Een Ajacied in je team of aan je bed Herders en engelen Vos preekt de passie fotografieLouis van de Vuurst DG clftfcip tekst Klaas Vos Een kerstpreek Tijdens de thuiswedstrijd tegen Willem II schalde het weer van de F-sidetribune. Er was weer reden toe, want er werd eindelijk weer lustig gescoord. En dus - zo gaat het altijd wanneer het goed gaat - hief de fanatieke aanhang weer hun lijflied aan van de herdertjes te velde en de engelen uit de hoge. De F-side kan soms verdomd creatief zijn en hun versie van het beroemde kerstlied blijf ik een vondst van allure vinden. Herders en engelen. In het verhaal van Jezus' geboorte in het tweede hoofdstuk van het Evangelie van Lucas is dat de grootst denkbare tegenstelling. Engelen zijn als boodschappers en diena ren van God de meest volmaakte wezens van het 'rijk der hemelen' oftewel de wereld van het geestelijke, het spirituele. En herders golden in bijbelse tijden in het Midden-Oosten als uitschot, tuig van de richel, schorriemorrie (een jiddisch woord afgeleid van de hebreeuwse benaming voor os en ezel!). Herders konden als enigen bijvoorbeeld niet optreden als getuigen in rechtszaken. Ze stonden te boek als onbetrouwbaar. En uitgere kend zij krijgen bezoek van de engelen om de boodschap te verne men dat een kind geboren is dat voor een ommekeer zal zorgen, redding zal brengen. De uitersten ontmoeten elkaar! Nu moet ik oppassen wat ik schrijf. Want voor je het weet krijg ik de hele F-side over me heen. Maar als ik aan de herders denk, denk ik toch aan de supporters van dat deel van de tribune. Ik wil niet zeggen dat het tuig is, alhoewel sommigen zich helaas wei eens als zodanig gedragen. Maar je kunt toch wel zeggen dat het zeker door buitenstaanders en door de samenleving en de politiek en de politie het minst gewaardeerde deel van onze aanhang is. En ook binnen de club wordt weieens verzucht ze liever kwijt dan rijk te zijn. In alle eerlijkheid: ik slaak die verzuchting ook regelmatig. Bij bepaalde spreekkoren en oorverdovende bommetjes wens ik soms een almachtige god te zijn die in één veeg die tribune leeg krijgt. En als de spelers dan na afloop naar hun vak lopen om te be danken, denk ik: negeer ze nou eens en loop eens naar andere vakken! Maar eigenlijk is wat je dan ziet het kerstverhaal van Lucas: de engelen die op de herders afgaan, oftewel de 'godenzonen' naar de ruigste aanhang! In de donkere decembermaand hebben de Ajax-spelers hun beste beentje voorgezet om kinderen die dat hard nodig hebben en echt verdienen wat plezier en afleiding te bezorgen. Deelnemers aan de sportclinic in sporthal Aristos in Amsterdam hadden maandagmid dag 4 december de sportdag van hun leven. In ieder team tijdens de Sportief tour deden namelijk twee Ajacieden mee. Sportief tour is een landelijk project, waarbij jongeren met en zonder handicap sporten met top- voetballers. De Pluryn Werkenrode Groep, de Johan Cruyff Foundation en Stichting de NEES zijn initiatiefnemers van het evene ment. De deelnemers waren afkomstig van het Jan van Breemen Instituut, de Mytylschool en de Noteboomschool uit Amsterdam. De Ajacieden verdeelden zich bij aankomst over de teams en gingen vol overgave op in een spelprogramma bestaande uit rolstoeltjoek- bal, zitvolleybal, zaalvoetbal en een competi tie hard schieten. Onder de gezellige klanken van Sinterklaasliedjes en andere Nederlandse muziek beleefden de jeugd en de Ajacieden samen een paar gezellige uren. Interessant om te zien hoe sommigen zich voor even moesten verplaatsen in de bewegings wereld van iemand die tot het gebruik van een rolstoel is gedwongen. Dat het nog niet zo heel eenvoudig is om je balans te bewaren, on dervond doelman Kenneth Vermeer. Tijdens het rolstoel- tjoekbal was hij voorname lijk voor het doel te vinden en bij een ogenschijnlijk han dig bedachte draaibeweging kiepte hij met rolstoel en al tegen de grond. Gelukkig was er geen schade aan doel man of materiaal. Een week later begaf de selectie zich naar de VU Kinderkliniek om de kleine patiëntjes die daar behandeld worden, met een bezoekje te vereren en een hart onder de riem te steken. Het bezoek aan de Kinderkliniek is inmid dels uitgegroeid tot een jaarlijkse traditie en net als voorgaande jaren leverde het ook nu weer hartverwarmende momenten op voor zowel de spelers als de kinderen, waarbij de Ajacieden cadeautjes en handtekeningen uit deelden en de patiëntjes door hun verhaal te kunnen vertellen aan hun idolen de dag van hun leven hadden. Hedwiges Maduro en Wesley Sneijder in actie bij het rolstoeltjoekbal tijdens de Sportief tour in de Aristoshal. Deze jongens waren voorbereid op de komst van de Ajacieden naar de VU Kinderkliniek. George Ogararu houdt de mannen stevig vast. Wat doen de herders als ze de boodschap van de engelen hebben gehoord? Ze rennen zich rot ('ze haasten zich' in bijbeltaal) om naar Bethlehem te gaan. Niet om daar de boel kort en klein en bewoners tegen de vlakte te slaan. Nee, het worden boterzachte mannetjes die in aanbidding neerknielen voor baby Jezus. Vervang ook nu Jezus door Ajax, zoals de F-side doet in het kerst lied, en u begrijpt mijn boodschap. Ajax dienen is eerder in aanbidding neerknielen dan zogenaamd in zijn naam rotzooi te trappen, treinen te vernielen, winkelruiten in diggelen te slaan of tegenstanders te molesteren. Als de herders Jezus gezien hebben, vertellen ze ieder die het maar horen wil enthousiast over hun ontmoeting en over dat kind. Ook die boodschap is duidelijk. Laat het maar horen dat je van Ajax bent. Dan heb je andere, kwetsende spreekkoren helemaal niet nodig. Ik wens onze 'herders' voor het nieuwe jaar veel creativeit voor nog meer jubelzang over onze club. En moge de rest van de aan hang even hartstochtelijk meedoen. Amen ianuari 2007

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 9