Standvastige SLControleur John Heitinga leerde in de afgelopen twee jaar de keerzijde van het voetbal kennen. De 23-jarige 'controleur' is gelouterd uit de strijd gekomen. In een zeer wissel vallige eerste seizoenshelft was Heitinga een steunpilaar. De voormalige aanvoerder heeft de weg omhoog op eigen kracht teruggevonden. Op naar de top. tekst Ronald Jonges fotografie Sander Nieuwenhuys Kaapstad, 12 januari 2006. De sportman wil door. John Heitinga zit midden in de Missie Kaapstad, maar gedachtes waaieren al uit naar Amsterdam en FC Utrecht. Een enkelblessure zorgt ervoor dat de Ajacied het verdere trainingskamp in Afrika alleen mag revalideren. Het gewricht is dik ingepakt. De wedstrijd tegen Ajax Cape Town komt zeker te vroeg. De vastberadenheid om er bij de hervatting van het seizoen, thuis tegen de Utrechters, bij te zijn is groot. Een aquajogsessie in het hotelbad is een middel om de conditie op peil te houden. 'Utrecht is te halen,' klinkt het vastberaden op het terras van het spelershotel in Kaapstad. 'Ik wil er gewoon bij zijn. Ik denk dat het kan.' Een half uur later zet de Ajacied zijn vastberadenheid kracht bij met een hersteltraining tussen de hotelgasten. Fysiotherapeut Ricardo de Sanders trakteert de speler op een kort, maar intensief loop- en zwemschema. Heitinga spant zich flink in om zo snel mogelijk wedstrijdfit te zijn. Hotelgasten hebben weinig oog voor het opvallende tafereel. In Kaapstad blijken veruit de meeste mensen, ook toeristen, vooral geïnte resseerd in cricket en rugby. Ajax Amsterdam? Het adembenemende uitzicht over de Atlantische oceaan wordt interessanter bevonden. Eerder, dezelfde week. Op de Ikamva, het trai ningscomplex van Ajax Cape Town, krijgt Heitinga een foto voorgehouden. De Ajacied ziet zichzelf terug op een elftalfoto van twee jaar terug, geschoten tijdens de vorige Ajax-reis naar Afrika. Op glanzend fotopapier poseert het toenmalige Ajax-elftal vlak voor een wedstrijd tegen Ajax Cape Town. Heitinga is de trotse aanvoerder. De roodzwarte aanvoerdersband staat strak gespan nen om de bovenarm. Dat in de tussentijd veel is gebeurd, is een understatement. Er is vreselijk veel gebeurd en veranderd. De 23-jarige Ajacied beseft het als geen ander. In de achterliggende twee seizoenen trok Heitinga over sportieve bergtop pen, maar ook door diepe dalen. Mijlpaal Het moment waarop hij werd gepolst voor het aanvoerderschap, staat Heitinga nog helder voor de geest. Zijn eerste wedstrijd als aanvoerder betekende een mijlpaal in de carrière van de ras echte Ajacied. 'Het was mooi, een echte eer om de band te mogen dragen,' kijkt Heitinga terug. 'Prachtig vond ik het. En ik vind het nog steeds prachtig. Alleen kan ik het nu beter relativeren. Ik weet nu dat ik er toen nog niet aan toe was. Kijk naar Jaap. Hij is een echte aanvoerder, een natuurlijke leider. Twee jaar terug was ik nog niet zo ver. Ik was pas 21 jaar. Nu ben ik ook nog niet zo ver, weet ik. Er komt veel bij het aanvoerder schap kijken. Jij moet dingen regelen. In sommige gevallen ben jij ook degene die praat namens het elftal of namens de club. Ik weet nu dat je je als jonge speler beter kunt focussen op het voetbal. Dat is beter dan dat je je aandacht ook moet rich ten op de dingen om het voetbal heen.' De periode als aanvoerder is ook ergens goed voor geweest, realiseert Heitinga zich. Twee jaar later verhaalt de oud-aanvoerder over gewonnen ervaring. Dat de kersverse captain een sportief matige periode doormaakte, heeft de Alphenaar gelouterd. Tegenwind heeft de speler en de mens rijper gemaakt. 'Dingen die je leest of hoort, kun je soms maar beter loslaten,' vertelt hij over de kritieken. 'Het is het beste om keihard te blijven werken. Je blijft dezelfde jongen met dezelfde kwaliteiten, waarmee je bent geboren. Zoiets verandert niet. Als het een tijdje wat minder gaat, is het vooral belangrijk dat familie en vrienden er voor je zijn. Mijn familie en vrienden zijn er voor me. In goede en in minder goede tijden.' Heitinga klinkt bijna opgelucht. De wetenschap dat er naasten zijn om op terug te vallen geeft ver trouwen en werkt versterkend. Twee dagen voor het interview bracht de Ajax- selectie een bezoek aan de Kaapstadse achter standswijken Philippi en Crossroads. Op het licht geaccidenteerde sportterrein van Philippi verzorgden de Amsterdammers een voetbalclinic voor de lokale jeugd. Aanvoerder Stam legde er bovendien de eerste steen van het dit jaar te bou wen nieuwe stadion van Ajax Cape Town. In het hart van Crossroads werd de bouw van het eerste Afrikaanse Cruyff Court in gang gezet door Klaas Jan Huntelaar. De reis door de townships zal weinig Ajacieden onberoerd hebben gelaten. De Amsterdammers werden stralend lachend welkom geheten door februari PD07

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 19