Museumstukken Het Ajax Museum Een spectaculair moment uit de kampioenswedstrijd BVC Amsterdam - Ajax, van 19 mei 1957 (1 -5). Ajax-keeper Eddy Pieters Graafland duikt tevergeefs op de voeten van tegenstander Weenink, die zijn club op 1 -0 brengt. Rechts Ger van Mourik. FOTO: COLLECTIE GER VAN MOURIK kelijkheid was dramatischer. Ajax begon het seizoen weliswaar met vijf overwinningen op rij, maar in oktober ging het plotseling mis. Uit tegen Rapid JC (de voorloper van het tegenwoordige Roda JC) kregen de Amsterdammers met 4-2 klop en twee weken daarna kreeg men in Rotterdam een pak slaag van Feyenoord. Het was het eerste treffen sinds twee jaar tussen de beide rivalen, want in de amateur- tijd speelden ze doorgaans in ver schillende gewestelijke afdelingen. Feyenoord stond bij rust met maar liefst 5-0 voor, liep daarna zelfs nóg een doelpunt uit, en won tenslotte met 7-3. Ajax raakte zijn kopposi tie in de Eredivisie kwijt en begon vervolgens aan een geleidelijke neer gang, die pas vlak voor de kerst stopte. Ajax was toen op een achtste plaats beland. Kansloos voor het kampioenschap, dacht iedereen. Karl Humenberger Het ongelukkige team dat dit al les overkwam bestond uit genoemde Ger van Mourik, en verder Wim Anderiesen jr, Wim Bleyenberg, Gerard van Dijk, Eddie Pieters Graafland, Jan Snoeks, Willy Schmidt, Gé van Dijk, Klaas Bakker, Cor Geelhuizen, Ad Visser, Piet van der Kuil en Rinus Michels. Daar zaten toch drie internationals tus sen. En in de loop van het seizoen debuteerde op de rechtsbuiten plaats nog de talentvolle jongeling Sjaak Swart. De trainer was in die dagen de Oostenrijker Karl I lumenberger. Hij was een beetje een vreemde eend in de bijt, want Ajax had eigenlijk vanaf 1915 alleen maar Britse trainers ge kend. Mede daardoor speelde de ploeg vrijwel altijd aanvallend voetbal. Humenberger was een Oostenrijker, was in zijn carrière als speler alleen maar verdediger geweest en hield (daarom) van defensief voetbal. Dat was even schrikken voor de verwende Amsterdammers. Van Mourik is echter opmerke lijk positief over Humenbergers aanpak. Over de alom ge roemde Jack Reynolds, die wel de bedenker van de Ajax-school j wordt genoemd, zegt hij: 'Jack Reynolds zei altijd: "stroop je mouwen op en vecht als een duivel", en: "wanneer een tegen stander er vier scoort, moeten jullie er vijf maken". Dat waren zijn "tactische" aanwijzingen. Humenberger, die bij Arminia Wien had gespeeld, was veel meer gefocust op tactiek en hij gaf ons nuttige aanwijzin gen. Wanneer hij de kracht van de tegenstander doornam, analyseerde, kwam hij altijd met een tegenzet, iets dat an- f dere trainers nooit deden. Een de dingen waarop hij wees was om zo snel mogelijk op de helft van de tegenstander te komen. Hij was geen man van tien keer een tikkie breed. Wij moesten direct voetballen en proberen zo snel mogelijk in de buurt van het doel van de tegenpartij te komen.' De weg omhoog Humenberger was in 1954 als trai ner aangetrokken. Ajax had een wat moeizame periode doorgemaakt, met vrijwel elk jaar een trainers wisseling. Ajax wist het maar een enkele keer tot afdelingskampioen te schoppen, er was onvrede bij de leden, en er was - in 1948 - zelfs een groepje leden dat een nieuwe club wilde oprichten. Kortom, het rom melde bij Ajax. Vandaar de keuze voor Humenberger, die met zijn solide en gedegen aanpak weer rust in de club moest brengen. Humenberger slaagde daar redelijk goed in, en zeker in het kampioens seizoen 1956-1957. Wantnadat Ajax rond de kerstdagen bedroevend laag gestaan had, begon in het nieuwe jaar een gestage opmars. Met veel magere overwinninkjes, en dankzij welkome nederlagen van de concur rentie, klom men stapje voor stapje op de ranglijst. Uiteindelijk naderde de datum van 19 mei 1957: uit te gen stadgenoot BVC Amsterdam. In het eerste treffen had 'Amsterdam' Ajax pijnlijk met 3-2 op de knieën gekregen, maar ditmaal was daar geen sprake van en met 5-1 trok Ajax aan het langste eind. Omdat de andere titelkandidaten Feyenoord, Fortuna '54 en SC Enschede als maar punten had gemorst, was Ajax pardoes kampioen! De titel bracht geen algehele vreugde. Het bestuur was in opspraak geraakt vanwege de eerste transferperikelen en trad af. Bovendien namen twee 'grote' spelers met een lange staat van dienst afscheid: Klaas Bakker en Gerard van Dijk. De titel bracht wél een extraatje met zich mee: deel name aan de Europa Cup 1. En de titel bewees dat je ook een matig begonnen seizoen zegevierend kunt afsluiten. Dat is in deze tijden een hoopgevende gedachte. Een bezoek aan het Ajax Museum maakt deel uit van de World of Ajax Tour. U krijgt eerst iets te drinken aangeboden en ziet daarna een korte film. Dan volgt een rondleiding door de ArenA en een bezoek aan het museum. Voor kinderen zijn er speciale kinderrondleidingen, met spelle-tjes, een quiz en een cadeautje. De prijs van de twee uur durende World of Ajax Tour bedraagt €9,50 p.p. Kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders betalen €8,00 p.p. De starter-tour (1 uur, reser veren niet nodig) kost €8,00 p.p. en €7,00 voor kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders. Voor grote groepen gelden speciale tarieven. Voor groepen kan ook een speurtocht door stadion en museum georganiseerd worden. Voor inlich tingen en reserveringen: 020-3111336. U kunt ook alleen het museum bezoeken. Toegang en kaartverkoop lopen via de supportersbalie in de Official Ajax Fanshop. De entree bedraagt €3,50. Openingstijden: 1 apr-30 sep ma t/m vr 9.30-18.00, za en zo 10.00-17.00 (niet tijdens wedstrijden op zondag); 1 okt-31 mrt ma t/m za 10.00-17.00, zo alleen op koopzondagen (niet tijdens wedstrijden op zondag). Openingstijden ArenA-tours: dagelijks 10.00-17.00 (op wed strijddagen geldt een aangepast programma). ffihriiari 2007

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 37