toch weer is teruggekeerd naar het gruweleiland. 'Je bent natuurlijk supertrots dat je Robbeneiland hebt overwonnen. Het is ook een overwinning op jezelf.' De Ajacied beseft dat bezoekers het eiland echt als iemand anders weer verlaten. Na een korte stilte: 'Als je dit hebt gehoord en gezien, denk je toch anders over bepaalde dingen.' Glimlachend: 'Je beseft bijvoorbeeld dat er meer in de wereld is dan voetbal alleen.' Na de rondleiding wordt Kathrada speciaal be dankt door Ten Cate. De hoofdtrainer overhandigt de oud-gevangene een Ajax-shirt. Ten Cate ont vangt op zijn beurt de gebundelde memoires van Kathrada. Het zijn twee blijken van respect. Een indrukwekkende en ongelooflijke trip wordt afge sloten met een boottocht richting vaste wal. Zondag tegenstanders, vandaag buren. Ajax Amsterdam en Ajax Cape Town trainden zaterdagmorgen gebroederlijk naast elkaar. De dag werd in de namiddag afgesloten met een training. Ongestoorde werkdag Daags voor de wedstrijd tegen Ajax Cape Town werkte de selectie ongestoord twee trainingen af. Hard trainen, daar was de ploeg immers in de eerste plaats voor naar Zuid-Afrika afgereisd. Henk ten Cate verwoordde nog maar eens de missie die voor de tweede helft van het seizoen in het verschiet ligt: 'We zijn in de eerste helft van het seizoen een aantal wedstrijden, zeker thuis, heel aardig voor de dag gekomen. De mensen zijn tevreden naar huis gegaan. Op dit moment hebben we 42 punten gehaald. Dat zijn meer dan twee punten gemiddeld per duel. Vorig jaar ging je dan richting kampioenschap. Nu heeft PSV zoveel punten meer gehaald dan vorig jaar, dat maakt het verschil. Ajax stond vorig jaar om deze tijd vijfde, nu staan we tweede. Laten we de komende maanden zoveel mogelijk wedstrijden winnen en uiteindelijk de balans opmaken. Dan weet je waar je staat. De doelstelling om eens in de twee jaar kampioen te worden, is nog steeds haalbaar.' Ajax Cape Town-doelman Hans Vonk in gesprek met Maarten De trainer bereidt zijn manschappen voor op het vriendschappelijke treffen tegen Ajax Cape Town. Stekelenburg. Aiax Maaazine

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 50