Noppenincident in het Ernst Abbe Stadion Eén seizoen speelde Ajax in het toernooi om de Jaarbeursstedenbeker, de voorloper van de UEFA Cup. Daarvoor moest twee keer naar het toenmalige Oostblok gereisd worden. De wedstrijd in maart 1970 tegen de club die op dat moment Carl Zeiss Jena heette, zou een onvergetelijke worden, met een tot op de dag van vandaag gehandhaafd gevolg. tekst Marcelle van Hoof Nadat Hannover '96, het Poolse Ruch Chorzow en Napoli uitgescha keld waren, moest Ajax in de kwartfinale naar de in 1903 opgerichte Futëball-Club der Firma Carl Zeiss. De club was exclusief toegankelijk voor mede werkers van de optische fabriek Carl Zeiss. Een heus voetbalstadion werd in 1924 betrokken, als onderdeel van een groter sportcomplex. Dat aanvankelijk naamloze, eenvoudige stadion kreeg in 1939 de naam Ernst Abbe Stadion, naar de plaatselijke gelijknamige Duitse natuurkundige, die in samenwerking met Carl Zeiss voor een doorbraak had gezorgd in de ontwikkeling van lenzen voor microscopisch gebruik. In de Tweede Wereldoorlog ont kwam ook het stadion in Jena niet aan de bombardementen van de ge allieerden. Na de oorlog lag Jena in de Sowjet-bezettingszone, die vier jaar later tot de oprichting van de DDR zou leiden. De communisten hadden meteen na de oorlog alle sportverenigingen verboden, waar van ze er velen onder een andere naam opnieuw oprichtten. Voor de lol zetten we hier alle naoorlogse namen even achter elkaar: SG Ernst Abbe Jena (1946), SG Stadion Jena (1948), SG Schott Jena (1949), BSG Chemie Jena (1950), BSG Motor Jena (1951), FC Carl Zeiss Jena (1966). De vele naamsveranderingen (en zelfs verhuizingen) van clubs in het Oostblok hadden te maken met de wisselende invloed en voorkeuren Aiax Maaazine van de machthebbers, het partij- orgaan c.q de industrietak die aan een club gekoppeld werd en de successen van een club. Carl Zeiss Jena behoorde vanaf 1966 tot het selecte lijstje 'uitverkoren' clubs die van hogerhand de beste spelers van minder belangrijke clubs kregen toe bedeeld. De club had een van de beste jeugdopleidingen van het land. Bliksem In de jaren zestig vestigde de club in het Ernst Abbe Stadion zijn toe schouwersrecord: 27.500 toeschou wers zagen de Europa Cup 2-wed- strijd tussen Motor Jena en Atletico Madrid (0-1). Dat waren er ruim tienduizend meer dan in het kleine, ovale stadion waren toegestaan. In 1978 was het Ernst Abbe Stadion het eerste stadion in de DDR met een elektronisch score- en mede delingenbord, maar meer verande ringen en verbouwingen lieten op zich wachten. Om precies te zijn tot na de ineenstorting van de DDR in 1989 en de daaropvolgende weder- vereniging in 1990, waarbij West en Oost-Duitsland één land werden. De 'oude' videowand werd in 2005 Het stadion in Jena heeft momenteel een capaciteit van 12.000 toeschouwers. FOTO: QMNIPRESS

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 38