De buitenstaander 'HOEWEL IK SOMS AFHAAK DOOR AL DAT GELEUTER, IS EN BLIJFT HET NATUURLIJK EEN PRACHTIG SPEL' Wie is Maarten van Roozendaal? 45 maar over liefde. Je moet qua liefde winnen van je publiek. Ook ik moet anderhalf uur pure con centratie leveren. Iedere avond weer. Ik heb mijn eigen rituelen. De voorbereiding en soundcheck zijn iedere dag hetzelfde. Maar om half zes wil ik in een restaurant zitten, om kwart over zeven moet ik klaar met eten zijn, om half acht doe ik de laatste soundcheck en vanaf vijf over half acht zit ik in mijn kleedkamer. Dat gaat allemaal heel relaxed, maar al die riten zijn wel heel belangrijk voor mij. Zo wil ik ook bij ieder optreden mijn eigen koelkast met mijn eigen drankjes in de buurt hebben. Kleine dingetjes, maar het werkt wel. Ik moet mij zo prepareren dat ik er iedere avond om kwart over acht weer vol invlieg. De mensen in de zaal willen een ontspannen avond. Bij Ajax wer ken ze volgens mij net zo, maar daar spelen heel veel jonge mensen, een lastige leeftijd. Je bent nog maar net uit de puberteit. Ik begeleid ook jongens van die leeftijd, dat zijn niet de gemakkelijkste jongens. Ik vind het wel knap van die jonge voet ballers dat ze iedere week met hun lui achter een bal aanlopen en niet achter iets anders aan.' Wat vind je van het huidige Ajax? 'Schrijf maar op: hier volgt een lange stilte... Tja, ik heb het idee dat er wel iets gebeurt. Ik vind Henk ten Cate een leuke gast, maar dat vond ik van Danny Blind ook. De eerste twee maanden werkte hij lekker, maar na twee maanden begon ook bij hem het geleuter al. Ten Cate blijft rede lijk opgewekt, maar dat zou ook ineens kunnen veranderen. Hij wordt als lastig bestempeld, maar de spelers lopen met hem weg. Natuurlijk moet de club zeggen dat je niet "kankerneger" mag roepen, maar iedereen begrijpt toch uit zichzelf al dat dit geen leuke opmerking is? Want Ajax, nooit een racistische club geweest, is al sinds jaar en dag afhankelijk van diezelfde kankernegers. Kom op toch, Perez roept dat, er zit adrenaline in het bloed. Ik zit er niet mee hoor, als hij daarna maar sorry zegt. Misschien zorgt Ten Cate voor die testosteron. Dat zou kunnen.' Lief van Ten Cate Kun jij anno 2007 nog van een wedstrijd genieten? 'Ja, dat kan ik. Hoewel ik soms afhaak door al dat geleuter, is en blijft het natuurlijk een prach tig spel. Ik geniet ook van andere wedstrijden. Van Feyenoord bijvoorbeeld. Ik vind dat Erwin Koeman het daar heel goed doet. Ik geniet van Huntelaar en van Babel, ook als ze niet scoren. Huntelaar heeft zijn haar verkeerd zitten, maar dat interesseert hem dus niets. Hij wil voetballen. Dat hij even droog heeft gestaan maar wel ge woon zichzelf bleef, zal ook door Riemer van der Velde en Foppe de Haan zijn gekomen. Die jongen is goed gevormd. Gelukkig heeft Ten Cate hem laten staan, dat vind ik heel lief van hem.' Zijn voetballers in te delen in bepaalde psychologische hokjes? 'In sommige gevallen wel. Neem George Best, die was toch gek en in zekere zin ook geniaal. Ik denk dat hij manisch-depressief was. Hans Kraay junior en senior hadden ook iets aparts. Zij schopten voortdurend iedereen verrot, dat is vreemd. Daar zal ook wel iets mee aan de hand geweest zijn.' Na een korte plaspauze en de bestelling van een nieuwe karaf rode wijn keert Maarten van Roozendaal blij terug. 'Wat schitterend is dit. Als dit een gewoon gesprek was geweest, had ik af en toe mijn mond moeten houden, uit beleefdheid, maar omdat het een interview is kan ik non-stop blijven praten. En dan ook over voetbal. Heerlijk. Dit ontspant mij enorm!' Als ik hem moet vertellen dat het voorbij is, zegt hij oprecht: 'Wat jammer.' Naam voluit: Martinus Auguste van Roozendaal Geboren: 3 mei 1962 in Heiloo Huidige woonplaats: Amsterdam Burgelijke staat: Ongehuwd School/opleiding: Geen, alleen lagere school Zelf gevoetbald bij: HSV Heiloo Mooiste actie van Maarten van Roozendaal? 'Dat moet bij de C-pupillen zijn geweest. We waren negen of tien jaar. Er stond een kluitje met voetballers waar ik in mijn eentje doorheen liep, met bal, en deze gaf ik even naar rechts waarna ik de bal ook weer per ongeluk terug kreeg. Ik ging alleen op de keeper af, maar in plaats van te schieten stopte ik, draaide mij om en scoorde met een hakkie. Doelpunt! Daarin herken je de kunstenaar, niet waar?' (Lacht hard) Favoriete voetballer? 'Kunnen we een lijstje maken? Nou vooruit, Ryan Babel. Prachtige voetballer! Maar Neeskens, Cruijff en Bergkamp konden er ook wat van.' Mooiste actie ooit gezien? 'Cruijff, zo'n zes keer. Maar ooit was ik in de Kuip, tijdens een wedstrijd van Nederland tegen Engeland. De 1 -1 van Bergkamp was ongelooflijk. Bergkamp kreeg een lange pass die hij goed aannam. Wat hij daarna deed, begrijp ik nog steeds niet. Hij had twee verdedigers bij zich, maar wist toch te schieten en te scoren. Briljant! Het stadion was even helemaal stil. Er was namelijk niemand in dat stadion die had gezien dat de bal het doel in kon. Dat besef kostte tijd. Hij nam de bal vol op de wreef. Op tv zag het er logisch uit, maar in het stadion was het nauwelijks te bevatten.' Politieke partij? 'Heb ik niet. Ik stem SP en doe af en toe wat voor ze. Neem ik plaats in een soort van denk tank. De SP is meer een beweging dan een partij. Toch heb ik ook lange tijd niet gestemd. Voetballers stemmen trouwens massaal CDA, zo heb ik me laten vertellen.' Vindt ontspanning in? 'Spanning en ontspanning lig gen in eikaars verlengde. Ik vind ontspanning in drinken, maar ook in snorkelen. Sinds twee jaar doe ik dat. Niet te verwarren met duiken, want dat is gekoppeld aan pres tatiedrang. Ik heb mooie spullen aangeschaft en vind het heerlijk om tijdens vakanties naar de koralen te kijken. Kijken naar een iris of in iemands ogen vind ik ook ont spannend. Eigenlijk vind ik ontspanning in kijken.' Boek of film? 'Geen van beide.' Huntelaar of Van Nistelrooij? 'Huntelaar.' Wel of geen Gouden Kooi'Geen.' Roken of drinken? 'Drinken

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 45