DAG 4 Kaapstad Robbeneiland Als Ahmed Kathrada vertelt over zijn belevenis sen op Robbeneiland is het muisstil. De Ajacieden luisteren geboeid naar de verhalen over het ge vangeniseiland. Kathrada weet waar hij over vertelt. De Zuid-Afrikaan zat achttien jaar ge vangen op Robbeneiland. Dat is even lang als Nelson Mandela, de bekendste oud-gedetineerde van Robbeneiland. Kathrada en Mandela wer den door het toenmalige Zuid-Afrikaanse regime keihard gestraft voor hun politieke voorkeuren en sociale ideeën. Wie ooit een (vreedzaam) einde wilde maken aan het Apartheidsregime werd jaren achtereen opgesloten. In het ergste geval in een cel op Robbeneiland. Op het eiland voor de kust van Kaapstad zagen de gevangenen nauwelijks meer dan hun minuscule cel en de steengroeve. De groeve was de werkplaats waar uren achtereen werd gewerkt. Ondanks het verbod op onderling contact, leerden Kathrada en Mandela elkaar goed kennen. Jaap Stam en Mkhanyise Siwahla legden de eerste steen van het toekomstige nieuwe stadion van Ajax Cape Town. Wesley Sneijder en Jaap Stam omringd door de jeugd van Philippi. Kort voor de aanleg van het Johan Cruyff Court werden de Ajacieden muzikaal en gastvrij onthaald. De Ajacieden luisteren geboeid naar Ahmed Kathrada. Zonder zichtbare wroeging loodst Kathrada zijn gasten door het cellencomplex. Vanzelfsprekend trekt de voormalige cel van Nelson Mandela de meeste aandacht. Al helemaal als trainer Henk ten Cate de cel van binnen bekijkt. De trainer spreekt bewonderende woorden in de kale beton nen ruimte. Kathrada en Mandela en vele lotgeno ten hebben hun gevangenschap goed doorstaan. Mandela werd een symbool van respect en ver draagzaamheid; Kathrada is dat net zo goed. De veteraan hoopt met zijn rondleiding iets los te maken bij de gasten. Of, zoals een assistent-gids het verwoordt: 'U verlaat dit eiland als een ander mens.' Een rondleiding over Robbeneiland is een pleidooi voor verdraagzaamheid en respect. Helemaal als ervaringsdeskundige Kathrada het woord voert. Wie verhalen hoort over de mensonterende om standigheden die hier ooit hebben geheerst, wordt ook een ander mens. Tot in detail vertelt Kathrada over de dwang en tucht op Robbeneiland. Henk ten Cate in de cel waar Nelson Mandela vroeger opgesloten zat. fehrimri ?0f)7 49

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 49