de rand van het veld de eerste steen. Ajax Cape Town-rechtsbuiten Mkhanyise Siwahla deed na mens Ajax Kaapstad hetzelfde. Het mini-muurtje moet in de nabije toekomst uitgroeien tot een volwaardig stadion. Met Ajax was ook De Telegraaf een drijvende kracht achter Missie Kaapstad. Ook het grootste nieuwsblad van Nederland spant zich zeer in om van de missie een groot succes te maken. Van de Ajax Business Associates kan hetzelfde worden gezegd. ABA-voorzitter Claus Vink beloofde in Philippa twee bijdragen. Een collecte onder ABA- leden, allen bedrijven met een Ajax-hart, heeft 50.000 euro opgeleverd. Het bedrag wordt in de bouw van het nieuwe stadion gestoken. Bijdrage nummer twee bestaat uit honderd paar voetbal schoenen. Honderd spelers van Ajax Cape Town spelen hun wedstrijden binnenkort dus op nieuw schoeisel. 'We onderzoeken op dit moment of en wat we verder nog meer kunnen doen,' vertelde Vink kort na applaus te hebben ontvangen voor de bijdragen van de ABA. Carole Thate, met onder andere Klaas Jan Huntelaar en John Jaakke, start de aanleg van het Cruyff Court. Trainer Henk ten Cate ziet jeugd uit Philippi aan het werk in Ajax- kleding. 'Ajax Cape Town wordt hopelijk het symbool voor een beter leven,' lichtte Ajax-directeur Maarten Fontein de officiële lancering van Missie Kaapstad nader toe. 'Gezondheid, het sportieve, veiligheid en onderwijs moeten een belangrijke rol gaan spe len. Ajax Cape Town moet dichter bij de mensen komen te staan. Deze dag is daarom de eerste van een bijzondere reis. Want Ajax is meer dan voetbal alleen. Ajax is een way of life.' Na het programma in Philippi trok de Ajax-stoet nog dieper het township in. In de wijk Crossroads wordt een onvervalst Cruyff Court aangelegd. Nederland kent al enkele van deze karakteristieke sportveldjes. Op termijn leven ook sportminnende jongeren in de wijk Crossroads zich uit op een zelfde veld. Talent moet ook hier kunnen ontbol steren. Met dank aan de Johan Cruyff Foundation en aan tal van andere partijen. Namens de Johan Cruyff Foundation was Carol Thate naar Kaapstad gereisd. 'De JCF stimuleert kinderen en gehandicapten om vooral te gaan sporten,' legde Thate uit. 'Spelers van Ajax Cape Town kunnen op het veld dat hier wordt aange legd bijvoorbeeld clinics geven. Het veld wordt ook geschikt voor basketbal en tal van andere sporten. Het moet een veilige plek worden om naartoe te gaan. Een plek waar de mensen zich verantwoordelijk voor voelen.' Vergezeld door onder meer Huntelaar, Ajax-voor- zitter John Jaakke en de Zuid-Afrikaanse minister van sportzaken Jakob Whitey, startte Thate de aanleg van het veldje. De sportplek moet een kleine oase worden in de troosteloze sloppenwijk. Het wordt een plek waar jong, maar toch zeker ook oud van kan genieten. Thate: 'Een uitspraak van Johan Cruijff past uitstekend bij deze aanleg: als je de mogelijkheid hebt om iets te doen voor een ander, doe het dan ook.' Klaas Jan Huntelaar trapt een balletje mee tijdens de clinic in de township Algemeen directeur Maarten Fontein lichtte de filosofie en ideeën achter Missie Kaapstad toe. John Comitis (rechts) staat namens Ajax Cape Town klaar om zijn zegje te doen. Aiax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 48