Kleine, begripvolle verhalen over grote bekenden Ronaldinho's elastiekdribbel, Henry's versnelling, Riquelmes traptechniek, Eto'o's atletische vermogen, Mourinho's brutaliteit en Rijkaards integriteit, ze zijn bij iedereen bekend. Frank Raes beschrijft ze in De flits van Ronaldinho op eigen wijze. Haast stiekem gooit hij er portretten van mindere goden tussendoor, waarin hij bijvoorbeeld ver rassend hoog opgeeft van de efficiëntie van Charisteas. Van de topvoetballers van tegen woordig zien we op televisie elke noemenswaardige actie en van hun trainers horen we elk in het openbaar gesproken woord. We kennen de ve detten van Barcelona, Manchester United en AC Milan en hun coaches soms beter dan de vertegenwoordi gers van onze lokale clubs. Toch blij ven de internationale voetbalhelden bijzonder en blijft het boeiend om over ze te lezen. Dat maakt het beroep van sportjour nalist, die met de voetballers en coa ches in contact komt en over hen kan schrijven, aantrekkelijk. Zo'n sport journalist, en tevens Belgisch voet balcommentator, is Frank Raes. In De flits van Ronaldinho zijn columns opgenomen die hij in de periode tus sen september 2004 en mei 2006 heeft geschreven voor De Standaard. Ze bevatten verhalen, anekdotes en meningen over de absolute interna tionale voetbaltoppers en hun trai ners, waarin hij vaak begripvol en soms vertederend of zelfs enigszins onthullend verslag doet van zijn be vindingen in voetballand. Zo belicht hij de rancune van Samuel Eto'o tegenover Real Madrid en diens humoristische stellingname tegen ra cisme. 'Ik werk als een zwarte om als een blanke te kunnen verdienen.' Hij beschrijft de 'elastiekdribbel' van Ronaldinho, 'waarbij hij de bal met de buitenkant van de rechtervoet naar rechts voorbij zijn tegenstander duwt om de bal meteen, in een flits, met de binnenkant van dezelfde voet, weer naar binnen te trekken.' Hij verklapt dat vele Braziliaanse topspitsen na ondertekening van hun eerste lucratieve contract direct bij de tandarts langsgingen voor groot on derhoud aan hun gebit. 'Als Rivaldo lacht - wat hij niet vaak doet - moeten ze zelfs bij Pepsodent een zonnebril opzetten.' En hij verdedigt de stelling dat José Mourinho 'veel meer is dan een cynische, berekende relschopper en zeker geen enemy of footbalf door diens eigen verklaring te accepteren voor zijn gedrag ten opzichte van Barcelona-coach Frank Rijkaard en scheidsrechter Anders Frisk begin 2005: 'Ik zette mezelf in de schijnwerpers om alle druk van mijn spelers weg te nemen zodat ze zich konden concentreren op hun spel.' Getuigend van voetbalinzicht is de vergelijking van Juan Roman Riquelme met enerzijds Maradona, wiens gedoodverfde opvolger hij ooit was, en anderzijds Zidane. Schrijnend is het verslag van zijn overgang van Boca Juniors in Argentinië naar Barcelona. 'Daar kreeg hij van trai ner Louis van Gaal meteen te horen dat hij als aankoop van de voorzitter niet in zijn concept paste. Het verhaal wil dat Van Gaal bij Riquelmes aan komst in Catalonië een Bar^a-outfit meehad voor diens zoontje en toen deze vrolijke woorden sprak: "Hij zal de uitrusting vaker dragen dan jij.'" Riquelme speelde inderdaad zelden. Gelukkig was hij een seizoen later wel welkom bij Villareal waar hij Ten slotte worden Leo Beenhakker en Louis van Gaal raak beschreven als coaches die stiekem genoegen be leven aan confrontaties met de pers. 'De grootste genieter die ik heb mo gen ontmoeten is Leo Beenhakker. Die betrad ofwel grijnzend ofwel breed uit zuchtend de perszaal. Grijnzend als het zijn ploeg goed ging, zuchtend als er zich donkere wolken boven zijn hoofd hadden samengepakt. Maar in elk geval genoot hij van zijn vermo gen om met de toehoorders te com municeren.' De columns, alle van vóór het WK, zijn weliswaar soms enigszins ge dateerd, maar ze geven bij elkaar een aardige impressie van wat de moderne voetballiefhebber allemaal bezighoudt, met af en toe een verras send Nederlands tintje. uitgroeide tot publiekslieveling. Voor Nederlanders is het schijnbaar misplaatste portret van Europees kampioen Angelos Charisteas sail lant. 'Charisteas is een aanvaller die voortdurend beweegt, horizontaal over en weer loopt en achter de rug van de verdedigers weg demarreert. Hij valt niet echt op, zet nooit lange dribbels in, werkt in het belang van de ploeg maar slaat dan flitsend en onverwacht toe. Charisteas werkt hard, kiest zeer slim positie, kan tech nisch uit de voeten en is vooral koel bloedig. Niet meteen een superspits, maar ontzettend efficiënt. Hij levert weinig show en toont weinig flair maar hij heeft wel prompte reacties en goals in huis, zeer belangrijke goals.' Je kunt er als Amsterdammer inmiddels hartelijk om lachen. Frank Raes De flits van Ronaldinho Uitgeverij Houtekiet, ISBN 90-5240-905-62006,142 pagina's, 15,00 Alax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2007 | | pagina 82