goede nachtrust De eerste! Het debuut van Peter Jager 18 SEPTEMBER 1977 AJAX - GO AHEAD EAGLES 2-0 (2-0) 31 in de horeca. Mede door die zware combinatie van horeca en voetbal kwamen mijn medische problemen weer volledig naar boven. Het voet bal was afgelopen. 'Op mijn achttiende had men ontdekt dat ik de ziekte van Scheuermann had, een verkalking tussen de wer vels. Ik had vanaf mijn veertiende pijn in mijn rug. Die ziekte kan optreden in de periode van je groei. Maar ik ging door, trainde elf keer per week. Er was nog niet zoveel bekend over die ziekte. De bood schap van de dokter was dat ik op mijn dertigste in een rolstoel kon zitten, maar dat ik er ook honderd mee kon worden. Ik heb altijd pijn gehad. Dat wist men bij Ajax. Het publiek niet. Je bent een artiest, ze zijn er niet in geïnteresseerd of je wel of geen pijn hebt. Mijn instelling was dat de mensen betaalden om naar jou te komen kijken en dat je dus een goede prestatie moest neerzetten. En ik ging ervan uit dat de pijn na mijn tweeëntwintigste wel over zou zijn. 'Achteraf gezien had Ajax eigenlijk tegen me moeten zeggen dat ik een paar jaar moest stoppen, en daarna weer terug zou komen. Maar ja, je ging door. Ik was achttien, er zat een heel medisch team om me heen. Ze smeerden hete zalf op mijn rug, gaven pijnstillers, zetten er stroom op. Wat moest ik beslissen? Ik vertrouwde erop dat het goed zou komen. Ik heb met korsetten gespeeld, met acu punctuurnaalden in mijn oor. Ik was helemaal gek van het spelletje. Ik heb ook met een gescheurde enkelband gekeept, want ik moest door om dat Schrijvers ook geblesseerd was. Ik heb lichamelijk niet veel geluk gehad. Net op het moment dat het goed ging, kwam er een kink in de kabel. Uiteindelijk betaal ik daar nu de prijs voor. Het is de tol van de roem. Ik heb voortdurend pijn, en zit altijd wat voorovergebogen. Ik zie er aan de buitenkant nog goed uit, maar van binnen is het mis. Ik moet ermee leren leven. Ik ben veel thuis, ben huisman geworden. 'Ik leef heel rustig, maar kom op een andere wijze nog regelmatig in aanraking met publiek. Mijn vrouw floreert namelijk als zangeres; een uit de hand gelopen hobby die zij naast haar baan uitoefent. Ze treedt op onder haar eigen naam Tulia. Wat zij doet is ook een vorm van topsport: de voorbereiding (zangles, teksten instuderen, etcetera), het inspelen op situaties met het publiek en niet te vergeten het zingen zelf. 'Verder begeleid ik vrijblijvend kee pers van FC Omniworld in mijn woonplaats Almere. Daarvoor heb ik hetzelfde gedaan bij voorloper De Zwarte Schapen. Ik begeleid ze op mentaal en technisch gebied; deel mijn kennis en discipline. Coachen en leiding geven zijn heel belangrijk. Ik bespreek wedstrijdsituaties, het uitkomen, spelhervattingen, het ope nen, de wedstrijd leren lezen. Praten over het vak, het keeper zijn. We moeten daarvoor geestelijk wel op één lijn staan. Ik ben een soort van Emile Ratelband van het voetbal- gebeuren. Zo'n jongen moet goed in zijn vel zitten. Ik vind dat heel leuk om te doen. Ik denk dat het een kwaliteit van mij is om iemand geestelijk te sturen. Ik heb nog steeds profijt van mijn Ajax-opleiding, van die discipline. Wat ik geleerd heb bij Ajax, pas ik nog steeds toe in mijn huidige leven.' elftallen, en iedereen zei tegen me dat ik zoveel mogelijk moest spelen. Ik ben toen op huurbasis naar FC Den Haag gegaan. Ik had de pech dat ik voor het topniveau zo'n tien centimeter te klein was. Ik ben 1,78 meter lang. En als je dan uit moet spelen tegen Roda JC, dan kreeg je Dick Nanninga in de spits tegen je. Die is geloof ik bijna twee meter lang. Ik heb het gevoel dat mijn gebrek aan lengte een belangrijke reden is geweest waarom ik het niet gered heb in de echte top. Ik miste lengte en body.' er wel gezellig, ze noemden me altijd "Bolle Pietje", omdat ik van Ajax kwam, van Piet Schrijvers. Na FC Den Haag ben ik naar de amateurs van De Zwarte Schapen gegaan. We werden ieder jaar kampioen. Midden jaren tachtig kwam AZ '67. Daar werd ik semi-prof, ik werkte Artiest Bij FC Den Haag bleef Jager niet lang: 'Men kon na een half jaar de huursom niet meer betalen. Het was Trainer Ivic vertelde Peter Jager pas kort voor de wedstrijd tegen Go Ahead dat hij zijn debuut zou maken in Ajax 1 Scheidsrechter: Draaisma Toeschouwers: 6.000 Scoreverloop: 2. Geels 1 -0; 42. Geels 2-0 Ajax: Jager; Suurbier, Krol, Van Dord, Everse; Erkens, Schoenaker, Arnesen (Zuidema); Tahamata (Lübeke), Geels, Meijer Go Ahead Eagles: Endeman; Koopman, Oude Wesselink, Kist, Strijdveen; Woudsma, Van de Pas, Salfischberger; Körver, Van Kooten, Kristiansen (Overweg)

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 31