Peter Jager Nog steeds profijt van Ajax-discipline De eerste! op de training. Vijf dagen trainen in de week. Alles wat van me gevraagd werd, deed ik zo goed mogelijk.' Sofia In september 1977 debuteerde Jager in het eerste, tegen Go Ahead. 'Ik geloof dat we die wedstrijd wonnen. Wat ik verder nog van weet is dat ik erg nerveus was. Ik was net negentien jaar. Vlak daarna kwamen de Europa Cupwedstrijden. Er waren twee reser vekeepers bij Ajax, Rob Tervoort en ik. Tervoort was aanvankelijk tweede keeper. Piet Schrijvers raakte gebles- Voor keepers was er in de jaren zeventig bij Ajax geen doorkomen aan. Eerst Heinz Stuy en later Piet Schrijvers hielden de jonge talenten uit het doel. Voor Peter Jager was dat geen probleem. Hij was nog jong en voldeed in de wedstrijden die hij wel mocht spelen. Zijn betaald voetballoopbaan leverde hem veel vreugde op, maar ook pijn. tekst Marcelle van Hoof Ik kijk met trots terug op mijn Ajax-tijd. Op jonge leeftijd heb ik veel mee gemaakt, verre reizen ge maakt. Vanaf mijn tiende speelde ik bij Ajax. Aanvankelijk als voetballer, niet als keeper. Ik werd aangenomen na een proefwedstrijd. Met de pupillen speelde ik voorwed strijden in de Meer. Maar keepen vond ik ook leuk. Ik vond het alle twee heel leuk. Op mijn veertiende belandde ik in het doel. Dat ging zo: tijdens een training van de C- junioren waren de keepers er niet. Ging ik op doel. Dat ging hartstikke goed. Schreeuwen, leiding geven, dat zat er al van jongs af aan in. Ik was drie velden verder te horen. Bobby Haarms ging naar mijn moeder toe en zei dat het hem speet, maar dat "deze jongen nooit meer aan voetbal zou toekomen. Hij is een geboren keeper." En zo kreeg ik een paar jaar later op mijn zeventiende een A-contract. Ik was een talent, ja. Ik speelde in vertegenwoordigende elftallen. Je kreeg als keeper bij Ajax niet veel te doen in de jeugd, maar je moest er staan op de momen ten dat het nodig was. Dat vereiste een grote concentratie. Maar dat is heel belangrijk voor een keeper bij Ajax, net als coachen, mensen op de goede plaats neerzetten. Dat ging me goed af. Ik heb veel van Piet Schrijvers geleerd. Van zowel Piet Schrijvers als Bobby Haarms kreeg ik een harde, Spartaanse opvoeding. Ze zaten je ontzettend achter de vod den. Discipline, hard werken, ook seerd en hij werd opgesteld. Maar tegen Feyenoord en Lillestrom keepte Tervoort wat ongelukkig. Daardoor werd ik voor de leeuwen gegooid. Ik deed het best goed. Tegen Lillestrom thuis stond ik op doel. En in Sofia te gen Levski Spartak, voor 70.000 toe schouwers. Dat is natuurlijk geweldig als je negentien bent. Door een on gelukkige botsing met mij brak hun grote ster, Pavel Panov, zijn scheen- en kuitbeen. Hij viel op een betonnen rand bij de sintelbaan. Een fotograaf ging aan zijn been trekken, omdat hij dacht dat hij kramp had. Dat maakte het alleen nog maar erger en pijnlijker. Het hele stadion floot me de rest van de wedstrijd uit. Maar we lieten ons niet gek maken. Ik pakte de mooiste ballen uit de kruising. We hadden af gesproken dat ik meer op de lijn zou verdedigen en minder uit zou komen, om het fysieke geweld te ontlopen. We wonnen met 2-1.' Beloning voor Jager na afloop, buiten eeuwige roem: een rood tafelkleed, geborduurd door een vrouwelijke Bulgaarse Ajax-fan, die eerder al de internationals uit de Ajax-selectie een stukje plaatselijk houtsnijwerk cadeau had gedaan. Tijdens de return zat Jager weer re serve. 'Het was logisch dat Schrijvers nadat hij hersteld was, terug in de ploeg kwam. Ik was nog jong, en de meeste keepers komen pas echt tot bloei als ze 25, 26 jaar oud zijn. En welke jongen van mijn leeftijd maakte nou mee wat ik meemaakte: aandacht van de pers en het publiek. Als ik in een winkel kwam, kreeg ik korting want ja, ik was Peter Jager van Ajax. Daar genoot ik wel van, denk ik. Alles was nieuw wat ik meemaakte, dus ik had geen referentiekader.' Na drie jaar vertrok Jager toch. 'Ik zat bij vertegenwoordigende Tegen Levski Spartak keepte de 19-jarige Peter Jager een geweldige wedstrijd. Zijn medespelers Ruud Krol, Dick Schoenaker en Pim van Dord feliciteren hem met zijn overtuigende optreden. FOTO: SPAARNESTAD FOTOARCHIEF ffihruari 2007

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 29